Os (Hedmark)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Os (kthjellim).


Os
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Os i Østerdalen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arne Grue (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°29′V 11°13′L / 62.483°V 11.217°L / 62.483; 11.217 (Os)Koordinatat: 62°29′V 11°13′L / 62.483°V 11.217°L / 62.483; 11.217 (Os)
Sipërfaqja 1.040 km2
Popullsia 2.131 banorë 2004
Dendësia 2,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Osing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1523
Os i Østerdalen is located in Norvegjia
Os i Østerdalen
Os i Østerdalen
www.os.kommune.no

Os është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1040 km² dhe popullsi 2131 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Os – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]