Oscar dos Santos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oscar
Oscar dos Santos 2012 CL.jpg
Oscar duke luajtur për Çelsin në 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëOscar dos Santos
Emboaba Júnior[1]
Data e lindjes (1991-09-09) 9 Shtator 1991 (28 vjeç)
Vendi i lindjesAmericana, São Paulo, Brazil
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[2]
PozicioniMesfushors sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualChelsea
Numri11
Karriera në rini
1998–2004União Barbarense
2004–2009São Paulo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2010São Paulo11(0)
2010–2012Internacional36(11)
2012–2017Chelsea131(21)
2017–Shanghai SIPG51(15)
Ekipi kombëtar
2009–2011Brazil U2025(6)
2012Brazil U236(1)
2011–Brazil43(11)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 mars 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 1 mars 2015

Oscar dos Santos Emboaba Júnior ([osˈkaʁ duˈsɐ̃tus imboˈabɐ ˈʒũnioɾ]; lindur më 9 shtator 1991), njohur si Oscar, është një futbollist brazilian i cili luan aktualisht luan për klubin anglez Çelsi dhe për kombëtaren braziliane si mesfushor–sulmues ose anësor.

Oscar filloi karrierën e tij te São Paulo FC, ku fitoi Serie A braziliane në 2008. Në 2009, ai shkoi në gjykatë kundër klubit për shkak të parregullsive në kontratën e tij. Pas një serie të kundërshtimeve ai u largua për Internacional, ku shpenzoi 3 vitet e tjera të karrierës së tij. Paraqitjet e mira me klubin bënë që ai të transferohej në Premier League te Çelsi në 2012.

Oscar është një futbollist kombëtarë brazilian dhe ka përfaqsuar kombëtaren e tij në moshat U–20, U–23 dhe kombëtaren e parë. Me kombëtaren në-23, ai luajti në Lojërat Olimpike 2012. Më 20 gusht 2011, Oscar shënoi tre gola në finalen e 2011 FIFA U–20 Kupa e Botës kundër Portugalisë,[3] duke u bërë lojtari i parë që shënon një tregolësh në finalen e FIFA U–20 Kupës së Botës.[4] Oscar më vonë i përshkroi performancat e tij në turnament si "një rrugë për të shkuar në kombëtaren e parë".[5] Ai fitoi ndeshjen e tij të parë me kombëtaren kundër Argjentinës. Goli i tij i parë erdhi gjithashtu kundër Argjentinës në një humbje 4–3 në qershor 2012.

Stili i tij i lojës dhe aftësitë janë krahasuar me lojtarin tjetër brazilian Kaká.[6][7][8]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Americana, Oscar erdhi në akademinë e União Barbarense duke impresionuar me moshën e tij të re. Oscar ishte i ndotur nga argjentët e zbuluesve të talentëve të cilët e morën atë në kryeqytetin e Brazilit, ku më pas ai u bashkua me São Paulo në 2004 ku ai ishte vetëm 13 vjeç. Ai bëri debutimin e tij si profesionistë në vitin 2008. Në 2009, ai luajti 11 ndeshje me skuadrën e parë, vetëm në moshën 17 vjeçare.

Internacional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, Oscar iu bashkua Internacional pas një mosmarrëveshje kontraktuale me ish klubin e tij São Paulo, me agjent Oskar-it që pretendoi se klubi nuk e kishte paguar pagat siç kishte premtuar. Përfaqësuesit e Oscar argumentuan se kontrata e tij me São Paulon ishte e pavlefshme mbi të cilën Oscar j'u bashkua Internacional si një lojtar i lirë. São Paulo vazhdonte të pretendonte se Oscar ishte lojtar i tyre dhe kishin paraqitur ankesat ligjore të cilat kishin parandaluar Oscar të luante me Internacional në ndeshjet e Copa Libertadores. Më në fund, të dy klubet ranë dakord në një zgjidhje më 30 maj 2012.[9] Sezoni i parë i Oscar u pengua nga dëmtimet.

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 korrik 2012, Çelsi dhuroi një ofertë 19.35 milion £ për Oscar, një tarifë e cila u lirua në pasqyrën financiare nga Internacional për atë vit.[10][11][12] Më 25 korrik 2012, Çelsi lajmëroi në faqën e saj zyrtare në internet se transferimi i Oscar ishte kompeltuar.[13] Atij ju dhurua fanella me numrin 11, e cila ishte pronë e sulmuesit legjendar të skuadrës Didier Drogba, i cili la klubin vetëm një muaj më parë.[14]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 gusht 2012, Oscar bëri debutimin e tij për Çelsin duke hyrë në minutën e 64të në vend të Eden Hazard në ndeshjen hapëse të sezonit 2012–13 kundër Wigan Athletic.[15] Në ndeshjen tjetër të Çelsit kundër Reading më 22 gusht, Oscar hyri në fushë në minutë e 57të në vend të Ramires dhe ndihmoi skuadrën të fitonte ndeshjen me rezultatin 4–2.[16]

"Oscar bëri një kthesë fantastike dhe e dërgoi topin në trekëndësh. Unë nuk po them se është gjë e bukur të pësosh gola, por ishte kënaqësi të ishe pjesë e një goli të tillë. Komlimenta për të."

Komenti i Gianluigi Buffon për golin e dytë të Oscar.[17]

Oscar luajti ndeshjen e tij të parë si titullar në ndeshjen e parë të Çelsit në Ligën e Kampioneve kundër Juventusit. Pasi shënoi golin e rezultatit 1–0 pas një gjuajtje të devijuar nga Leonardo Bonucci, Oscar shënoi edhe një gol të dytë mahnitës; ai u kthye pas një topi të pasuar nga Ashley Cole dhe e dërgoi topin në trekëndëshin e djathtë të portës së Gianluigi Buffon. Ai pas ndeshjes u nderua si lojtari i ndeshjes.[18] Oscar komentoi golin e tij të dytë duke thënë: "Unë jam shumë i lumtur me dy golat e mi në debutim, por do të isha më i lumtur nqs skuadra do të fitonte ndeshjen. Në Brazil, djemtë ëndërrojnë që të luajnë në Ligën e Kampioneve dhe unë jam shumë krenarë që e realizova ëndërrën time."[19]

Oscar duke luajtur për Çelsin.

Oscar bëri edhe debutimin e tij si titullar në Premier League në një fitore 1–0 kundër Stoke City.[20] Pas performancave të tij të mira, Oscar u bë titullar i mesfushës së krijuar nga Roberto Di Matteo sëbashku me Juan Matën dhe Eden Hazard. Ai shënoi golin e tretë të sezonit, sërisht në Ligën e Kampioneve, në humbjen 2–1 jashtë fushe në Donetsk kundër ukrainasve të Shakhtar. Oscar vazhdoi formën e tij brilante të shënimit në Evropë duke shënuar një gol nga 25 metra në ndeshjen e kthimit kundër Shakhtar Donetsk në Stamford Bridge, një ndeshje ku Çelsi triumfoi me rezultatin 3–2.[21] Ai shënoi golin e fundit në Evropë në ndeshjen e fundit të Çelsit në fazën e grupeve më 5 dhjetor, në një fitore 6–1 kundër debutuesve të Nordsjælland.[22]

Pas shkarkimit të trajnerit Roberto Di Matteo më 21 nëntor, trajneri i përkohëshëm Rafael Benítez përdori Oscarin si titullar në vetëm tre nga shtatë ndeshjet e tij të para. Benítez vlerësoi sjelljen e brazilianit pas finales së FIFA Kupës së Botës për Klube kundër Corinthians dhe besonte se nuk kishte asnjë përçarje mes tij dhe lojtarit.[23] Ai shënoi golin e parë në Premier League më 23 dhjetor, një penallti në fitoren shkatërrimtare 8–0 kundër Aston Villës.[24]

Më 14 shkurt 2013, vetëm një minutë pasi të zëvëndësohej nga Juan Mata, Oscar dhuroi një pasim vendimtar tek Eden Hazard, i cili mposhti portierin Tomáš Vaclík duke i dhuruar Çelsit fitoren 1–0 jashtë fushe në ndeshjen e parë të raundit të 32-tave të Ligës së Evropës.[25]

Më 15 maj, Oscar luajti 90 minuta në fitoren 2–1 të Çelsit kundër Benficësfinalen e Ligës së EvropësAmsterdam, duke siguruar trofeun e parë me klubin londinez.[26] Ditën tjetër, Oscar mbylli sezonin e tij të parë me Çelsin duke fituar një çmim, pasi goli i tij kundër Juventusit në Ligën e Kampioneve që u shpall "Goli i Sezonit".[27]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezonin 2013–14, Oscar e nisi nën drejtimin e trajnerit të ri José Mourinho, cili ishte larguar nga Real Madrid për t'u rikthyer te Çelsi pas gjashtë vitesh. Në ndeshjen e parë të sezonit 2013–14 më 18 gusht, Oscar shënoi golin e parë të Çelsit në fitoren 2–0 kundër Hull Cityt [28]. Më 30 gusht 2013, Oscar luajti në finalen e Superkupën së Europës kundër Bayern Munich, e cila kishte fituar Ligën e Kampioneve në sezonin e shkuar. Koha e rregullt përfundoi me rezultatin 2–2, me Çelsin që humbi 5–4 me penallti; Oscar realizoi penalltinë e dytë të skuadrës së tij [29]. Oscar shënoi golin e dytë të sezonit në një ndeshje të Ligës së Kampioneve kundër FC Basel [30]. Ai shënoi një gol kundër rivalëve lokal të Fulham në javën tjetër të Premier Leagues, ndeshja u mbyll me rezultatin 2–0 falë golit tjetër të shënuar nga Mikel, goli i tij i parë në Premier League për Çelsin [31]. Oscar shënoi golin hapës në ndeshjen jashtë fushe kundër Norwich City, ndeshje e cila u mbyll me fitoren 3–1 të Bluve [32]. Në një ndeshje kundër Cardiff. Oscar shënoi golin e tretë duke ndimuar skuadrën të marrë një fitore 4–1 në shtëpi [33]. Më 26 janar 2014, Oscar i impresionoi të gjithë duke shënuar një gol të mahnitshëm me goditje dënimi në minutën e 27 në fitoren 1–0 të Çelsit kundër Stoke City; kjo fitore bëri që Blutë të kualifikohen në raundin e pestë të Kupës FA [34].

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën 20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 gusht 2011, Oscar shënoi tre gola në finalen e Kupës së Botës nën-20 2011 kundër Portugalisë, duke u bërë lojtari i parë që shënon tregolësh në finale. Performanca e tij u krahasua me performancën e anglezit Geoff Hurst i cili gjithashtu kishte shënuar një tregolësh në finalen e Kupës së Botës 1966 kundër Gjermanisë.

Lojërat Olimpike 2012[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar ishte thirrur për të luajtur me skuadrën e fortë braziliane në Lojërat Olimpike 2012Londër.[35] Oscar luajti si titullar në fitoren e Brazilit 3–2 kundër Egjiptit, duke dhuruar asiste për golat e shënuar nga Rafael dhe Leandro Damião.[36][37] Në ndeshjen tjetër të Brazilit, një fitore 3–1 kundër Bjellorusisë, Oscar shënoi golin e tretë për Seleção-t në kohën shtesë, pas një topi nga Neymar, për t'i dërguar braziliant në çerek-finale.[38] Të gjithë golat në lojërat olimpike u shënuan dhe asistuan nga Oscar dhe Neymar, dy "të përkëdhelurit" të cilët konsideroheshin edhe si talentet e jashtëzakonshme që vini nga Brazili. Oscar dhuroi dy asiste, një për Rômulon dhe një tjetër për Leandro Damiãon, me Seleção-t që mposhtën me rezultatin 3–0 Korenë e Jugut në gjysmë-finale në Old Trafford më 7 gusht. Brazili humbi finalen kundër Meksikës me rezultatin 2–1. U raportua më pas se mbas finales Oscar mori të dashurën e tij dhe bëri dush me. I pyetur në lidhje me këtë thashethem, ai e mohoi, duke thënë: "Kush ishte ai aq i dëshpëruar që i shpiku këto mbeturina të tillë?" Më vonë, mediat kërkuan falje për këtë lajm, gruaja që kishte sajuar këtë histori humbi punën e saj si gazetare të nesërmen.[39]

Kombëtarja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar luajti ndeshjen e tij të parë me kombëtaren kryesore në barazimin 0–0 kundër Argjentinës ku ai luajti si zëvëndësues [40]. Për shkak të dëmtimeve të mesfushorit Ganso, ai pa rritjen e tij kombëtare dhe i erdhi mundësia për të luajtur në një numër ndeshjesh, ku ai zakonisht u përdor si organizator i skuadrës [41]. Në qershor 2012, Oscar shënoi golin e parë me kombëtaren në një ndeshje miqësore kundër Argjentinës, ku Brazili fitoi me rezultatin 4–3. Ai gjithashtu shënoi edhe me penallti kundër Kinës dhe dhuroi edhe tre assista në një tjetër ndeshje miqësore që u mbyll me fitoren 8–0 të brazilianve. Ai gjithashtu shënoi edhe dy gola të tjera në fitoren 6–0 kundër Irakut, edhe kjo një ndeshje miqësore [42].

Më 25 Mars 2013, Oscar luajti në Stamford Bridge kundër Rusisë, sëbashku me shokët e skuadrës te Çelsi David Luiz dhe Ramires.

Kupa e Konfederatave 2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar luajti në të gjitha ndeshjet e Brazilit në turnament me Seleção-t që mposhtën në finale Spanjën me rezultatin 3–0, ku Oscar dhuroi assistin e golit të dytë të shënuar nga Neymar [43]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar duke luajtur për Çelsin kundër Romës në një ndeshje miqësore në gusht 2013.

Edhe pse vetëm 22 vjeç, Oscar ka tërhequr shumë krahasime për lojtarë të mirë-krijuar si Mesut Özil si dhe shokun e kombëtares Kaká për shkak të aftësive të tij në organizimin e lojës [44]. Një super triblues, Oscar është shumë fluidë dhe krijues i rasteve për shokët e skuadrës. Si organizator, Oscar ka vizion të mirë dhe është në gjendje të japë pasimin saktë për shokët e tij. Oscar është jashtëzakonisht efektiv në ndërtimin e rasteve në zonat më të larta në fushë dhe është shumë dinakë, gjithashtu është i aftë në gjuajtjet dhe pasimet nga distanca që shkojnë deri në zonën e kundërshtarit. Edhe pse ai zakonisht ka luajtur si mesfushor sulmues qëndror te Internacional, që prej transferimit të tij te Çelsi, Oscar është vendosur si organizatori i skuadrës dhe luan mbrapa sulmuesve. I njohur për vizionin e tij për të krijuar raste në situata të vështira dhe vende të ngushta, Oscar vepron si katalizator në sulmin e Chelses, dhe u vlerësua gjerësisht për rolin e tij në suksesin e skuadrës në Ligën e Europës në vitin 2013. Nën drejimin e trajnerit José Mourinho, Oscar ka qënë organizatori kyresor i skuadrës [45]. Fleksibiliteti i tij për të qenë në gjendje për të luajtur në pozita më të gjera është për tu admiruar.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oscar është martuar me të dashurën e fëmijërisë së tij, Ludmila, e cila ka nënshtetësi japoneze [46]. Ata rregullisht tregojnë marrëdhëniet e tyre nëpërmjet Instagram. Oscar është një katolik praktikues dhe lutet para çdo ndeshje në mënyrë që ai mund të pushojnë dhe të gjejë besim për ndeshje [47]. Ai filloi të mësojë anglisht pas mbërritjes në Londër dhe u bë fqinjë banese me mesfushorin Juan Mata dhe mefushorin e Fulham Jorgos Karagunis pas mbërritjes së tij në klub [48]. Oscar konfirmoi më 1 janar 2014 nëpërmjet Instagraimit të tij se ai dhe gruaja e tij janë duke pritur një fëmijë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 janar 2014

Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti Tjetër1 Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
São Paulo 2009 11 0 0 0 1 0 2 0 0 0 14 0
Total 11 0 0 0 1 0 2 0 0 0 14 0
Internacional 2010 5 0 0 0 0 0 0 0 1 0 6 0
2011 26 10 0 0 11 0 7 3 0 0 44 13
2012 5 1 0 0 9 4 6 1 0 0 20 6
Total 36 11 0 0 20 4 13 4 1 0 70 19
Chelsea 2012–13 34 4 7 2 5 0 15 6 3 0 64 12
2013–14 20 6 2 2 0 0 6 1 1 0 29 9
Total 54 10 9 4 5 0 21 7 4 0 93 21
Karriera në total 101 21 9 4 26 4 36 11 5 0 177 40
1Përfshirë kompediconet më poshtë:
Recopa Sudamericana: 2011.
FIFA Kupa e Botës për Klube: 2011, 2012.
Superkupa e Europës: 2012, 2013.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 nëntor 2015[49]
Kombëtarja braziliane
Viti Ndsh Gola
2011 2 0
2012 10 4
2013 15 4
2014 16 3
2015 4 1
Gjithsej 47 12

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

{Internacional
Chelsea

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brazil

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Player Profile: Oscar". Premier League. Marrë më 24 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Cometh the hour, cometh the Oscar". FIFA. 21 gusht 2011. Marrë më 22 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Oscar treble wins thrilling final for Brazil". FIFA. 21 gusht 2011. Marrë më 22 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Oscar extols Colombia springboard". FIFA. 20 gusht 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Chelsea target Oscar is living up to Kaka comparisons". Goal.com. 12 korrik 2012. Marrë më 30 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Malyon, Ed (25 korrik 2012). "Chelsea and Tottenham target Oscar: What fans can expect from the new Kaka by South American football expert Ed Malyon". Daily Mirror. Marrë më 30 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Chelsea's Oscar – 'the new Kaka'?". Hereisthecity.com. 20 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 korrik 2013. Marrë më 30 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Hytner, David (19 korrik 2012). "London 2012: Chelsea-bound Oscar the brains of Brazil's Olympic team". The Guardian. Marrë më 25 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Sporting Club Internacional Financials" [Financat e Sporting Club Internacional] (PDF). Internacional.com.br. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 7 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Oscar completes Chelsea move" [Oscar kompleton lëvizjen tek Çelsi]. Daily Mail. Londër. Marrë më 2 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Chelsea sign Brazil midfielder Oscar on five-year deal" [Çelsi firmos me mesfushorin brazilian në një marrëveshje pesë-vjeçare]. BBC Sport. 26 korrik 2012. Marrë më 2 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Chelsea Oscar deal agreed". Sky Sports. 17 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 janar 2013. Marrë më 2 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Brazil star replaces Drogba at Chelsea" [Ylli brazilian zëvëndëson Drogban tek Çelsi]. Give Me Football. 7 gusht 2012. Marrë më 12 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Match Report: Wigan Athletic 0 Chelsea 2" [Raporti i ndeshjes: Wigan Athletic 0 Chelsea 2]. Chelsea F.C. 19 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 dhjetor 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Match report: Chelsea 4 Reading 2" [Raporti i ndeshjes: Chelsea 4 Reading 2]. Chelsea F.C. 22 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 qershor 2013. Marrë më 23 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Buffon praises Oscar for Champions League performance" [Buffon lavdëron Oscarin për performancën në Ligën e Kampioneve]. Goal.com. 16 qershor 2010. Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Chelsea vs Juventus Player Ratings" [Chelsea vs Juventus Vlerësimet e lojtarëve]. Goal.com. Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Oscar thrilled with Champions League debut but disappointed not to beat Juventus" [Oscar i ekzaltuar me debutimin në Ligën e Kampioneve por i zhgënjyer që nuk mposhti Juventusin]. Goal.com. 16 qershor 2010. Marrë më 21 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Chelsea 1–0 Stoke City: Rare Cole goal keeps Blues top" [Chelsea 1–0 Stoke City: Goli i rrallë i Cole mbanë blutë në krye]. Goal.com. 22 shtator 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Chelsea 3–2 Shakhtar Donetsk". ESPNFC. 7 nëntor 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Phill McNulty (5 dhjetor 2012). "Chelsea 6–1 Nordsjaelland". BBC Sport. Marrë më 22 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Chelsea interim manager Benitez praises Oscar's attitude following Club World Cup snub" [Trajneri i përkohëshëm i Çelsit Benitez vlerëson sjellen e Oscarit pas dështimit në Kupën e Botës për Klube]. Goal.com. 22 dhjetor 2013. Marrë më 22 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ ""Chelsea 8–0 Aston Villa"". BBC Sport. 22 dhjetor 2013. Marrë më 23 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Oscar's night as Chelsea beat Sparta" [Mbrëmja e Oscarit me Çelsin që mposht Spartën]. UEFA.com. 14 shkurt 2013. Marrë më 14 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Daniel Taylor (15 maj 2013). "Chelsea's Branislav Ivanovic climbs highest to sink Benfica" [Branislav Ivanovic i Çelsit hidhet më lartë për të mbytur Benfikën]. Londër: The Guardian. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "DOUBLE DELIGHT FOR MATA AT AWARDS CEREMONY" [Gëzim i dyfishtë për Matën në ceremoninë e çmimeve]. Chelsea F.C. 16 maj 2013. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Oscar and Frank Lampard scored first-half goals as Chelsea marked the start of Jose Mourinho's second spell as Blues manager with victory over Hull". BBC Sport. 18 gusht 2013. Marrë më 6 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Superkupa e Bayernit, në mrekullinë e Pragës". Telegrafi.com. 30 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shtator 2013. Marrë më 30 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Jose's Blues stunned by Basel". ESPNFC. 19 shtator 2013. Marrë më 24 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "MATCH REPORT: CHELSEA 2 FULHAM 0". Chelsea FC. 21 shtator 2013. Marrë më 24 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "MATCH REPORT: NORWICH CITY 1 CHELSEA 3". Chelsea FC. 6 tetor 2013. Marrë më 24 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "MATCH REPORT: CHELSEA 4 CARDIFF CITY 1". Chelsea FC. 19 tetor 2013. Marrë më 24 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Oscar dërgon Chelsean në fazën tjetër të FA Cup". Telegrafi.com. 26 janar 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 janar 2014. Marrë më 26 janar 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Brazil name strong Olympic squad for London 2012" [Brazil emëron një ekip të fortë për Londër 2012]. BBC Sport. 5 korrik 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Brazil beats Egypt 3–2 in men's soccer" [Brazili mposht Egjiptin 3–2 në futbollin e burrave]. The Hindu. 27 korrik 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Brazil 3–2 Egypt: Neymar and Rafael on target as Samba Boys edge five-goal thriller". Goal.com. 27 korrik 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Brazil 3–1 Belarus: Neymar dazzles to send Selecao through to Olympics quarter-finals". Goal.com. 29 korrik 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Brazil 3–0 South Korea: Leandro Damiao at the double as impressive Selecao cruises into Olympics final" [Brazil 3–0 Kore e Jugut: Leandro Damiao shënon dopietë me Selecaon mbreslënës që shkon në finalen olimpike]. Yahoo Sports. 7 gusht 2012. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Chelsea sign Brazilian midfielder Oscar on five-year deal". BBC Sport. 25 korrik 2012. Marrë më 25 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Ganso the fallen star". ESPN Soccernet. Marrë më 26 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Dayaratna, Arnal. "Messi Hat Trick Fires Argentina to 4–3 Victory Over Brazil". Huffington Post. Marrë më 26 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Brazil v Spain live football scores | Soccer scores and live video". ESPNFC.com. Marrë më 26 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Gibbs, Thom (10 korrik 2012). "Oscar represents a new emphasis on youth from Chelsea and is tipped to be their Mesut Ozil". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 30 shtator 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "José Mourinho tells Juan Mata to adapt after blasting Chelsea's style". The Guardian. 21 shtator 2013. Marrë më 12 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Barlow, Matt (9 dhjetor 2012). "Oscar determined to make Chelsea champions of the world after European failure". Daily Telegraph. Londër. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "scar exclusive interview: Chelsea are under pressure but it's NOTHING compared to playing for Brazil". Mirror. 5 prill 2013. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Fifield, Dominic (6 prill 2013). "Greek torments keeping Giorgos Karagounis outside cosy football bubble". Guardian. Londër. Marrë më 1 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Oscar". National Football Teams. Marrë më 12 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]