Ostrobothnia Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ostrobothnia Veriore
finlandisht : Pohjois-Pohjanmaan maakunta
Norra Österbottens landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Ostrobothnia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 37149.23 km2
Popullsia 403,287 banorë
Dendësia 11/km2 (28/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare pohjois-pohjanmaa.fi

Ostrobothnia Veriore (finlandisht: Pohjois-Pohjanmaa; suedisht: Norra Österbotten) është rajon në Finlandë. Kufizohet me rajonet finlandeze Lapland, Kainuu, Savonia Veriore, Finlana Qendrore dhe Ostrobothnia Qendrore, gjithshtu me Republikën Karelia të Rusisë.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Ostrobothnias Veriore.

Gjithsej ka 29 komuna në Ostrobothnia-n Veriore.

Pohjoispohjanmaa-en.png

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]