Ornela Vorpsi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ornela Vorpsi (portret)

Ornela Vorpsi, u lind në Tiranë, më 1968. Ajo është fotografe, piktore dhe shkrimtare nga familja Vorpsi. Ornela ka studiuar ne Akademinë e Arteve ne Brera, Milano, dhe ka jetuar dhe punuar ne Paris që nga viti 1997. Në vitin 2021, ajo u quajt një nga 35 shkrimtarët më të mirë të Evropës në kategoriine Fiksioni Europian më i Mirë nga Alexander Hemon dhe Zadie Smith.

Novels[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 2001 – Nothing Obvious (Asgjë nuk është e dukshme)
 • 2003 – The Country Where One Never Dies (Vendi ku nuk vdes kurrë)
 • 2006 – Pink Glass (Xham Rozë)
 • 2007 – The hand that does not bite (Dora që nuk kafshon)
 • 2010 – Drink Cocoa van Houten! (Pini kakao nga Houten!)
 • 2012 – Fuorimondo
 • 2015 – Travel Around the Mother (Udhëtim rreth nënës)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. [1]
 2. Album photo Ornela Vorpsi
 3. “Enlightening Encounters.” Google Books, Google, 27 Jan. 2015, https://books.google.al/books?id=ZEriBQAAQBAJ&pg=PA269&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false. Recieved 17th March 2022.
 4. "Vorpsi prend corps". Libération.fr. Retrieved 17th March 2022.
 5. SAVIGNEAU, JOSYANE. "Ornela Vorpsi : éclats de mémoire d'une exilée". Le Monde.fr (in French). ISSN 1950-6244. Retrieved 17th March 2022.
 6. "Ornela Vorpsi: me, Albania and the 'whoring of the human race'" Retrieved 17th March 2022.
 7. "Tirana International Literature Festival" Archived from the original on 13 May 2016. Retrieved 17th March 2022.
 8. Vorpsi, Ornela (2001). Nothing obvious. Zurich New York New York City: Scalo Distributed in North America by D.A.P. ISBN 3-908247-32-2 Retrieved 17th March 2022.
 9. "Kosovo 2.0 – Ornela Vorpsi: Creativity is her home"Archived fromthe originalon 3 June 2016. Retrieved 17th March 2022.
 10. Jeff Waxman. "Ornela Vorpsi's "The Country Where No One Ever Dies""Words Without Borders. Retrieved 17th March 2022.
 11. Vorpsi, Ornela (2009). The country where no one ever dies. Champaign Ill: Dalkey Archive Press.ISBN 978-1-56478-568-8 Retrieved 17th March 2022.
 12. Vorpsi, Ornela (2012). Fuorimondo : storia di una ragazza di oggi (in Italian). Torino: Einaudi. ISBN978-88-06-21015-1 Retrieved 17th March 2022.