Os (Hordaland)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Os (kthjellim).


Os
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Os (Hordaland)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Osøyro
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Terje Søviknes (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°13′V 5°28′L / 60.217°V 5.467°L / 60.217; 5.467 (Os)Koordinatat: 60°13′V 5°28′L / 60.217°V 5.467°L / 60.217; 5.467 (Os)
Sipërfaqja 140 km2
Popullsia 16.055 banorë 2008
Dendësia 114,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Osing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1520
Vendndodhja
Osøyro is located in Norvegjia
Osøyro
Osøyro
Os – harta_foto
www.os.hordaland.no

Os është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 140 km² dhe popullsi 16055 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Os – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]