Jump to content

Organizata Revolucionare Maqedonase (ORM)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja

Organizata e Brendshme Revolucionare Maqedonase (ORM; bullgarisht: Вътрешна Македонска Революционна Организация (ВМРО), Vatrešna Makedonska Revoljucionna Organizacija (VMRO); maqedonisht: Внатрешна Македонска Револуционерна Организација (ВМРО) Vnatrešna Makedonska Revolucionerna Organizacija (VMRO)) ishte një lëvizje çlirimtare revolucionare kombëtare në territoret osmane në Evropë që u zhvillua në fund të shekullit të 19të dhe në fillimit të shekullit 20të.[1]

Flamuri

Organizata u themelua në 1893 në Selanik me qëllimin fillestar për të marrë autonominë e rajoneve të Maqedonisë dhe AdrianopojësPerandorinë Osmane.[2] Më pas organizata u bë një agjent që i shërbente interesave bullgare në politikat ballkanike.

  1. ^ "Maqedonia e feston Ditën e luftës revolucionare të Maqedonisë". alsat.tv. 23 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 27 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bashkim Iljazi (23 tetor 2016). "Sot shënohet dita e "Luftës revolucionare të Maqedonisë"". Telegrafi.com. Marrë më 27 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)