Oqeani Arktik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hartë e Oqeanit Arktik, me kufijtë e vendosur nga Organizata Hidrografike Ndërkombëtare (IHO).

Oqeani Arktik (i njohur edhe si Oqeani i Ngrirë i Veriut), i vendosur në Hemisferën veriore, kryesisht në rajonin arktik polar verior, është më i vogli dhe më i cekti nga pesë ndarjet më të mëdha oqeanike të botës.[1] Organizata Hidrografike Ndërkombëtare (IHO) e njeh si oqean, por disa oqeanografë nuk e njohin si të tillë, por e njohin si Deti Arktik, pjesë e Oqeanit Atlantik.[2][3] Nga ana tjetër, Oqeani Arktik mund të shihet si pjesën më veriore të Oqeanit Botëror gjithë-përfshirës.

Pothuajse i rrethuar plotësisht nga Euroazia dhe Amerika Veriore, Oqeani Arktik është pjesërisht i mbuluar nga akulli i detit gjatë vitit[4] (dhe pothuajse tërësisht në dimër). Kripshmëria dhe temperatura e sipërfaqes së Oqeanit Arktik ndryshojnë sezonalisht, si shkrihet dhe ngrihet akulli;[5] kripshmëria e tij është më e ultë sesa kripshmëritë e katër oqeaneve të tjera, për shkak të avullimit të ulët, derdhjes së rëndë me ujë të freskët nga lumenjtë dhe përrenjtë, dhe lidhjeve dhe daljeve të kufizuara me ujrat oqeanike me kripshmëri të lartë. Tkurrja akullit gjatë verës është regjistruar në 50%.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Michael Pidwirny (2006). "Introduction to the Oceans". www.physicalgeography.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 dhjetor 2006. Marrë më 2006-12-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tomczak, Matthias; Godfrey, J. Stuart (2003). Regional Oceanography: an Introduction (bot. 2nd)). Delhi: Daya Publishing House. ISBN 81-7035-306-8. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 qershor 2007. Marrë më 11 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "'Arctic Ocean' - Encyclopædia Britannica". Marrë më 2012-07-02. As an approximation, the Arctic Ocean may be regarded as an estuary of the Atlantic Ocean. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Since the beginning of the 21st century, sea ice covers only 1/3 to 1/2 the surface of the Arctic Ocean at the end of summer.
  5. ^ Some Thoughts on the Freezing and Melting of Sea Ice and Their Effects on the Ocean K. Aagaard and R. A. Woodgate, Polar Science Center, Applied Physics Laboratory University of Washington, January 2001. Retrieved 7 December 2006.