Otus senegalensis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një buf afrikan afrikan në Rezervatin e Rhino Zululand

Bufi afrikan ( Otus senegalensis ) është një buf i vogël i cili është i përhapur në Afrikën Sub-Sahariane . Ai cilësohet si kafshë e parrezikuar dhe gjendet gjerësisht ne habitatin e tij.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

William John Swainson përshkroi për herë të parë specien në 1837 nga një ekzemplar i mbledhur në Senegal . [1] Sot specia i është caktuar gjinisë Otus .

Aktualisht njihen tre nëngrupe: [2]

 • Otus senegalensis senegalensis : I përhapur në Afrikën Sub-Sahariane
 • Otus senegalensis nivosus : Gjetur në Keninë juglindore nga lumi i poshtëm Tana deri në kodrat e Lali
 • Otus senegalensis feae : Endemike për ishullin Annobón në Gjirin e Guinesë (i konsideruar nga Birdlife International si një specie më vete, bufi Annobón scops ) [3]

Kukuvajkja afrikane u konsiderua më parë si nëngrupi afrikan i bufit evropian . Ajo u grupua me bufin arab scops, bufin Socotra scops, dhe bufin Annobón scops në Otus senegalensis, por, këto specie tani konsiderohen të ndara. [4]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bufi afrikan është rreth 15–17 centimetres (5.9–6.7 in) në gjatësi me një hapje krahësh 45 centimetres (18 in) . [5]

Zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kukuvajka afrikane jep një "prrrp" dalluese monotone të dridhura në intervale prej 5 sekondash. [5]

Lloje të ngjashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kukuvajka migrante euroaziatike është shumë e ngjashme me bufin afrikan; dhe pse zakonisht është pak më i madh, mund të mos dallohet në terren. [6]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bufi afrikan është endemik i Afrikës Sub-Sahariane. [1] Ai varion nga niveli i detit 2000 metra dhe gjendet në habitatet e pyllëzuara. [7]

Sjellje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bufi afrikan është shpend i natës. Gjatë ditës, ai ulet pranë trungut të një peme. [7] Kur ngrihet në dritën e ditës, kjo specie mbyll sytë dhe zgjat tufat e veshit për të dhënë përshtypjen e një dege peme, duke e bërë atë lehtësisht të neglizhohet. Çiftet ndonjëherë rrinë së bashku. [8]

Bufja afrikane lëshon katër deri në gjashtë vezë direkt në dyshemenë e një zgavër peme, me hedhjen që ndodh gjatë gjithë prillit dhe qershorit. Inkubacioni zgjat rreth 27 ditë, gjatë të cilave femra inkubon vezët dhe ushqehet nga mashkulli. Pasi çelin vezët, të vegjlit ushqehen nga femra me ushqimin e sjellë nga mashkulli. [8] I riu ikën në 30 ditë. [1]

Preja e bufit afrikan janë kryesisht insektet si karkalecat, brumbujt, kriketat, tenjat etj, por edhe merimangat, akrepat dhe vertebrorët e vegjël. Ata zakonisht gjuajnë duke skanuar ose dëgjuar nga një pozitë e lartë dhe duke u hedhur poshtë për të kapur gjahun në tokë. [8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c König, Claus; Weick, Friedhelm (2008). Owls of the World. London, UK: Christopher Helm. fq. 256. ISBN 978-0-7136-6548-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "König" defined multiple times with different content
 2. ^ "African Scops Owl Otus senegalensis (Swainson, 1837)". Avibase. denis Lepage. Marrë më 30 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Annobon Scops-owl Otus feae". Birdlife International. Marrë më 30 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ BirdLife International (2016). "Otus senegalensis". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T61914670A95183137. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T61914670A95183137.en. Retrieved 12 November 2021.
 5. ^ a b Kemp, Alan; Kemp, Meg (1998). SASOL Birds of Prey of Africa and its Islands. New Holland. fq. 288–289. ISBN 1 85974 100 2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Kemp" defined multiple times with different content
 6. ^ Stevenson, Terry; Fanshawe, John (2002). Birds of East Africa: Kenya, Tanzania, Uganda, Rwanda, Burundi. London, UK: TD & A Poyser. fq. 200. ISBN 0-85661-079-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Barlow, Clive; Wacher, Tim (1997). A Field Guide to Birds of The Gambia and Senegal. New Haven, CT, US: Yale University Press. fq. 236. ISBN 0-300-11574-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Barlow" defined multiple times with different content
 8. ^ a b c König, Claus; Weick, Friedhelm; Becking, Jan-Hendrick (1999). Owls A Guide to the Owls of the World. Pica Press. fq. 231–232. ISBN 1-873403-74-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Owls" defined multiple times with different content

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]