Përdoruesi:Anorsis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


[1]Dionis Xhafa (Dibër, 1 gusht 1991) eseist, autor shqiptar. Lindur në Dibër.

Ese, skica e poezi:[2]

- Erë deti

- Shqiperia

-Nena ime

- Bulqiza

- Bisedë me Migjenin

- Dhomë e emigrimit

– Permbi re

– Azilkerkuesit

Tituj të veprave:[3]

 “Trazira në Ballkan”- ese publicistikë, Tiranë, 2015, “Klubi i Poezisë”

Disa poezi:[4]

 "Veri e jug"

 "Ne nga Bulqiza"

 "Djemtë e kromit"

 "Trazime"

 "Athina"

 "Andromaka"

 "Homeri"

 "Drini i Zi"

 "Qyteti i Veriut"

 "Dedikim për Vladimir Majakovskin"

 "Ditiramb"

 "Sonet 1 & 2"

 "Djalë nga Drenica"

 "Një turk ne Napoli"

 "Sot u deha"

 "Zë në errësire".

 Natë e zezë

 Lot nëne

Burime të dhënash për autorin[5]

 Blog personal, krijime të autorit: https://xhafaxhafa.ëordpress.com/

 Dedikim për Musine Kokalarin: http://tesheshi.com/duke-vizituar-u-njohur-musine-kokalarin-gonxhja-e-shkretetires-qe-befasoi-dhe-lasgushin/

 Fëmijëria, shkolla e mesme, rinia

 “Gazeta ” http://rrugaearberit.com/2017/06/01/tregimet-e-drinit-femijeria-shkolla-e-mesme-rinia/

Referenca[6]

  1. ^ http://shekulli.com.al/author/dionis-xhafa/.  Mungon ose është bosh |title= (ndihmë)
  2. ^ "Migjeni, rrënuesi i qiellit". 
  3. ^ "Shkupi, Rripi i Gazës në Ballkan". 
  4. ^ "Groposja e Shkupit". 
  5. ^ "Si braktiset atdheu". 
  6. ^ http://www.portalishkollor.al/news/mesuesja-ime-e-pare-pasqyrim-i-realitetit-tone-social.  Mungon ose është bosh |title= (ndihmë)