Përdoruesi:Indianaacnes/Andi Murra

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Andi Murra.jpg

  Andi Murra lindi në Dibër27 prill 1988. eshte kercimtar dhe koreograf nga Shqiperia. Andi eshte themeluesi i grupit te njohur te kercimit Hip Hop "Quest Style Crew" fitues 2 here i çmimit Best Crew Hip Hop Dance ne Summer Fest 2014, 2015.

  Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Murra pasi mbaroi shkollen e mesme, ka patur pasion futbollin i cili ishte nje sulmues. Gjithashtu ai ka patur pasion dhe kercimin i njohur Breakdance ose Bboy, ku nga grupi i tij i preferuar ishte Extreme Crew. Mbas perfundimit te shkolles se mesme Andi emigroi ne Itali. Ka punuar pune te ndryshme ne Itali.Ne Italy frekuntoi shkollat e Hip Hop dance . "Tipsy Dance" presidenti i kesaj shkolle e pa dhe i ofroi nje burse dhe nje kontrate per te vazhduar kercimin ne akademine e tij. Murra pranoi dhe filloi te merte leksione kercimit modern Hip Hop.

  Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Andi Murra u diplomua ne akademine e kercimit 'Tipsy Dance' sponzorizuar dhe mbeshtetur nga Federata e Kercimit dhe Spektaklit Italian, pas nje periudhe 3-vjeçare me titujt Maestro/Judice/Koreograf. Diplomat e tij kombetare dhe nderkombetare njihen ne te gjitha shkollat e kercimit ne mbare globin. Kariera e tij filloi te perhapej ne te gjithe Italine, kur famen me te madhe e morri ne workshope dhe si juri ne kampionatet nacionale te Italise (leksione kercimi) qe zhvillone ne kryeqytetin e Italise, Rome. Ai zhvillonte dhe jepte mesime kercimi te rrymave hip hop, electro, dubstep, breakdance, wockeez etj ne mbare shkollat e kercimit ne Itali.

  Kthimi ne Shqiperi Maji i vitit 2012 ishte viti ne te cilen Andi Murra u kthye perseri ne Shqiperi. Ne Korrik te 2012 ai krijoi grupin e njohur "Quest Style Crew". Hapi kursin e kercimit ne qender te Tiranes,prane Tirana Internacional Hotel . Ne fillimim grupi u nis me 3 persona, ku kontribut per krijim e grupit ka dhene dhe Arlind Shabani (Detox) dhe Arbiol Dardha. Sot ne 2016, kjo akademi ka me shume se 200-250 nxenes ne muaj qe marrin leksione te kercimit Hip Hop International.

  Andi Murra dhe Media Perkushtimi dhe puna e Andit filloi te rritej dhe kerkesat per tju bashkuar kesaj akademie u perhap ne gjithe Shqiperine. Kjo u rra ne sy mediave kombetare dhe filloi interesimi per te bashkepunuar me Andi Murra dhe grupin e tij. Murra eshte koreografi i mjaft klipeve te Artisteve shqiptar si: Noizy, dafina Zeqiri, Era Istefi, Sinan Hoxha, Capital T, Dhurata Doro, Genta Ismaijli etj. Gjithashtu Murra ka bashkepunuar ne koncertet e artisteve me fame boterore te zhvilluar ne SHqiperi si: Lil John, Nana, Adam Clay Emil Lalasaria etj.

  Akademia Quest Style Crew Akademia e kercimit Quest Style Crew ndodhet ne Tirane tek Zogu i Zi. Nje palester me kushte te pershtatshme dhe komode per nje palester kercimi me nje siperfaqe 120m2, me parket, dhomat e ndrrimit etj ku nxenesit qe marrin pjese jane te ndare ne klasa te ndryshme Hip Hop (Advance, Int/Beg) Ne akademi zhvillohen dhe zhanra te tjere te kercimit si: Latine, Zumba, Popullore, Kercime per çifte etj. Stafi i Akademise perbehet: Andi Murra (Leader) , Arbiol Dardha (Menaxher), Xhulia Shima (Hip Hop Asistente), Ledina Veizaj (Hip Hop Asistente), Fation Duka (Bboy Asistent), Nik Muça (Bboy Asistet), Ermal Paraspuari (Bboy Asistent).

  Rrjete Sociale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Rrjetet shoqerore te Andi Murra dhe Quest Style Crew (shkurt: QSC) jane me te pelqyerat dhe me te ndjekurat ne Shqiperi. Fanpage zyrtar Andi Murra ne Facebook rreth 45 000 likes dhe kanali zyrtar ne Youtube (QSC Dance Official) me mbi 2 milion klikime dhe 5k subscribers.

  Future[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Andi Murra dhe grupi i tij Quest Style Crew jan ne bisedime e siper me gjigandin e kompeticionit Hip Hop International per te bashkepunuar dhe per tu bere pjese e evenimenteve qe zhvillohen ne mbare globin.kete vit patem nje ftese Zyrtare per pjesmarrjen tone ne Hip Hop internacional 2016 Las vegas Championship Gjithashtu videot dhe koreografit e Andi Murra dhe QSC ndiqen nga nje numer i konsiderueshem personash te huaj nga i gjith globi ku numri me i madh vjen nga USA me mbi 300mij. Fundi i bashkëbisedimit