Përdoruesi:Kadribistrica/Livadhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Karl Topia
Princ i Arbërit
Karl Topia, by Kostandin Shpataraku, Ardenica Monastery.png
Karl Topia, by Kostandin Shpataraku, Ardenica Monastery
Pasardhësi Emri i Paraardhësit
Pasardhësi Emri i Pasardhësit
Fëmijë Gjergj Topia, Helena Topia, Maria Topia, Niketa Topia
[[Dinastia|]] Shtëpia e Topiajve
Baba Andrea Topia
Nëna Illegitimate Anjou
Lindi 1331, Durrës Mbretëria e Shqipërisë
Vdiq 1388 (57 Vjeç)
Elbasan, Principata e Topiajve
Varrimi Manastiri i Gjon Vladimirit Shqipëri

Murati i I lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane prej.

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

Kadribistrica/Livadhi
Pasardhësi [[]]

Opinga-punoheshin krejtësisht prej lëkurës së gjedheve. Më vonë dredhat e lëkurës, aty-këtu, filluan të zëvendësohen më sixhima dhe kështu filluan të përdoren opingat me përkryesa të cilat tipologjikisht nuk dallonin prej të parave.

Kadribistrica/Livadhi
Kalaja e Kaçanikut.....jpg
Kalaja e Kaçanikut
Lloji Fortesë
Vendndodhja Kaçanik, Kosovë
Ndërtuar 1590
Arkitekti Sinan Pashë Topojani
Emri zyrtar: Monument
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 2012
Nr. i referencës 000143

Në qendrën e qytetit të Kaçanikut, ë bregun perëndimor të lumit Lepenc, gjendet kalaja e cila daton nga shek.XVI. Sipas dokumenteve të shkruara, kalaja e Kaçanikut është ndërtuar me urdhrin e bërë më 1582 nga Sulltan Murati II, nga ana e [[Koxha Sinan Pasha|Koxha sinan Pashës. Kështjella filloi të ndërtohej më 1586 dhe përfundon më 1590. Sot nga kalaja e Kaçanikut kanë mbetur vetëm dy mure, njëri në perëndim dhe tjetri në veri, së bashku me portën hyrëse dhe kullën cilindrike që ndodhet në anën e dhjathtë të portës. Muri jugor që përshkonte rrjedhën e lumit Lepenc dhe muri lindur janë rrënuar gjatës kohës.

Kadribistrica/Livadhi
Grupi etnik Shqiptare
Rajoni i tanishëm Shqiperi, Kosovë
Information
Anëtarë të shquar Pal Dukagjini
Nikollë Gjergj Dukagjini
Nikollë Pal Dukagjini
Lekë Dukagjini
Lekë Dushmani ka qen nje fisnik shqiptar nga Familja Dushmani.

Lidhja e Lezhës[redakto | përpunoni burim]

Ne 1444 ai ishtë një nga themeluesit e Lidhja e Lezhës.[1]

Burimi i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

Murati i I lindur më 1326 dhe jetoi gjer më 1389. Ishte sulltan i Perandorisë Osmane.
Mehmet Pashë Qyprilliu
Mehmedpasha.jpg
Kryeminster e Perandoris Osmane
15 Shtator 1656 – 31 Tetor 1661
Paraardhësi: Boynuyarali Mehmet Pasha
Pasardhësi: Fazil Ahmed Pashë Qyprilliu
Të dhënat personale
Lindi më: rr. 1575
Lindi në: Roshnik, Perandoria Osmane
Vdiq më: 31 Tetor 1661
Vdiq në: Adrianopoja, Perandoria Osmane
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Ushtarake, Politikan
Bashkëshortja Ayse Khatun
Fëmijë Fazil Ahmed Pashë Qyprilliu
Kadribistrica/Livadhi
Princ i Arbërit
Karl Topia, by Kostandin Shpataraku, Ardenica Monastery.png
Fëmijë Gjergj Topia, Helena Topia, Maria Topia, Niketa Topia
Shtëpia Shtëpia e Topiajve
Baba Andrea Topia
Nëna Illegitimate
Lindi 1331, Durrës Mbretëria e Shqipërisë
Vdiq 1388 (57 Vjeç)
Elbasan, Principata e Topiajve
Varrimi Manastiri i Gjon Vladimirit Shqiperi
Perandoria Romake
Latin: Imperium Romanum
SPQR

27 p.e.s–395

Stema
Perandoria Romake në 555
Kryeqyteti Roma
Gjuhë Latine
Feja Feja romake, Tani prej 380 Krishterimi
Qeveria Monarkia Absolute
Perandor
 -  27 p.e.s-14 Augusti, (i parë)
 -  379-395 Theodosius i I, (i fundi)
Legjislatura Senat
Historia
 -  Themeluar 27 p.e.s
 -  Kapitulluar 395
Popullsia
 -  25 p.e.s est. 56,800,000 
Valuta Sesterius
Beteja e Pazarit të Ri
Pjesë e Lufta e dyte boteror
Data Nëntor - Dhjetor 1941
Vendi Pazari i Ri, Vilajeti i Kosovës, (sot Serbia)
Pjesëmarrsit në konflikt
Flag of Albania.svg Shqipëria Chetniks Flag.svg Çetnikët
Komandantët dhe udhëheqësit
Flag of Albania.svg Aqif Blyta
Flag of Albania.svg Shaban Polluzha
Flag of Albania.svg Xhemail Koniqani
Flag of Albania.svg Dervish Dreshaj
Radomir Cvetiq
Fuqia (kapaciteti)
3,150 ??
Viktimat dhe humbjet
269 287
republika Shqiptare

1925–1928

Flamuri
Motoja
Adheu mbi te gjitha
Himni
Himni i Flamurit
Kryeqyteti Tirana
Gjuhë Shqipja
Feja Islami
Qeveria Një parti parlamentare
President
 -  1925-1928 Zogu I
Legjislatura Kuvendi i Shqipërisë
 -  Upper house Senat
Historia
 -  Themelimi 1925
 -  Mbretëria Shqiptare themeluar 1928
Valuta Leku Shqiptar
  1. ^ Gjergj Kastrioti Skënderbeu, 1405-1468 Volume 4 of (Vepra të plota) / Fan S(tylian) Noli, Fan Stylian Noli Author Fan Stylian Noli Publisher Naim Frashëri, 1967 p. 84