Përdoruesi:ArberH

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Foto

  Arbër Hitaj është gazetar shqiptar dhe drejtues i emisionit që flet për diplomacinë, ekonominë dhe politikën PASSPORT, që viti 2017.[1]

  Gjithashtu prej janarit 2019, ka themeluar degën e Shoqatës së gazetarëve Europian Seksioni shqiptar, www.aejalbania.org

  Fillimin e karrierës e ka patur në Janar 2007 në Radio Televizionin ORA NEWS, duke punuar si gazetar për lajmet nga rajoni dhe bota.

  Nga viti 2008 deri në 2011 ka punuar si gazetar dhe redaktor I lajmeve nga rajoni dhe bota dhe me pas në sektorin e politikës në TV KOHA.

  Prej 2011-2014 ka punuar në televizionin e njohur NEWS 24, duke mbuluar sektorin e politikës dhe duke kryer një sërë intervistash dhe lajme të rëndësishme si marrëveshja e 1 Prillit 2013, mes PS-LSI etj.

  Nga Shkurt 2014-Shtator 2015 ka punuar si gazetar i politikës në Televizionin A1 REPORT.

  Shtator 2015-Shtator 2017, ka punuar si Këshilltar për Mediat dhe Komunikimin në Ministrinë e Transportit dhe Infrastrukturës.

  Në Tetor 2017, fillon emisionin PASSPORT në RTV SCAN, emisioni I fokusuar në raportet ekonomiko-politike dhe kulturore që Shqipëria ka me vendet e rajonit, të Bashkimit Europian e më gjerë. Të ftuarit e emisionit janë Ambasador të akredituar në Shqipëri, apo edhe ekspertë në diplomaci dhe ekonomi.

  Gjithashtu Arbër Hitaj, numëron edhe një numër të madh artikujsh të publikuara në mediat më të njohura në vend, rreth diplomacisë, ekonomisë dhe integrimit në Bashkimin Europian.

  Ai është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave Sociale, dega “Shkenca Politike” në vitin 2008.

  Gjithashtu ka përfunduar studimet Master në të njëjtin Universitet në degën "Qeverisje dhe Politika Publike".

  Aktualish edhe kandidat per Doktorant(PHD) në universitetin prestigjoz rumun SNSPA në Bukuresht.

  Zotëron shumë mirë gjuhën agleze, italiane dhe greke. 

  *[https://balkanweb.com/a-po-rrezikon-spanja-lufte-civile/]*

  *[http://www.zhurnal.mk/content/?id=179171463758]*

  *[http://www.gazetatema.net/2017/08/02/vrasja-per-nje-karikues-faj-i-shoqerise/]*

  *[https://zeri.info/aktuale/172997/politikanja-serbe-tregon-kur-serbia-do-ta-pranoje-shtetesine-e-kosoves/]*

  *[http://www.gsh.al/2018/02/12/flet-ambasadori-vatikanit-krishterimi-ka-qene-ne-shqiperi-qe-ne-fillimet-e-veta/]*

  *[https://www.syri.net/politike/132930/boterori-2022-si-po-kontribuojne-mijera-shqiptare-ne-ngritjen-e-stadiumeve-ne-katar/*

  *[http://www.kohajone.com/tag/arber-hitaj/]*

  *[http://www.kohajone.com/2017/11/27/ambasadori-i-britanise-se-madhe-ne-tirane-norman-pas-brexit-do-shtojme-pranine-ne-ballkan/]*

  *[http://www.un.org.al/news/heads-united-nations-agencies-albania-talk-media/]*

  *[http://opinion.al/tag/arber-hitaj/]*

  1. ^ Hitaj, Arber. [www.google.com "Arber"]. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)