Përdoruesi:Agon.qurdina/Ryan Giggs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Db-u1

Ryan Giggs
Ryan Giggs vs MLS All Stars 2010.jpg
Giggs kunder MLS ne 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëRyan Joseph Giggs[1]
Data e lindjes (1973-11-29) 29 Nëntor 1973 (46 vjeç)
Vendi i lindjesCardiff, Uells
Gjatësia1.79 m[2]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri11
Karriera në rini
1985–1987Manchester City
1987–1990Manchester United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1990–Manchester United660(114)
Ekipi kombëtar
1991–2007Wales64(12)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15:30, 26 May 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20:55, 20 July 2012 (UTC)

Ryan Joseph Giggs eshte nje futbollist Uellsian qe luan per Manchester United[3]. Qe nga vitet e para te karrieres ai luante si mesfushor i krahut te majte, ndonese vitet e fundit shpesh aktivizohet ne qender te mesfushes. Eshte futbollisti me me se shumti paraqitje ne Premier Lige me gjithsejt 620 ndeshje si dhe futbollisti me me se shumti paraqitje te Manchester United me 941 paraqitje. Eshte nder futbollistet me me se shumti trofe te fituar, si me ekipin ashtu edhe individualisht. Ne keta trofe numerojme: 13 Premier Liga, 2 Liga te Kampioneve, 4 FA Kupa, 4 Kupa te Liges, 8 Superkupa te Anglise, 1 Superkupe te UEFA-se, 1 kupe interkontinentale dhe 1 Boteror per klube. Disa nga trofete individual: Lojtari i ri me i mire (2 here), Lojtari i vitit (1 here).[4], anetar i Ekipit te Shekullit[5], Personaliteti i Vitit (2009)[6], Lojtari i Muajit (3 here) etj. Njihet si lojtari i vetem ne histori te Premier Liges qe ka luajtur dhe shenuar ne çdo sezone te kesaj lige[7] si dhe lojtari me i vjeter qe ka shenuar ne Lige te Kampioneve.[8]


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ryan Giggs u lind me 29 Nentor 1973 ne Cardiff te Walesit, ne nje familje jo forte te zakonshme, pasi ai qe i vogel morri mbiemrin e nenes se tij. Ai qendroi gjithe kohen te familja e nenes se tij duke luajtur futboll neper rruge e lagjes ne Pentrebane. Ne 1980, kur Giggs ishte vetem 6 vjeqar, babai i tij nenshkroi per Swindon RLFC, duke detyruar gjithe familjen te zhvendoset ne veri te Swindonit, nje qytet ne Salford, Manchester. Giggs ka nje race te perzier, gjyshi i tij ishte nga Sierra Leone, dhe ka folur shpesh per problemet me racizmin qe perjetoi si femije.[9] Pasi u zhvendosen ne Salford, Giggs luante per nje ekip te vogel te zones se Manchesterit, Deans FC. Aty zhvillonte paraqitje shume te mira dhe ra ne sy te dy ekipeve kryesore te ketij qyteti, Manchester United dhe Manchester City. Se pari ai nenshkroi per kete te fundit, para se nje agjent i Manchester United i cili quhej Harold Wood te ia propozonte Sir Alex Fergusonit kete talent.[10] . Ai u ftua ne prove, ku impresionoje dhe beri qe drejtuesit e klubit te mos ngurrojne dhe ta mbajne si lojtar duke i ofruar nje kontrate.

Ne ekipin e pare te Mancheter United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet e karrieres[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke pare aftesite e Giggs, Manchester United i ofrojne ketij lojtari nje kontrate profesionale per here te pare me 29 Nentor 1990, ne ditelindjen e tij te 17-te. Kontrata u pranua nga Giggs. Debutimin e beri me 2 Mars 1991, kunder Evertonit ne Premier Lige, pasi u inkuadrua nga banka rezerve. Ne ndeshjen e tij te pare si startues, ai shenoi golin e tij te pare, dhe ate ne derbin e Manchesterit, kunder rivaleve lokal te Manchester Cityt. Keshtu Giggs, filloi te luante rregullisht ne ekipin e pare, nga sezoni 1991/92, duke hapur rrugen per shume lojtare tjere nga akademia e United, si Scholes, Beckham, Gary Neville, Phil Neville, Nicky Butt etj. Ne kete sezon, ai nuk arriti te fitonte ligen me Djajte e Kuq, pasi keta te fundit perfunduan te dytet ne lige pas Leeds United, mirepo sezonin e permbylli me nje trofe individual te fituar, e qe ishte Lojtari i ri me i mire i vitit ne Angli[11] . Nga sezoni 1992/93, Giggs u stabilizua ne ekipin e pare, dhe ate duke e nxjerre jasht formacionit mesfushorin e majte te asaj kohe te Manchester United, Lee Sharpe.

Zhvillimi i Giggs dhe ardhja e Eric Cantona, i siguruan Manchester United shume suksese ne vitet ne vijim. Ferguson ishte gjithmone ne mbrojtje te tij, duke mos e lejuar te jepte interviste per media deri sa beri 20 vjet. Ne sezonin 1993/94 kur Manchester United fitoi Premier Ligen dhe Kupen FA, Giggs ishte nder protagonistet kryesore. Ne fund te kesaj sezone, ai fitoi per here te dyte çmimin Lojtari i ri me i mire i vitit.

Zhvillimi i tij si lojtar profesionist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1994/95 nuk mund te quhen vitet me te mira ne karrieren e Ryan Giggs, pasi qe luajti vetem 29 ndeshje, duke shenuar vetem 1 gol. Ai gjate kesaj kampanje pesoi lendime te shumta, dhe si per te e ashtu edhe per Manchester United nuk ishte sezoni me i mire. United perfunduan ne vendin e dyte pas Blackburn Rovers.

Giggs u rikthye ne formen me te mire te tij ne 1995/96, duke ndihmuar Manchester United te fitoje dy trofe, Ligen Angleze dhe Kupen FA. Goli i tij kunder Evertonit, ishte kandidate per golin me te bukur te stinorit. Ne kete sezon, shume nga lojtaret me te cilet Giggs luante ne akademi, iu bashkangjiten atij duke krijuar nje ekip te ri ne moshe, por mjafte te forte. Ne sezonin pasardhes, Giggs kishte mundesine e pare te shijonte futbollin ne Europe, pasi u perfshi ne ekipin e Manchester United ne Champions Lige. United arriti deri ne gjysmefinale, ku humbi nga Borussia Dortmund. Ne kete stinor, u thurren shume lavde per Ryan Giggs, nder to veçohet nje thenje e Del Pieros i cili tha : "Kjo eshte e turpshme te thuhet, por kam qare dy here ne jete duke pare futboll, nje here per Roberto Baggion dhe nje here per Ryan Giggs".[12]

Sezoni me i suksesshem per Giggs dhe ekipin e tij njihet stinori 1998/99, kur ata arriten te fitonin tre trofete me te rendesishem per klube angleze : Ligen Angleze, Kupen FA dhe Ligen e Kampioneve. Ai luajti rol ne fitimin e Liges se Kampioneve per United pas 31 vitesh, duke asistuar ne nje nga dy golat e shenuar nga United ne finalen e zhvilluar ne Camp Nou kunder Bayern Munchen.
Giggs u be lojtari qe luajti me se gjati per United ne Maj te vitit 2002, kur Dennis Irwin u largua nga skuadra. Giggs u be pjese kyqe e ekipit, pavaresisht se ishte ende ne te njezetat. Shkelqimi i tij vazhdoi edhe ne kater vitet e ardhshme pas Finales se 1999-es, pasi United fitoi tri here ligen nga kater heret e mundshme. Ai festoi 10 vjetorin e karrires se tij ne ekip, me nje ndeshje kunder Celtic para fillimit te sezones 2001/2002. Ne kete stinor, Giggs arriti te shenonte golin e tij te 100-te per klubin, ndonese ishte nje nga vitet me deshperuese si per te ashtu edhe per klubin, pasi qe mbeten pa asnje trofe.

Ne vitin 2004, ai luajti ne finalen e fituar ne kupen FA, dhe u be vetem nje nga tre lojtaret e vetem te United qe kane fituar kete trofe kater here ne karrieren e tyre, bashke me Roy Keane dhe Sir Bobby Charlton.

Giggs me trofeun e Premier Liges

Ne 2007, Giggs pasi fitoi Ligen Angleze, barazoi rekordin per me se shumti medalje te kesaj lige, me gjithsejt nente sosh. Sezona 2007/08, ishte nje nga stinoret me te suksesshem per klubin, pasi fituan dy trofe, Ligen Angleze dhe Ligen e Kampioneve. Ne finalen qe u zhvillua ne Moske, United luajti kunder Chelseat dhe fitoi pas ekzekutimit te penalltive. Giggs edhe pse nuk startoi ndeshjen, ai hyri me vone duke shenuar nje nga penalltite qe ia siguruan Manchester United titullin. Ne sezonin pasardhes, Ferguson nderroi poziten e Giggs, duke e inkuadruar ate ne nje pozite te re, ate te mesfushorit qendror. Giggs kishte filluar te degjonte sesionet per te marre licensen e trajnerit dhe Ferguson theksoi se do te i pelqente qe te kishte Giggs ne stafin e tij pas penzionimit. Duke mbyllur deren per nje penzionim te mundshem, Giggs nenshkroi nje kontrate te re nje-vjeqare.[13], dhe po ne te njejtin vit ai u nominua bashke me kater bashkelojtare te tij per çmimin e Lojtarit te Vitit ne Angli. Me 26 Prill 2009, ai e fitoi kete çmim.


Me 12 Shtator 2009, Giggs luajti ndeshjen e tij te 700-te per klubin.[14] Ai shenoi golin e tij te 150-te, duke u bere lojtari i nente ne histori te ekipit qe e arrine kete shifer. Te njejtin vit ai hyri edhe ne nje tjeter liste te lojtareve te medhenje, pasi shenoi golin e tij te 100-te per United ne Lige, gje qe para tij e kishin arritur vetem 17 lojtare ne histori[15] . Dyshimet per te ardhmen e tij vazhduan, mirepo ai vazhdoi karrieren e tij si futbollist edhe per nje vit, duke fituar ne kete kohe çmimin Personaliteti Sportiv i vitit[16], dhe shume pak kohe me pas u emerua Lojtari i Dekades per Manchester United[17].

Vitet e fundit te karrieres[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne 2010, Giggs shenoi golin e pare nga penalltia ne Ligen Angleze, kunder Tottenham Hotspurs ne nje fitore 3:1.[18]. Ai vazhdoi rekordin e tij, duke shenuar ne çdo stinor te Premier Liges. Me 17 Janar 2011, ai beri paraqitjen e tij te 600-te, dhe pas shtate ndeshjeve tjera te luajtura, ai theu rekordin per me se shumti paraqitje ne histori te Manchester United, duke luajtur kunder Liverpoolit dhe duke thyer rekordin e Sir Bobby Charlton. Ne kete sezone, ai u be gollashenuesi me i vjeter ne histori te Liges se Kampioneve, pasi shenoi kunder Schalkes ne gjysmefinale. Unitedu kualifikua per ne finale te kesaj gare, e cila u zhvillua ne Wembley dhe luante kunder Barcelones[19]. Edhe pse United humbi ate finale me rezultat 2:1, Giggs luajti nga minuta e pare.
Me 26 Shkurt 2012, Giggs beri paraqitjen e tij te 900-te per United, duke shenuar gol ne nje ndeshje lige kunder Norwich City.[20] Shume pak kohe pas kesaj, Giggs deklaroi per Daily Telegraph qe do te deshironte te behej nje trajner ne te ardhmen.[21]
Ai ende luan per Manchester United, pasi vazhdoi kontraten e tij edhe per nje vit tjeter qe do te perfundoje ne Qershor 2014.

Karriera me ekipin kombetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giggs ne Lojerat Olimpike 2012

I lindur ne Cardiff nga prinder uellsian, Giggs perfaqesoi Uellsin ne nivelin nderkombetar. Debutimin e beri ne vitin 1991, kur ai theu rekordin per lojtarin me te ri debutues te cilin e mbajti edhe per 7 vjet te tjera[22]. Ai perfundoi me 64 paraqitje, duke shenuar 12 gola nga viti 1991 deri ne 2007. Ai u emerua kapiten i ekipit kombetar ne vitin 2004. Golin e pare e shenoi me 31 Mars 1993 ne fitoren 3:0 kunder Belgjikes ne nje ndeshje kualifikuese per Kampionat Boteror.
Giggs deklaroi terheqjen nga ekipi kombetar me 30 Maj 2007 duke perfunduar nje karriere 16-vjeqare[23]. Ai theksoi se ishte momenti te koncentrohej me shume ne karrieren me ekipin e Manchester United. Ne Nentor te atij viti, ai ishte nder 3 te nominuarit per çmimin Lojtari Uellsian i Vitit, qe me vone u fitua nga Craig Bellamy.
Me 28 Qershor 2012, Giggs u konfirmua ne listen e te perzgjedhurve ne ekipin e futbollit te Britanise se Madhe ne Lojerat Olimpike Londer 2012 duke e udhehequr ekipin si kapiten.


Statistikat e karrieres[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompeticioni Ndeshje Gola
Premier Lige 660 114
Kupa FA 74 12
Kupa e Liges 39 12
Europe 150 29
Te tjera 18 1
Total 941 168

Kombetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Paraqitje Gola
Uellsi 64 12
Britania e Madhe 4 1
Total 68 13


Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Premier League clubs submit squad lists" (PDF). Premier League. 2 shkurt 2012. f. 23. Marrë më 2 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Official Man Utd profile". ManUtd.com. Manchester United. Marrë më 23 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ryan Giggs". ManUtd.com. Marrë më 28 tetor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Man Utd dominate PFA awards list". BBC Sport. London: British Broadcasting Corporation. 14 prill 2009. Marrë më 14 prill 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Teams of the Century". Marrë më 5 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) [lidhje e vdekur]
 6. ^ "Ryan Giggs wins 2009 BBC Sports Personality award". BBC. 13 dhjetor 2009. Marrë më 13 dhjetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Player Profile – Ryan Giggs – Career History". Premier League. Marrë më 22 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "United end Schalke's perfect home record in European semifinal". CNN. 26 prill 2011. Marrë më 27 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Ryan Giggs: You must speak out on abusers". Daily Mirror. UK. 30 prill 2008. Marrë më 3 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Fordyce, Tom (12 nëntor 2003). "The teenage tornado". BBC Sport. London: British Broadcasting Corporation. Marrë më 17 maj 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Tongue, Steve (13 maj 2007). "Giggs: 'This can be the best United ever'". The Independent. London. Marrë më 13 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Giggs: We can do the double". FIFA. 28 prill 2008. Marrë më 19 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Manchester United great Ryan Giggs to be offered 12-month contract extension and stay with club until 2011". Daily Mail. London. 30 nëntor 2009. Marrë më 23 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Cheese, Caroline (12 shtator 2009). "Tottenham 1–3 Man Utd". BBC Sport. London: BBC Sport. Marrë më 12 shtator 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Sanghera, Mandeep (28 nëntor 2009). "Portsmouth 1–4 Man Utd". BBC Sport. London: BBC Sport. Marrë më 28 nëntor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Ryan Giggs wins 2009 BBC Sports Personality award". BBC Sport. BBC Sport. 13 dhjetor 2009. Marrë më 13 dhjetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Players of the Decade: #1". ManUtd.com. Manchester United. 31 dhjetor 2009. Marrë më 31 dhjetor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ McNulty, Phil (24 prill 2010). "Man Utd 3–1 Tottenham". BBC Sport. Marrë më 24 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Barcelona 3–1 Man Utd". BBC Sport. 28 maj 2011. Marrë më 13 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Norwich 1–2 Man Utd" BBC Sport. 26 February 2012. Retrieved 26 February 2012.
 21. ^ [1]
 22. ^ Green the younger to eclipse Giggs' mark, The Independent, 3 June 1998. Retrieved 14 June 2009.
 23. ^ "Player – Ryan Giggs". National Football Teams. Marrë më 19 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)