Jump to content

Oromët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Femra orome me veshje tradicionale orome, gjatë festivalit të Irreçës, viti 2015.

Oromët (oromisht: Oromoo, gëëzisht: ኦሮሞ '’Oromo) janë një grup etnik që jeton në Etiopi, si dhe në pjesët veriore të Kenias dhe Somalisë.[1][2] Janë grupi etnik më i madh në Etiopi, si dhe në Bririn e Afrikës, me rreth 34.5% të popullsisë së Etiopisë sipas censusit të vitit 2007,[3] ndërsa sipas disa llogaritjeve të reja përbëjn rreth 40%.[2][4] Në Etiopinë 102 milion banorëshe, numri i oromëve e kalon 35 milionshin.[5]

Oromët flasin gjuhën orome si gjuhë amtare (e quajtur Afaan Oromoo dhe Oromiffa), që është pjesë e gjuhëve kushite të familjes gjuhësore afro-aziatike. Emrin e morrën nga Ilm’ Orma ("Djemt e njeriut" ose një eponim 'Orma') në shekullin XIX;[6] forma e tanishme është ndoshta një shumës i vjetruar i fjalës së njëjtë orma ("person, i huaj").[7]

  1. ^ Merriam-Webster Inc, Frederick C. Mish, Merriam-Webster's Collegiate Dictionary, (Merriam-Webster: 2003), p.876
  2. ^ a b Ta'a, Tesema (2006). The Political Economy of an African Society in Transformation. Otto Harrassowitz Verlag. fq. 17. ISBN 978-3-447-05419-5. Marrë më 21 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ The CSA estimates a population growth of 7.6% between the time the census was conducted and the date of its approval: "Ethiopia population soars to near 77 million: census". Google News. AFP. 4 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2008. Marrë më 5 dhjetor 2008. 'We carried out a census in May 2007 and it shows that there were 73,918,505 people at that time,' Central Statistics Agency chief Samya Zakarya told AFP.'But based on a projection of an annual growth rate of 7.6 percent, Ethiopia's population up to this month is 76,947,760.' {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Anthony Appiah; Henry Louis Gates (2010). Encyclopedia of Africa. Oxford University Press. fq. 433. ISBN 978-0-19-533770-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ethiopia: People & Society Arkivuar 24 dhjetor 2018 tek Wayback Machine, CIA Factbook (2016)
  6. ^ "Gallas" in Encyclopædia Britannica 11th ed. 1911.
  7. ^ "Oromo" in the Merriam-Webster Online Dictionary.