Përdoruesi:Cradel/Livadhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Për momentin ka 80.733 artikuj.
 

Kërko · Si redaktohet një faqe · Pyetje dhe përgjigje · Kuvendi · Kategoritë · Artikuj perfekte · Indexi A-ZH

Wikipedia (Enciklopedia e Lirë), synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korrigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Wikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve. Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë më se të thjeshta. Shikoni edhe këtu.


Vini Re! - Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë , Ç , ë , ç në fjalët e duhura.

Ngjarja vite më parë më 13 korrik
Shfletoni artikujt me tema shqiptare:
Logo shqiptare.png

Ngjarje aktuale:

  • 1793 – Shkrimtari revolucionar francez, Jean Paul Marat, u ther për vdekje nga Charlotte Corday, e cila u ekzekutua katër ditë më vonë.
  • 1863 – Trazirat kundër Luftës Civile amerikane shpërthyen në qytetin e New Yorkut dhe rreth 1.000 persona u vranë brenda tri ditëve.
  • 1960 – John F. Kennedy e siguroi nominimin presidencial në SHBA, në kuvendin e partisë së tij në Los Angeles.
  • 1977 – Një ndërprerje 25-orëshe e rrymës preku qytetin e New Yorkut, pasi që vetëtima kishte dëmtuar rrjetin energjetik.
  • 1985 – Live Aid, një koncert ndërkombëtar roku u mbajt në Londër, Philadelphia, Moskë dhe Sydney, për të mbledhur para për të varfrit e Afrikës.
  • 2003 – Me bekimin e administratorëve amerikanë, irakianët inauguruan këshillin e tyre të parë qeverisës pas rrëzimit të Saddam Hysseinit.
  • 2006 – Izraeli i vuri bllokadë detare Libanit dhe e sulmoi aeroportin Bejrutit si dhe bazat ushtarake libaneze. “Hezbollahu” ndërkaq hodhi dhjetëra raketa mbi Izraelin.
  • 2007– Ish-magnati mediatik, Conrad Black, u shpall fajtor në Chicago për mashtrim. Ai është duke e vuajtur dënimin gjashtëvjeçar me burgim në një burg federal të Floridës.
    Lexo më shumë
Imazhi i ditës
Artikulli i muajit


Detail from "The Pantomimes" by D.H. Friston from the 6 Janar 1872 Illustrated London News, showing a scene from Thespis.

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo. Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit, sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt. Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem. Ut enim ad minima veniam, quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam, nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur? Quis autem vel eum iure rep.

Paramedic cross 01.svg
Shkencat Natyrore dhe Matematika

Astronomia · Biologjia · Fizika · Informatika · Kimia · Matematika · Mjekësia · Statistika · Shkencat e Ambientit dhe Mjedisit · Shkencat e Tokës

Nuvola mimetypes log.png
Shkencat e Zbatuara

Albanologjia · Agrikultura · Arkitektura · Biznesi · Komunikimi · Arsimi · Inxhinieria · Shteti · Ligji · Shkencat e Librarisë dhe Informacionit · Politika · Programim · Teknologjia · Transporti

Nuvola apps bookcase2.png
Shkencat Sociale dhe Filozofia

Antropologjia · Arkeologjia · Ekonomia · Filozofia · Gjeografia · Gjuha · Letërsia · Historia · Mitologjia · Psikologjia · Sociologjia · Shkencat Politike

Crystal 128 krita.png
Kultura dhe Arti

Aktrim · Argëtimi · Baleti · Interneti · Feja · Festat · Filmi · Fotografia · Letërsia · Loja · Muzika · Piktura · Artizanati · Radio · Seria · Sporti · Teatri · Telenovela · Televizioni · Turizmi

Crystal Clear app kdvi.png
Kategori të Tjera

Interneti · Shoqëria Civile · Ilirët · Botanika · Atlasi

Crystal 128 desktop.png
Lista

Lista · Filma · Qytetet shqiptare · Shtete · Kryeqytete · Lojra vizuale · PC Programe · Pseudonime · Kompani · Universitete · Biografi · Aparate · Libra · Emra

Redaktimi
Mirë se vini · Rregullat · Si redaktohet një faqe ? · Të drejtat e autorit · Përpunim tekstesh · Shabllone tabelash · Udhëzues kategorizimi · Projekte të redaktorëve
Wikipedia
Rreth Wikipedias · Ambasada · Kuvendi · Anëtarët · Ndihma · Lajmërime · Statistika · Fjalorthi · Promovimi · Pyetje e Përgjigje

Portale
Portal.svg
Kryesore

Portale · Kryefaqe

Globo terraqueo 3.gif
Vende

Shqipëria · Kosova · Maqedonia · ShBA

Shkenca

Medicina · Gjeografia

Raffael 058.jpg
Kulturë dhe art

Literatura · Muzika · Sporti · Filmi

Wikipedia mbahet nga Fondacioni Wikimedia, një fondacion pa përfitime i regjistruar në Florida, ShBA. Wikimedia mban edhe disa projekte të tjera Wiki:
WikiLibra WikiFjalori WikiCitate WikiBurime WikiSpeciet WikiLajme Commons Meta-Wiki