Oqeani Paqësor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Harta e Oqeanit Paqësor

Oqeani Paqësor (lat. pacificus = me bë paqë) ose Oqeani Pacifik (shk. Pacifiku) është oqeani më i madhi i tokës me një sipërfaqe prej 179,7 milion km² dhe me një thellësi maksimale prej 11.034 m (te Kanali Mariana) është njëkohësisht edhe oqeani më i thellë.

Oqeani Paqësor është më e madhe e ndarjeve oqeanike tokës. Emri i saj rrjedh nga latine Pacificum emrin Tepre, "detit paqësore", dhuruar atij nga portugalisht Ferdinand Magellan explorer. Ajo shtrihet nga Arktik në veri në Antarktik, në jug kufizohet nga Azia dhe Australia në perëndim, dhe Amerika në lindje. Në 169.2 million kilometra katrorë (65,3 million milje katror) në fushë, këtë ndarje më e madhe e Oqeanit Botërore - dhe, nga ana tjetër, hidrosferë - mbulon rreth 46% të sipërfaqes së tokës dhe të ujit rreth 30% të sipërfaqes totale të saj. [1 ] ekuator subdivides atë në Oqeani Paqësor të Veriut dhe Jugut Oqeani Paqësor, me dy përjashtime: Galapagos dhe Gilbert Ishujt konsiderohen plotësisht brenda Paqësor Jugut. [2] Hendekut Mariana në Paqësor perëndimor Veriut është pika më të thellë në Paqësor dhe në botë, duke arritur një thellësi prej 10.911 metra.

Pamje e përgjithshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Oqeani Paqësor "përfshin afërsisht një të tretën e sipërfaqes së Tokës, që ka një sipërfaqe prej 179.7 million kilometra katrorë (69,4 million sq mi dhe 161 million mi kub)-në mënyrë të konsiderueshme më të mëdha se sa toke e gjithë tokës, me vend për një tjetër Afrikës për të këmbimit. Zgjerimi i rreth 15.500 kilometra (9.600 mi) nga Deti Beringut në Arktik në kufijtë e akullta të Detit Ross Antarktidë në jug (edhe pse rajonet Antarktik e Paqësorit janë përshkruar shpesh si pjesë e circumpolar Oqeani Jugor), Paqësor arrin saj më të madh lindje-perëndim gjerësi rreth 5 ° gjerësi N, ku ajo shtrihet përafërsisht 19.800 kilometra (12.300 mi) nga Indonezia në bregdetin e Kolumbisë dhe Perusë - në gjysmë të rrugës në të gjithë botën, dhe më shumë se pesë herë diametri i Moon. Limit perëndimore të oqeanit është e vendosur shpesh në ngushticën e Malacca. [Redakto] pika më e ulët në tokë-Hendekut Mariana-gënjeshtra 10.911 metra (35.797 ft) nën nivelin e detit. Thellësia mesatare e saj është 4.280 metra (14.000 ft) .

Paqësor përmban rreth 25.000 ishuj (më shumë se numri i përgjithshëm në pjesën tjetër të oqeaneve botërore të kombinuara), shumica e të cilëve janë gjetur në jug të ekuatorit. Përfshirë ishujt përmbytur pjesërisht, shifër është substancialisht më të lartë.

Oqeani Paqësor është aktualisht duke u pakësuar nga tektonikë pjatë, ndërsa Oqeani Atlantik është rritur në madhësi, nga afërsisht një vit inç (2-3 cm / yr) të 3 anët, mesatarisht rreth 0,2 kilometra katrorë (0.5 km2) një vit. Stuhia në Pacifica, Kaliforni

Së bashku kufijtë e parregullt Oqeani Paqësor në perëndim shtrihen det shumë, më e madhe e të cilave janë të Detit Celebes, Coral Sea, East Deti Kinë, Filipine detin, detin e Japonisë, Kinës Jugore detit, Deti Sulu, Detin Tasman, dhe Yellow Detit të Zi. Ngushticën e Malacca bashkohet Paqësor dhe Indian përzihen në perëndim, dhe Drake Passage dhe Ngushticën e Magellan lidhje Paqësor me Oqeanin Atlantik në lindje. Për veri, Ngushtica e Beringut lidh me Oqeanin Paqësor Arktik.

Si Pacific straddles ± meridian 180 °, Paqësor Perëndimi (ose Paqësor perëndimore, afër Azi) është në hemisferën lindore, ndërsa Pacific East (ose Paqësorit lindor, pranë Amerikat) është në hemisferën Perëndimore.

Për shumicën e lundrim Magellan nga Ngushtica e Magellan në Filipine, eksplorues të vërtetë gjetur oqeanit paqësor. Megjithatë, Paqësor nuk është gjithmonë i qetë. Shumë stuhitë tropikale qëlloj ishujt e Paqësorit. Tokat rreth rim Paqësor janë plot me Vullkani dhe prekur shpesh nga tërmetet. Tsunami, të shkaktuara nga tërmete nënujore, kanë shkatërruar shumë ishuj dhe shkatërroi qytete të tëra.

Karakteristikat e ujit[redakto | redakto tekstin burimor]

Temperatura e ujit në Paqësor ndryshojnë nga ngrirjes në zonat poleward në rreth 30 ° C (86 ° F) pranë ekuator. Kripësi gjithashtu ndryshon latitudinally. Ujit pranë ekuatorit është i kripur pak se sa që e gjeti në mesin latitudes-për shkak të reshje të bollshme ekuatorial gjatë gjithë vitit. Poleward e kripësi butë latitudes është gjithashtu i ulët, për shkak avullim pak e detit të bëhet në këto fusha akullt.

Mocioni i ujërave është përgjithësisht Paqësor clockwise në hemisferën Veriore (vërtitje Paqësor) dhe counter-clockwise në hemisferën jugore. Equatorial Veriut e tanishme, i drejtuar drejt perëndimit përgjatë gjerësi 15 ° N nga erërat e tregtisë, kthen në veri pranë Filipinet të bëhet Japoni ngrohtë ose Kuroshio aktuale.

Duke u kthyer në lindje në rreth 45 ° N, forks Kuroshio dhe disa lëvizin drejt veriut si ujërat aktuale Aleutian, ndërsa pjesa tjetër nga ana e jugut për t'u ribashkuar Ekuatoriale Veriut aktuale. Degët Aleutian aktuale si afrohet Amerikës së Veriut dhe forma bazë e një counter-clockwise qarkullim në Detin e Beringut. Krahun e saj jugor bëhet i ftohtë i ngadalshëm, në jug-rrjedhin Kaliforni aktuale.

Equatorial aktuale e Jugut, rrjedhin perëndim përgjatë ekuatorit, swings jug lindje të New Guinea, kthen në lindje në rreth 50 ° S, dhe bashkohet me qarkullim kryesore perëndimi të Paqësorit Jugor, i cili përfshin Tokë-circling Antarktik Circumpolar aktuale. Ndërsa afrohet bregut kilian, Ekuatoriale Jugut aktuale ndan; një degë derdhet rreth Kepi Horn dhe të tjera të kthehet në veri të formuar Peru ose Humboldt aktuale.

Gjeologji[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo ndan të thellë, rock mafic vullkanik i pellgun e Paqësorit Qendrore nga zonat e përmbytur pjesërisht kontinentale e rrokut felsic zjarrit në kufijtë e saj. Shkarko andesite vijon buzë perëndimore të ishujve off Kaliforni dhe kalon në jug të harkut Aleutian, përgjatë buzë lindore të Gadishullit Kamchatka, Ishujt Kuril, Japoni, Ishujt Mariana, Ishujt Solomon, dhe Ishullin e Veriut të Zelandës së Re. Ndryshim vazhdon verilindje përgjatë buzë perëndimore të Cordillera Ande së bashku Amerikën e Jugut për në Meksikë, duke u kthyer pastaj në ishujt off Kaliforni. Extensions Indonezi, Filipine, Japoni, Guinea e Re, dhe Zelanda e Re-lindje të të gjitha blloqeve kontinentale e Azisë, Australisë dhe shtrihen jashtë Zealandia-Line Andesite.

Oqean i qetë merr afërsisht një të tretën e sipërfaqes së tokës, që ka një sipërfaqe prej 179.7 million kilometra katrore. Paqësor përmban rreth 25.000 ishuj (më shumë se sa numri i përgjithshëm në pjesën tjetër të oqeaneve botërore të kombinuara), shumica e të cilëve janë gjetur në jug të ekuatorit, duke përfshirë ishujt përmbytur pjesërisht. Oqean i qetë ishte plotësisht nga një njeri i quajtur Abraham Ortelius, ai e quajti atë Maris Pacifici sepse nëse emri është më saktë ajo është quajtur Maris Descriptio Pacifici që interpretohet si, Përshkrimi i Detit të Paqësorit. Oqean i qetë ka disa zinxhirë të gjatë seamount (të cilat janë zinxhirët e maleve mbytur nga seafloor oqean) i formuar nga volcanism pikë e nxehtë. "Unaza e zjarrit" është më e madhe e botës rripin volcanism eksploziv. Ring of Fire është emëruar pas disa qindra Vullkani aktiv që të ulet mbi zonat e subduction të ndryshme (i cili është një proces gjeologjike, në të cilën një skaj të një pjatë crustal është i detyruar anash dhe rënie në mantel më poshtë një tjetër pjatë).

Brenda lak të mbyllur të Linjës Andesite janë më të troughs thellë, zhytur malet vullkanike, dhe ishujve oqeanike vullkanik që karakterizojnë pellgu Paqësor. Këtu lavas basaltic butësisht rrjedhë nga përçarjet për të ndërtuar kube të madhe-malet vullkanike në formë të cilit zbehej majat harqeve ishull formën, zinxhirë, dhe grupimeve. Jashtë Line Andesite, volcanism është i tipit eksploziv, dhe Unaza e Paqësorit e zjarrit është brezi gjithash botë i volcanism eksploziv. Ring of Fire është emëruar pas disa qindra Vullkani aktiv që të ulet mbi zonat subduction ndryshme.

Oqeani Paqësor është vetëm deti i cili është pothuajse tërësisht nga zona të kufizohet subduction. Vetëm Antarktik dhe brigjet australiane nuk zonat pranë subduction.