Oqeani Atlantik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Harta e Oqeanit Atlantik
View from Low Beach, Nantucket MA.jpg

Oqeani Atlantik (shk.: Atlantiku) është pas Oqeanit Pacifik i dyti oqean sipas madhësisë. Ai ka dalë prej ndarjes të një Ish-kontinenti dhe e ndan Evropën dhe Afrikën nga kontinenti Amerikës.