Përcjellësit elektrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Materialet përcjellëse janë ato materiale të cilat e përcjellin elektricitetin .

Materialet[redakto | redakto tekstin burimor]

Materialet të cilat më së shumti e përcjellin elektricitetin janë metalet .Përcjellës rrymës elektrike te metalet janë elektronet dhe rrjeta jonike.

Pasi që metalet janë përcjellës të rendit të parë të elekricitetit , në rendin e dytë janë elektrolitët (tretësirat) , ku përcjellës të rrymës elektrike janë jonet pozitive dhe negative.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]