Jump to content

Oxygène

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oxygène
Skeda:Oxygene album cover.jpg
Studio album by
Realizuar5 dhjetor 1976
InçizuarGusht - nëntor 1976, Paris
ZhanriMuzikë elektronike
Gjatësia39:44
EtiketaDisques Dreyfus/Polydor
ProducentJean-Michel Jarre
Jean-Michel Jarre chronology
Les Granges Brûlées
(1973)
Oxygène Équinoxe
(1978)

Oxygène është studio albumi i tretë nga muzikanti elektronik dhe kompozitori francez Jean-Michel Jarre. Oxygène përbëhet nga gjashtë këngë instrumentale, të rradhitura thjeshtë si "Oxygène Pjesa I" deri te "Pjesa VI". Albumi së pari u lansua në Francë në dhjetor të vitit 1976 nëpërmjet kompanisë distributive Disques Dreyfus, e licensuar nga Polydor Records, me lansimin ndërkombëtar i cili vijoi në mes të vitit 1977. Albumi zuri vendin e parë në tabelat e Francës, vendin e dytë në tabelat e Anglisë si dhe vendin e shtatëdhjetetetë në tabelat e Shteteve të Bashkuara.

Jarre inçizoi albumin në një studio shtëpiake të improvizuar duke përdorur shumëllojshmëri të sintisajzerëve analogë, një sintisajzer digjital, si dhe instrumente dhe efekte të tjera elektronike. Albumi u bë nga një ndër më të shiturit dhe është albumi i parë i Jarre i cili arriti sukses në rrymën qendrore të muzikës. Oxygène ka ndikuar shumë në zhvillimin e muzikës elektronike dhe është përshkruar si album që ka "udhëhequr revolucionin e sintisajzerëve të viteve të shtatëdhjeta".[2]

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Oxygène (Pjesa I) – 7:39
  2. Oxygène (Pjesa II) – 7:46
  3. Oxygène (Pjesa III) – 3:16
  4. Oxygène (Pjesa IV) – 4:14
  5. Oxygène (Pjesa V) – 10:23
  6. Oxygène (Pjesa VI) – 6:20

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brenholts, Jim. Jean-Michel Jarre – Oxygène > ReviewAllmusic
  2. ^ Green, Thomas H. (27 mars 2008). "Oxygene: ba-boo-boo beew". The Daily Telegraph. London, England: Telegraph Media Group. Marrë më 14 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)