Oxelösund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oxelösund
Qytet
noform
Rruga për në Oxelösund
Vendndodhja
Oxelösund is located in Suedia
Oxelösund
Oxelösund

Koordinatat: 58°40′V 17°07′L / 58.667°V 17.117°L / 58.667; 17.117

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Södermanland
Qarku Södermanland
Komuna Komuna Oxelösund
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.57 km2
Popullsia 10,870 banorë
Dendësia 939 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1899 (si komunë)
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Oxelösund është qytet në provincën Södermanland, Suedi me 10,870 banorë më 2010. Oxelösund ndodhet 15 kilometra në jug të Nyköpingut.