OpenStreetMap

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Open Street Map të bashkohen në një artikull të vetëm. OpenStreetMap


Harta e Tiranës shkarkuar nga OpenStreetMap.org
Openstreetmap logo.svg
Harta e Tiranës nga OpenStreetMap.png
Webfaqja OpenStreetMap.org
Tipi i faqes Hartografia bashkëpunuese
Regjistrim kërkohet për kontribuesit
Pronari OpenStreetMap Community
Krijuar nga Steve Coast
Lëshuar më 1 korrik, 2004

OpenStreetMap (OSM) është një projekt virtual bashkëpunues me qëllim krijimin e hartës botërore së redaktueshme nga të gjithë.

Hartat krijohen me anë të të dhënave të marra nga paisje portable GPS, fotografimi ajror, burime të tjera për përdorim publik apo edhe nga njohuria lokale. Si imazhet ashtu edhe grafikat vektoriale mund të shkarkohen nën liçensën Open Database License.[1]

OpenStreetMap është krijuar nën shëmbullin e Wikipedias; edhe këtu hartat që shfaqin karakteristika të ndryshme, butoni i mirënjohur 'Redakto' dhe historia e plotë e redaktimeve ruhen dhe mirëmbahen. Përdoruesit e regjistruar mund të ngarkojnë regjistëra GPS dhe të redaktojnë të dhënat vektoriale me anë të mjeteve të vëna në dispozicion.

State of the Map[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2007, komuniteti OSM ka mbajtur një konferencë vjetore, ndërkombëtare të quajtur State of the Map në qytetet e mëposhtme:
2007 – Manchester, UK
2008 – Limerick, Irlandë
2009 – Amsterdam, Hollandë
2010 – Girona, Spanjë
2011 – Denver, Shtetet e Bashkuara
2012 – Tokio, Japoni
2013 – Birmingham, UK
2014 – Buenos Aires, Argjentinë
2015 – (nuk ka pasur konferencë)
2016 – Bruksel 2017 – Aizuwakamatsu, Fukushima 2018 – Milano

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ RWeait (12 shtator 2012). "OpenStreetMap data license is ODbL v1.0". OSM Foundation. Marrë më 5 nëntor 2012.