Jump to content

Osetët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Osetët
Ир, Ирæттæ / Дигорæ, Дигорæнттæ
Rajone me popullsi të konsiderueshme
Flamuri Rusia558,515 (2010)[1]
Flamuri Osetia jugore51,000[2]
Flamuri Gjeorgjia
(me përjashtim të Administratës së Përkohshme të Osetisë Jugore)
14,385[3]
Flamuri Siria50,000[4]
Flamuri Turqia20,000–50,000[5][6][7][8]
Flamuri Taxhikistani7,861[9]
Flamuri Uzbekistani5,823[10]
Flamuri Ukraina4,830[11]
Flamuri Kazakistani4,308[12]
Flamuri Turkmenistani2,066[13]
Flamuri Azerbajxhani1,170[14]
Gjuhët
Osetisht
Fetë
Tradicionalisht Ortodoksia; gjithashtu katolicizmi dhe islami (suni) (disa grupe nënetnike)
Grupe etnike të lidhura
Iranik

Osetët (osetisht: Ир, Ирæттæ, Ir Irættæ; osetishte e vjetër: Аллон, Allon), i njohur edhe si Alanët, janë një grup etnik iranian lindor[15][16][17][18] që janë indigjenë të Osetisë, një rajon i vendosur përgjatë anëve veriore dhe jugore të maleve të Kaukazit.[19][20][21] Ata flasin osetisht, një gjuhë iraniane lindore e familjes së gjuhëve indo-evropiane, ku shumica e tyre flasin rrjedhshëm edhe rusishten si gjuhë të dytë.

Aktualisht, atdheu Osetian i Osetisë është i ndarë politikisht midis Osetisë së Veriut-AlanisëRusi, dhe vendit de faktoOsetisë së Jugut (i njohur nga Kombet e Bashkuara si territor i pushtuar nga Rusia që është de jure pjesë e Gjeorgjisë). Të afërmit e tyre më të afërt historikë dhe gjuhësorë, populli Jász, jetojnë në rajonin Jászság në pjesën veriperëndimore të qarkut Jász-Nagykun-Szolnok të Hungarisë. Një grup i tretë me prejardhje nga Alanët mesjetarë janë Asudët e Mongolisë. Si Jász dhe Asud janë asimiluar prej kohësh; vetëm Osetët kanë ruajtur një formë të gjuhës alanike dhe identitetit alani.[22]

Shumica e Osetëve janë të krishterë ortodoksë lindorë,[23] me pakica të konsiderueshme që shpallin fenë etnike Osetian të Uatsdinit si dhe Islamin.

Origjina e fjalës Osetian

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osetët dhe Osetia e morën emrin e tyre nga rusët, të cilët kishin përvetësuar emërtimet gjeorgjiane Osi (ოსი, pl. Osebi, ოსები) dhe Oseti ('vendi i Osi', ოსეთი - vini re përemrin vetjak), të përdorura që në mesjetë. për popullatën e vetme iranianishtfolëse të Kaukazit Qendror dhe ndoshta bazuar në vetë-përcaktimin e vjetër sarmatian As (shqiptohet Az) ose Iasi (shqiptohet Yazi), i ngjashëm me hungarez Jasz, që të dyja rrjedhin nga latinishtja Iazyges, që është një latinizim i një emër fisnor sarmat i Alanëve i quajtur *Yazig, nga proto-iranianja *Yaz, që do të thotë "ata që sakrifikojnë", ndoshta duke iu referuar një fisi që specifikon në sakrificën rituale, megjithëse Sarmatët më të gjerë me sa duket e quanin veten "Ariitai" ose "Arian". ruhet në Osetishten moderne Irættæ.[24][25][26]

Meqenëse folësve të Osetisë u mungonte ndonjë emër i vetëm gjithëpërfshirës për veten e tyre në gjuhën e tyre amtare përtej nënndarjes tradicionale Iron-Digoron, këto terma u pranuan nga Osetët si një endonim edhe para integrimit të tyre në Perandorinë Ruse.[27]

Ironët në lindje dhe jug formojnë një grup më të madh të Osetëve. Ata flasin dialektin e hekurt. Hekurat ndahen në disa nëngrupe: Alagirët, Kurtatët, Tagaurët, Kudarët, Tualet, Urstualet dhe Ksanët.

Kudarët janë grupi jugor i Osetëve.

Tualet janë në pjesën qendrore të Osetisë.

Ksanët janë në lindje të Osetisë Jugore.

Osetët janë një grup unik etnik i Kaukazit, që flasin një gjuhë indo-iraniane të rrethuar kryesisht nga grupe etnogjuhësore vainakh-dagestane dhe abhazo-çerkeze, si dhe fise turke si Karachay-t dhe Balkarët.

Osetët (Alanët) u formuan si një komb në rajonin Kaukazian dhe janë rezultat i përzierjes së Sarmatëve me popullsinë vendase të Kaukazit të Veriut (oset). Sipas Y-haplogroup, Alanët janë pasardhës të popullsisë vendase Osetio-Kaukaziane dhe sipas MtDNA Alano-Osetët janë pasardhës të Sarmatëve. Këtë e sugjeron edhe gjuha e tyre, e cila ka ndikim si kaukazian verior ashtu edhe iranian, prandaj Osetët-Alanët janë populli kaukazian iranian folës dhe formimi i tyre si grup etnik ndodhi midis shekujve I-lV.

 1. ^ "Russian Census 2010: Population by ethnicity". Perepis-2010.ru (në rusisht). Arkivuar nga origjinali (XLS) më 4 dhjetor 2013. Marrë më 21 gusht 2017.
 2. ^ "PCGN Report "Georgia: a toponymic note concerning South Ossetia"" (PDF). Pcgn.org.uk. 2007. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 qershor 2007. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ethnic Composition of Georgia" (PDF). Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ossetian". Ethnologue. Marrë më 4 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Lib.ru/Современная литература: Емельянова Надежда Михайловна. Мусульмане Осетии: На перекрестке цивилизаций. Часть 2. Ислам в Осетии. Историческая ретроспектива". Lit.lib.ru. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Официальный сайт Постоянного представительства Республики Северная Осетия-Алания при Президенте РФ. Осетины в Москве". Noar.ru. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2009. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Refugees, United Nations High Commissioner for. "Refworld – The North Caucasian Diaspora In Turkey". Unhcr.org. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Göç edeli 100 yıl oldu ama Asetinceyi unutmadılar". 17 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Национальный состав, владение языками и гражданство населения республики таджикистан (PDF). Statistics of Tajikistan (në rusisht dhe taxhikisht). fq. 9. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 janar 2013. Marrë më 27 janar 2013.
 10. ^ "Всесоюзная перепись населения 1989 года. Национальный состав населения по республикам СССР". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2012. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "2001 Ukrainian census". Ukrcensus.gov.ua. Marrë më 21 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur përfundimisht]
 12. ^ "Всесоюзная перепись населения 1989 года. Национальный состав населения по республикам СССР". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2012. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Итоги всеобщей переписи населения Туркменистана по национальному составу в 1995 году". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Всесоюзная перепись населения 1989 года. Национальный состав населения по республикам СССР". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2012. Marrë më 3 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Akiner, Shirin (2016) [1987]. Islamic Peoples of the Soviet Union. Routledge. fq. 182. ISBN 978-0710301888. The Ossetians are an Iranian people of the Caucasus. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Galiev, Anuar (2016). "Mythologization of History and the Invention of Tradition in Kazakhstan". Oriente Moderno. 96 (1): 61. doi:10.1163/22138617-12340094. The Ossetians are an East Iranian people, the Kalmyks and Buryats are Mongolian, and the Bashkirs are Turkic people. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Rayfield, Donald (2012). Edge of Empires: A History of Georgia. Reaktion Books. fq. 8. ISBN 978-1780230702. For most of Georgian history, those Ossetians (formerly Alanians, an Iranian people, remnants of the Scythians)... {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Saul, Norman E. (2015). "Russo-Georgian War (2008)". Historical Dictionary of Russian and Soviet Foreign Policy. Rowman & Littlefield. fq. 317. ISBN 978-1442244375. The Ossetians are a people of Iranian descent in the Caucasus that uniquely occupy territories on both sides of the Caucasus Mountain chain. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Bell, Imogen (2003). Eastern Europe, Russia and Central Asia. London: Taylor & Francis. fq. 200. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Mirsky, Georgiy I. (1997). On Ruins of Empire: Ethnicity and Nationalism in the Former Soviet Union. fq. 28. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Mastyugina, Tatiana. An Ethnic History of Russia: Pre-revolutionary Times to the Present. fq. 80. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Foltz, Richard (2022). The Ossetes: Modern-Day Scythians of the Caucasus. London: Bloomsbury. fq. 50–52. ISBN 9780755618453. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Ossetians". Encarta. Microsoft Corporation. 2008. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Lebedynsky, Iaroslav (2014). Les Sarmates amazones et lanciers cuirassés entre Oural et Danube (VIIe siècle av. J.-C. – VIe siècle apr. J.-C.). Éd. Errance.
 25. ^ Alemany, Agustí (2000). Sources on the Alans: A Critical Compilation. Brill.
 26. ^ Crismaru, Valentin (dhjetor 2019). "Aspecte privind impactul natural și antropic asupra solurilor și productivității culturilor din regiunea de dezvoltare centru". Starea actuală a componentelor de mediu. Institute of Ecology and Geography, Republic of Moldova: 264–267. doi:10.53380/9789975315593.30. ISBN 9789975315593. S2CID 242518750. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Shnirelman, Victor (2006). "The Politics of a Name: Between Consolidation and Separation in the Northern Caucasus" (PDF). Acta Slavica Iaponica. 23: 37–49. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)