Oxnard, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oxnard, California
Anglisht : City of Oxnard
qytet
Oxnard gateway monument sign.
Vendndodhja
Oxnard, California is located in SHBA
Oxnard, California
Oxnard, California

Koordinatat: 34°11′29″V 119°10′57″P / 34.19139°V 119.18250°P / 34.19139; -119.18250

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Ventura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 101.548 km2
 •  tokësore 69.656 km2
 •  ujore 31.893 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 197899 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi June 30, 1903[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 93030–93036
Prefiksi 805
Koordinatat 34° 11′ 29″ Veri

119° 10′ 57″ Perëndim

Faqja Zyrtare cityofoxnard.org

Oxnard, California (City of Oxnard) është një qytet në qarkun Venturashtetit federal California, SHBA. Në Oxnard, California jetojnë 197899 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (7358 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 101.548 km2 (39.208 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 16 m (52 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Oxnard (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 gusht 2012. Marrë më mars 11, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Oxnard". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 10, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Oxnard, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale