Oni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Statuja e nj oni të kuq duke mbajtur një kanabō

Oni (鬼) janë një lloj yōkaifolklorin japonez. Ata kanë një ose më shumë brirë që rriten nga kokat e tyre. Lëkura e tyre mund të jetë e çdo numri ngjyrash, por e kuqja, bluja dhe jeshilja janë veçanërisht të zakonshme.[1][2] Ata ndonjëherë mund të përshkruhen me lëkurë të zezë ose të verdhë,[3] të veshur me rroba të holla tigri, dhe që mbajnë kanabō.[3]

Ata janë personazhe të njohur në artin, letërsinë dhe teatrin japonez,[4] dhe paraqiten si antagonistë në përrallat e njohura të Momotarō (djali pjeshk), Issun-bōshi, dhe Kobutori Jīsan.

Shumë idioma dhe fjalë të urta japoneze gjithashtu i referohen oni. Për shembull, shprehja oya ni ninu ko wa oni no ko (親 に 似 ぬ 子 鬼 鬼 の) do të thotë fjalë për fjalë "një fëmijë që nuk ngjason me prindërit e tij është fëmija i një oni", dhe mund të përdoret nga një prind për të ndëshkuar një fëmijë që sillet keq.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hackin, J.; Couchoud, Paul Louis (2005). Asiatic Mythology 1932 (në anglisht). Kessinger Publishing. fq. 443. ISBN 978-1-4179-7695-9.[lidhje e vdekur]
  2. ^ Turne, Patricia; Coulter, Charles Russell (2000). Dictionary of ancient deities (në anglisht). Oxford University Press. fq. 363. ISBN 978-0-19-514504-5.
  3. ^ a b Reider (2003), f. 135.
  4. ^ Lim, Shirley; Ling, Amy (1992). Reading the literatures of Asian America (në anglisht). Temole University Press. fq. 242. ISBN 978-0-87722-935-3.
  5. ^ Buchanan, Daniel Crump (1965). Japanese Proverbs and Sayings (në anglisht). University of Oklahoma Press. fq. 136. ISBN 978-0-8061-1082-0.