Përdoruesi:Lejla Ahmeti/Nicki Minaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Onika Tanya Maraj (i lindur më 8 dhjetor 1982), e njohur në mënyrë profesionale si Soni Malaj, është një Trinidadian-lindur reperi Amerikan, këngëtari dhe kompozitori.[1][2][3] i Lindur në Saint James, Trinidad dhe Tobago dhe rritur në Jug Jamaica, Queens, New York, Malaj fitoi vëmendjen publike pas liruar tre mixtapes mes 2007-09. Ajo ka qenë e nënshkruar të Rinj Para Argëtuese që nga viti 2009.

Malaj e parë dhe të dytë albume në studio, Rozë e premte (2010) dhe i Kuq e premte: Roman Reloaded (2012), arriti kulmin në numrin një në SHBA Billboard 200 dhe prodhuar me sukses teke "Super Bass" dhe "Starships", përkatësisht. Në vitin 2010, Malaj u bë e para femër artist solo të ketë shtatë teke në të njëjtën kohë vizatimin në SHBA Billboard Hot 100. E saj të tretë studio album, E Pinkprint (2014), u parapri nga e tij të dytë të vetme, "Anaconda", e cila arriti kulmin në numrin dy në Hot 100, dhe është e saj më të lartë-vizatimin e vetme në SHBA e deri më sot. Malaj bëri atë të filmit debutues në 2012 film i animuar Ice Age: Continental Drift, e ndjekur, duke e mbështetur rolet në Tjetër Grua (2014) dhe Barbershop: Ardhshëm të Prerë (2016). Në vitin 2013, ajo ishte e një gjykatësi në dymbëdhjetë sezonin e American Idol.

Malaj ishte e para femër artiste e përfshirë në MTV Vjetor të Nxehta MC Lista, me redaktor Brent Prodhime nga New York Times duke thënë se disa e konsiderojnë atë si "më me ndikim femra reperi i të gjitha kohërave".[4] Saj rep është e veçantë për të shpejtë të saj rrjedhin dhe përdorimi i alter egot dhe thekse, kryesisht Britanike cockney. Herët në karrierën e saj, Malaj ishte i njohur për atë ngjyra, kostume dhe wigs. Malaj është më i kryer femra reperi në historinë e Billboard Hot 100. Ajo ka miratuar Adidas, MAC Kozmetikë dhe Pepsi. Ajo ka marrë dhjetë Grammy-nominimeve gjatë gjithë karrierës së saj dhe ka fituar gjashtë American Music Awards, dhjetë BET Awards, tre MTV Video Music Awards, katër Billboard Music Awards, dhe ishte marrësi i Billboard's Gratë në Muzikë 2011 Rising Star award.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Onika Tanya Maraj ishte i lindur në Saint James, Trinidad dhe Tobago , në 8 dhjetor, të vitit 1982.[1] prindërit e Saj Robert Maraj, financiare ekzekutiv dhe me kohë të pjesshme ungjillit këngëtar, dhe Carol Maraj, edhe një ungjill këngëtarja, janë Trinidadians e Afrikës së trashëgimisë, me Robert përveç kësaj të Azisë trashëgimisë Indian.[5][6] Carol punuar në listën e pagave dhe kontabilitetit departamentet gjatë Malaj e të rinjve.[7][8] Malaj i ati ishte i varur nga alkooli dhe droga të tjera, dhe kishte një dhunshme durimin, djegia poshtë shtëpinë e tyre në dhjetor 1987.[9] Ajo ka dy vëllezërit e motrat.[10]

Si një fëmijë të vogël, Malaj dhe një vëlla jetonte me gjyshen e saj në Saint James.[6][9] nëna e Saj, i cili ka lëvizur në Bronx, Nju Jork për të marrë pjesë Monroe Kolegjin dhe solli burri i saj gjashtë muaj më vonë,[9] i çoi në Queens, New York, kur Malaj 5.[6] pastaj Nga familja e kishte shtëpinë në Perëndim 147th Rrugë.[9] Malaj kujton: "unë nuk mendoj se kam pasur shumë disiplinë në familjen time. Nëna ime më motivuar mua, por ajo nuk ishte një rreptë familjare. Unë lloj i të kërkuar një të rreptë familjare."[11] Malaj me sukses auditioned për pranim LaGuardia Shkollë të Mesme në Manhattan, e cila fokusohet në visual dhe kryerja arts.[1] Pas diplomimit, Malaj kërkuar që të bëhet një aktore, dhe ajo u hodh në Off-Broadway luajnë Në Rast se Ju Harroni në vitin 2001.[12] Kur të saj duke vepruar karrierë të dështuar për të marrë jashtë, në moshën 19 vjeç, ajo ka punuar si kameriere në të Kuqe Hummer në Bronx, por u shkarkua për discourtesy për klientët.[13] Ajo tha se ishte rrëzuar nga "të paktën pesëmbëdhjetë vendeve të punës" për arsye të ngjashme.[14] gjithashtu, Ajo ka punuar si asistente administrative, në shërbimin e konsumatorëve dhe si një zyrë të menaxherit për një Wall Street biznesit.[15]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007-09: fillimet e Karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj shkurtimisht nënshkruar me Brooklyn grup Fuqi të Plotë, në të cilën ajo rapped në një kuartet Që quhet "Hoodstars" i përbërë nga Lou$tar ("bir "Bowlegged Lou"), Safaree Samuels (Scaff Beezy) dhe 7even Lart.[16][17] Në 2004 e grupit të regjistruar hyrje këngë për WWE Diva Victoria, "Mos të Luajnë Me", e cila ishte botuar në hartimin album ThemeAddict: WWE Muzikë, Vol.6. Malaj majtë Fuqi të Plotë dhe të ngarkuar këngët e saj Myspace profilin, dërgimin e disa të saj, këngë për njerëzit në industrinë e muzikës. Në atë kohë, ajo u drejtua nga Debra Antney. Fendi, CEO i Brooklyn etiketë Dirty Money Entertainment, nënshkruar Malaj të tij një emërtim në 2007, sipas një 180 ditë kontratës.[18] Fillimisht miratimin skenë emri "Soni Maraj", ajo për të ndryshuar atë Soni Malaj deklaroi se "emri Im i vërtetë është Maraj. Fendi kthyer atë kur ai u takua me mua, sepse kam pasur të tillë një të keqe të rrjedhë! Unë ha bitches!"[19]

Malaj lëshuar saj të parë mixtape, Loja është e Gjatë, në të Pista Para të Dhënat mbi korrik 5, 2007[20] dhe e saj të dytë, Sucka të Lirë, në prill 12, 2008.[21] në Atë vit, ajo u emërua Femra Artisti i Vitit në vitin 2008 Underground Music Awards.[22] Në vitin 2009 Malaj ishte i përfshirë në një konflikt me ego të udhëtimit të Humbasë Rap Supreme fitues Rece Steele, i cili ishte i mërzitur kur Malaj ndërprerë intervistën e saj dhe të vënë një shenjë pas Steele kokë;[23] Malaj varur deri në intervistuesit nga Valë revista kur e pyetën në lidhje me incidentin.[24] Ajo nxori saj të tretë mixtape, Rreze Mua Scotty, në prill 18, 2009[25] dhe ajo e mori të favorshme mbulimit në BAST dhe MTV.[26][27] Një nga gjurmët e saj, "unë të Marrë për të Çmendur", ka arritur numrin 20 në SHBA Billboard Hot Rap Këngë tabelë dhe numri 37 në revistën e Nxehtë R&B/Hip-Hop Këngët tabelë.[28]

Pas Malaj u zbulua nga shokët reperi Lil Wayne,[29] në gusht të vitit 2009 është raportuar se ajo ka nënshkruar një regjistrimin e kontratës së tij me Young Money Entertainment.[30] Që të nëntorit, ajo u shfaq me Gucci Mane dhe Trina në remix të "5 Star Bitch" nga Yo Gotti.[31] Malaj gjithashtu u shfaq në "Themelit" dhe "Roger Se"[32] në hartimin e albumit, Jemi të Vegjël Para (2009).[33] E teke kulmoi në numrat dy dhe 56, respektivisht, në SHBA Billboard Hot 100;[34] e tyre prind të albumit të arritur numrin e nëntë në SHBA Billboard 200, dhe ishte certifikuar ari nga Recording Industry Association of America (RIAA).[34][35] Malaj ishte paraqitur në Mariah Carey's "Up Nga Fytyra Ime", i cili arriti numrin 100 në Billboard Hot 100.[35]Jay-Z's sugjerim, që në shkurt Robin Thicke paraqitur Malaj në "Shakin' 4 Babi".[36]

2010-11: Përparim me të Kuq të premten[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A tan-skinned woman in a bright pink wig poses with hands on both side of her hips. Smiling, she stands before a black background and has Mandarin characters tattooed on her right arm.
Malaj në vitin 2010 MTV Video Music Awards në Los Angeles

Malaj lëshuar për qëllim të çojë e vetme të saj të ardhshëm albumin e tij debutues, "Sulm Masiv" më 29 Mars, 2010.[37] Planet për vetme u prish. pas një underwhelming komerciale të performancës.[38] Si rezultat i kësaj, "Dashuria jote", u lirua si i albumit të çojë vetëm në qershor 1,[39] arritjes në numër 14 në Billboard Hot 100 dhe numri një në Billboard Rap Këngët tabelë.[28] Në gusht Malaj bëri të ditur se albumi do të ketë të drejtë të Kuq të premten, të luajtur në "Zi e premte".[40] këto muaj ajo nxori "Check It Out" dhe "e Drejtë Nëpërmjet Meje" si të ndjekin-up teke.[41][42] Në tetor, Malaj u bë e para femër artist solo të ketë shtatë këngë në Billboard Hot 100 njëkohësisht dhe gruaja e parë për të dalë në MTVs'Vjetore të Nxehta MC Listë.[43][44]

Pink e premte u lirua në nëntor 19,[45] debuting në numrin dy në Billboard 200 e parë-java e shitjes së 375,000 kopje.[46] "Moment 4 Jeta" u lirua si i katërt vetëm pak kohë më pas.[47] album ishte certifikuar platinum në dhjetor, dhe përfundimisht arriti numri një në Shtetet e Bashkuara në shkurt të vitit 2011.[48] Malaj kryer "e Drejtë Nëpërmjet Meje" dhe "Çast 4 Jeta" si muzikore ftuar në 29 janar episod të Saturday Night Live.[49] "Super Bass", albumin e pestë të vetme, u lirua në prill të vitit 2011.[50] kënga arriti kulmin në numrin tre në Billboard Hot 100, dhe është e certifikuar octuple-platinum në SHBA[28][52] Malaj kredituar këngën fillestare të ekspozimit të saj përmendur nga Taylor Swift,[51] pas video të Shpejtë dhe Selena Gomez rep, së bashku me këngën e shkoi viral, duke hapur rrugën për Malaj e parë e madhe crossover pop moment.[52] Malaj ishte një nga hapja e akteve për Britney Spears' 16 qershor – gusht 13 femme Turne.[53] Ajo dhe Kesha u shfaq në remix të Spears' "Derisa Bota Mbaron", e cila arriti kulmin në numrin tre në Billboard Hot 100.[54] Në gusht 7, 2011, Soni përjetuar një "nip shqip" gjatë performancës jetojnë në good Morning America. Malaj është kritikuar për të veshur të ulët të prerë këmishën e gjatë të saj, e cila çoi në ekspozimi i shkurtër i saj i gjirit në një të jetojnë telecast. ABC kërkoi falje për incidentin.[55] Malaj, ndërsa intervistuar në ABC Nightline tregojnë, kërkoi falje për incidentin dhe mohoi se ajo qëllimisht kërkuar për të ekspozuar veten për të jetuar televizionit si një publicitet marifet.[56] incidenti ngjyhet protestuar nga Prindërit e Televizionit Këshilli. Presidenti i PTC presidenti Tim Dimrit theksoi se "Prindërit e Televizionit Këshilli ka diçka për të thënë në lidhje Soni Malaj është mosfunksionim veshjet këtë mëngjes. Për umpteenth kohën e fundit kujtesën një mëngjes të lajmeve tregojnë ka përfshirë të përmbajtjes së papërshtatshme për fëmijët dhe familjet." Dimrit thirri good Morning America për të mos përdorur pesë dytë vonesë për të parandaluar transmetimin e ekspozimit.[57] Malaj ka qenë e ftuar për të kryer në ngjarje të modës; Donatella Versace ftuan për të kryer me Princin për futjen e një Versace mbledhjen për H&M, dhe ajo kryhet "Super Bass" në 2011 Victoria Sekret Treguar të Modës.[58]

Pasi e saj breakout me Rozë e premte, Malaj ka qenë i përfshirë në një feud me reperi Lil' Kim, i cili akuzoi Malaj e kopjuar stilin e saj.[59] edhe Pse Malaj "Romake e Hakmarrjes", ishte menduar për të të jetë e drejtuar në Kimi,[60] ajo tha se ishte "duke folur për të gjithë ata që kanë qenë në intervista duke folur ... askush nuk është me vlerë duke u veçuar. Askush nuk është me vlerë duke përmendur emrin e tyre e dalë nga goja ime dhe ata kurrë nuk do të merrni atë."[61] Kim u përshkallëzua grindja me tokat e tij mixtape, Zi e premte (2011), të cilit titullin dhe vepra arti për të imituar Rozë të premten;[59] një fragment nga Malaj është diss titull, "Tragjedi", parashikuar që prill.[62] konfliktin e Tyre shkaktoi një feud në mes Malaj dhe reperi Foxy Brown, i cili tha Malaj keqinterpretuar tyre bisedë në lidhje me Kim.[63] Kafe lëshuar diss këngë të "Mbajë Yuh" dhe për "Masakrën" (duke iu drejtuar Kim dhe Malaj) në nëntor të vitit 2010 dhe janar 2011, respektivisht,[64][65] por Kafe dhe Malaj vendosur tyre mosmarrëveshje në qershor të vitit 2012.[66]

2012-13: Rozë e premte: Roman Reloaded dhe të American Idol[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj me Tyga në Rozë e premte: Reloaded Turne në O2 Arena në Londër (30 tetor 2012)

Malaj lëshuar saj të dytë studio album i Kuq e premte: Roman Reloaded në prill të vitit 2012. Albumi u parapri nga promovuese teke "Romake në Moskë" dhe "Budalla Shat".[67][68] Kritikët sugjeroi që të fundit kënga ishte drejtuar në Lil' Kim, i cili tha: "në Qoftë se ju keni për të bërë një këngë të quajtur" Budalla Shat,' ju duhet të jetë një budalla shat."[69] Malaj dhe reperi M. I. A. bashkuar Madonna për të kryer tyre të vetme, "Më Jep të Gjitha Luvin'", në Super Bowl XLVI halftime show më shkurt 6, 2012.[70] Ajo ishte parë solo femër reperi për të kryer në Grammy Awards, premiering "Roman Holiday" gjatë 2012 ceremoni në 12 shkurt.[71] Saj ekzorcizëm-themed performanca ishte e diskutueshme, me American Catholic League duke e kritikuar Malaj për të sjellë një të rreme "Papa" për përcjellje të saj në qilim të kuq. "Ekzorcizëm" skena që ishte kryer gjatë pamjen e saj u kritikua si.[72][73] Sipas Katolike në Ligën e presidentit Bill Donohue "Ndoshta më vulgare ishte pjesë seksuale deklaratë që tregoi në mënyrë të pamjaftueshme veshur femra balerin shtrihen prapa, ndërsa një altar boy u gjunjëzua në mes të saj këmbët në lutje. Më në fund, 'Ejani Ju të Gjithë Besimtarëve' u kënduar, ndërsa një njeri i paraqitur si një peshkop ecur në skenë; Malaj i është treguar levitating."[73][74]

"Starships" was released in February 2012 as the lead single from Pink Friday: Roman Reloaded.[75] The song reached number-five on the Billboard Hot 100,[28] and was the fifth best-selling single of 2012.[76] For the most part, mainstream critics didn't receive well the pop crossover move.[77] Minaj was sued by Chicago artist Clive Tanaka in September 2013 for its alleged copyright infringement.[78] Follow-up singles "Beez in the Trap" and "Right by My Side" were released shortly after.[79][80] Pink Friday: Roman Reloaded was released on April 2, two months later than planned.[81] The album debuted at number-one on the Billboard 200, with first-week sales of 253,000 copies,[46] and was certified platinum by the Recording Industry Association of America in June 2012.[84] However, its mix of hip-hop songs and mainstream pop material received mixed reviews from music critics.[82] "Pound the Alarm" and "Va Va Voom" were released as the final singles from the album.[83][84] Minaj began her headlining Pink Friday Tour on May 16, 2012,[85] which was followed by the Pink Friday: Reloaded Tour beginning October 14.[86] Although she was scheduled to headline the June 3 Hot 97 Summer Jam at MetLife Stadium in New Jersey, at the request of Lil Wayne she canceled her appearance the day of the show after Peter Rosenberg of the station called "Starships" not "real hip-hop".[87] The following month, Minaj voiced Steffie in the animated film Ice Age: Continental Drift (2012).[88] She won awards for Best Female Video (for "Starships") at the 2012 MTV Video Music Awards and Best Hip-Hop at the 2012 MTV Europe Music Awards.[89] An expanded version of Pink Friday: Roman Reloaded, subtitled The Re-Up, was released on November 19.[90] That month, Minaj was the subject of a three-part E! documentary titled Nicki Minaj: My Truth.[91] She announced plans for her own record label after signing Parker Ighile, Brinx, Keisha and Blackout Movement.[92]

Në shtator Malaj i janë bashkuar gjyqtarëve të kolegjit për dymbëdhjetë sezonin e American Idol me shokët e reja të gjyqtarëve Mariah Carey dhe Keith Urban dhe pas kthimit të Randy Jackson.[93] Që të tetorit një rrjedhur video qarkulluar, me Malaj dhe Carey në një argument të nxehtë gjatë auditions në Charlotte, North Carolina.[94] Carey akuzuar Malaj i thënë, "Nëse unë kam një armë, unë do të xhiruar atë bushtër", por Malaj mohoi pretendimet.[95] Keri tha se Malaj ka krijuar një "të pasigurt punën e mjedisit", me rritjen e saj të sigurisë si rezultat i kësaj.[96] Tensionimi u përshkallëzua pas Keri tha se Malaj nuk kanë një numri një këngë në Billboard Hot 100, gjatë një transmetim të drejtpërdrejtë në Maj 2013, për të cilat Malaj u përgjigj në një seri të "shumë të ashpra" tweets drejtuar në këngëtari.[97] Malaj dhe Carey majtë seri këtë muaj, në fund të sezonit.[98] në Atë vit Malaj ishte më i kryer femra reperi në historinë e Billboard Hot 100, me 44 hyra.[99] Saj të shtatë nominime udhëhoqi ata për rap muzikantë në 2013 Billboard Music Awards,[100] dhe ajo ishte e para reperi për të fituar BAST më të Mirë Femër, Hip-Hop Artist Çmim katër herë rresht.[101]

2014-15: Gruaja Tjetër dhe E Pinkprint[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj e parë live-veprim teatral film Tjetër Grua ishte filmuar në pranverë të vitit 2013 dhe u dha premierë në 25 prill, të vitit 2014.[102] Ajo ka luajtur Lydia, asistent për Carly (luajtur nga Cameron Diaz).[103][104] Në vitin 2013, Malaj përshkruar saj atëherë ardhshme album të tretë, E Pinkprint si "një vazhdim i Ri-Up me një shumë më shumë" dhe tha se do të përqëndrohet në e saj "hip-hop rrënjët".[105][106] Gjatë një MTV intervistë, ajo tha se saj albumi i tretë do të ishte "niveli tjetër" dhe kanë shumë për të folur në lidhje me": "unë jam i ngazëllyer me të vërtetë dhe njerëzit që kanë punuar me mua tani, kanë qenë njerëz që nuk e kam punuar para se kështu që kjo është sikur ata janë duke sjellë një risi të shëndosha për albumin që unë kurrë nuk kam eksperimentuar me të."[107] "Hape n Potions" u liruan si të çojë e vetme nga E Pinkprint në Maj të vitit 2014.[108] "Anaconda" u lirua në gusht të dytë të vetme, të arritjes në numrin dy në Billboard Hot 100, duke u bërë saj më të lartë-vizatimin e vetme në SHBA e deri më sot.[109][110] video vendosur një 24-orë Vevo rekord, akumulojnë 19.6 milion shikime në ditën e saj të parë të lirimit, duke thyer rekordin që më parë të mbajtur nga Miley Cyrus për "Shkatërrim Ball".[111] album u lirua zyrtarisht në 15 dhjetor 2014, arritjes në numrin dy në Billboard 200 tabelë. Në mbështetje të albumit, Malaj hyrë në saj të tretë ndërkombëtare koncert turne të drejtën E Pinkprint Turne.

Në 29 qershor, Malaj u bë i vetmi artist për të fituar BAST Çmimin për aktorin më të Mirë Femër, Hip-Hop Artist për pesë vite radhazi, ndërsa gjithashtu i lidhur Missy Elliott për shumicën e fiton me pesë.[112] Në nëntor të vitit 2014, Malaj lëshuar një video që përmban Nazi-style imazhet e saj e tretë të vetme "Vetëm". Ka qenë i menjëhershëm reagimi nga Anti-Shpifjes League, i cili deklaroi se është "shqetësuese se nuk ka ndër Malaj e grupit të prodhuesve, publicists dhe menaxherëve të ngritur një flamur i kuq, në lidhje me përdorimin e të tilla imazhet e para ushering video në publik lirimin." Ata të quajtur video "të pandjeshëm ndaj të mbijetuarve të Holokaustit dhe një trivialization e historisë së asaj kohe."[113][114]

Më 9 nëntor të vitit 2014, Malaj, priti 2014 MTV Europe Music Awards në Të SSE Hidro, Glasgow, Skoci. Ajo gjithashtu fitoi çmimin për aktorin më të Mirë Hip-Hop. Në dhjetor, Malaj mori dy Grammy nominimet: për Best Rap Kënga për "Anaconda" dhe më të Mirë në Pop-Duo/Grupi i Performancës për "Bang Bang" me Jessie J dhe Ariana Grande.[115] Në Mars 2015, Malaj hyrë në saj të tretë turne botëror të drejtën E Pinkprint Turne. Turneu nisi në Evropë. Ajo është planifikuar të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Brazil, Meksikë, Dubai, Filipine, Australi dhe Zelanda e Re. Në Mars 2015, ajo u bë e para femër artist në tabelë katër këngë në të njëjtën kohë në top 10 të Billboard's Zakonshme R&B/Hip-Hop airplay chart.[116] Në vitin 2015 BET Awards, Malaj fitoi saj të gjashtë radhazi çmimin për Best Female Hip-Hop Artisti, duke u bërë femra reperi me shumicën e fiton në këtë kategori.[117]

2016: Barbershop: Ardhshëm të Prerë dhe Soni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Maj të vitit 2015, u njoftua se Malaj do të shfaqë në këstit të tretë të Barbershop film seri, krahas Ice Cube, Cedric e Zbavitës, Eva, dhe të tjera origjinale të hedhura anëtarë.[118] Titulluar Barbershop: Ardhshëm të Prerë, filmi u lirua në prill 15, në vitin 2016 dhe ka marrë më së shumti komente pozitive nga kritikët, duke fituar një vlerësimi mesatar me pikë të 92% në Rotten Domate. Malaj e karakter në film është një "sassy" floktar quajtur Draya.[118]

Kjo u njoftua se Malaj do ekzekutiv të prodhojnë dhe të shfaqet në një shkruar vetme-kamera komedi seri për ABC (tani Freeform) bazuar në jetën e saj në rritje deri në Queens, New York.[119] tregojnë ka qenë me titull Soni dhe është planifikuar që do të transmetohet në vitin 2016. Projekti, nga Aaroni Kaplan është Kapital Argëtuese, filmuar pilot episod në Malaj e saj në janar të vitit 2016, dhe producation ka vazhduar.[119] Ariana Nil do të luajë një i ri Malaj në seri, krahas Selita Ebanks (nëna e saj), Uesli Jonathani (babai i saj), dhe McCarrie McCausland (saj vëllai më i madh).

Shundi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

An Afro-American woman in a blonde wig and bright teal eyeshadow wears a shirt constructed of variously colored cotton balls
Malaj është i njohur për atë veshje, kozmetikë dhe wigs

Malaj është fizikun ka tërhequr vëmendje pozitive nga media.[120] Në vitin 2010, ajo tha se edhe pse ajo fillimisht u ndjeva i detyruar të imitojnë provokuese sjelljen e "femër rappers të [e saj] në ditë", ajo të destinuara për të mposhtur seksualitetin e saj, sepse ajo "[dëshiron] njerëzit—sidomos vajza të reja—që të dimë se në jetë asgjë nuk do të jetë e bazuar në apel seksi. Ju keni marrë për të kanë diçka tjetër për të shkuar me atë."[121][122] reperi ka bërë autographing zemrat pjesë e saj, të lëvizjes për emancipimin e grave.[123] Në një Kujdestar intervistë, Malaj tha se ajo konkuron me meshkuj dhe femra rappers. "NëMomentin 4 Jeta", ajo i referohet vetes si "mbret" në vend se një mbretëreshë.[124] Herët në karrierën e saj Malaj pretendoi se ishte biseksual, por në fund ajo tha se ajo vetëm bëri që për të marrë vëmendjen. "Unë mendoj se vajzat janë të sexy, por unë nuk jam do të gënjeshtër, dhe të them se unë data e vajzave."[125]

Malaj është quajtur "black Lady Gaga" për shkak të saj, kostume dhe wigs. Në një intervistë, Malaj ka refuzuar krahasim,[126] por në një tjetër intervistë, ajo tha se ajo është e frymëzuar nga Gaga është kreativiteti.[127] Malaj ka cituar Alexander McQueen, Gianni Versace dhe Christian Louboutin siç e saj të preferuar designers.[128] Huffington Post përshkruar saj stil si "rrezik-marrjes" dhe "larg-out", me "bold sartorial zgjedhje";[129] Yahoo! e quajtur fustan i saj "i gjallë" dhe "të çmendur", dhe "moda dhe muzika e botës, me siguri, do të jetë shumë e qetë, pa Ms Malaj".[130]

Billboard e listuara Malaj e katërt të më aktiv muzikant në mediat sociale në faqen e saj në Mars të vitit 2011 Sociale 50 tabelë.[131] Në Twitter, ajo është botë më të ndjekur reperi.[132] Atje, në paraqitjet publike dhe intervistat Malaj thirrjet e saj për tifozët "Barbs" kolektivisht e saj meshkuj heteroseksualë dhe LGBT ndjekësit e "djemve" dhe "Ken Barbs" respektivisht[133] (alluding të saj Barbie persona). Ajo të fshihet e saj llogari në Twitter për tetë ditë në prill 2012, pas një debati me tifozët, të cilët rrjedhur nga copra e saj, pastaj-unreleased album.[134] Malaj humbur rreth nëntë milionë e saj 11 milionë ndjekës në atë kohë.[135] Në vitin 2013, Malaj paraqiti një mënyrë më "natyrale" shiko, duke përfshirë më pak-ngjyra grim dhe wigs, gjatë më vonë episodet e American Idol të merret më seriozisht.[136][137]

Muzikore të stilit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj është i njohur për atë animuar rep e stilit të saj të rrjedhë në mënyrë të veçantë. Ajo shpesh i kombinon me metafora, me grusht, linjat dhe fjalë të luajnë në punën e saj, e cila është krahasuar me mentorin e saj Lil Wayne. New York Times e quajti Malaj "një me gaz reperi me një dhuratë për komik thekse dhe kthehet papritura të frazës. Ajo është një ecje ekzagjerim, outsize në të shëndoshë, të personalitetit dhe të shohim. Dhe ajo është një e shpejtë evolver, discarding vjetër modes aq lehtë si miratimit të reja."[138] edhe Pse shumë kritikë të përshkruar atë teknikë si bubblegum rap, Malaj tha: "Ajo që njerëzit nuk e dinë është që para se të isha duke bërë që çmendurinë që unë isha bërë mua, unë kam qenë vetëm duke bërë rregullt fryrë rap se dikush mund të të dëgjojë dhe të të identifikojnë me të. Por, kur kam filluar të merrem me të gjitha që i çuditshëm mut—unë nuk jam i çmendur në atë, sepse ajo mori vëmendjen e të gjithëve."[139] vuri në Dukje si një rap artist, ajo e jep veten e vet për të muzikës elektronike zhanret[140] (sidomos electropop). Pink e premte shënoi saj eksplorime të zhanreve, spawning elektro këngë, duke përfshirë pop-ngarkuar "Super Bass".[141][142] Edhe kombinuar rap me synthesizer muzikë, Malaj e dytë të albumit të kishte një numër të electropop këngë: "HOV Lane", të "Rrëmbej Atë", "Automatike", "Ejani Në Një Koni", "Young Forever", "Zjarri Djeg",[143] "Roman Holiday"[144] dhe "Beez në Kurth";[145] ndërsa "Starships" është një europop dhe valle e këngë.[146] Ajo ka bashkëpunuar me artistë të tjerë, duke prodhuar më shumë elektronik këngë: "Djemtë" me "Më & U" këngëtares Cassie dhe "Bukuri dhe një të Rrahur" me Justin Bieber.[147]

Alter egot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me prindërit e saj shpesh luftuar gjatë fëmijërisë së saj, Malaj ka jetuar me personazhet që ajo ka krijuar si një mjet për të shpëtuar. Ajo kujton se "fantazi ishte realitetin tim" dhe e saj të parë të identitetit të ishte Cookie, i cili u bë Harajuku Barbie dhe (më vonë) Soni Malaj.[148] Në nëntor të vitit 2010, Malaj mori alter ego Soni Tereza, e veshur me një të gjallë headdress dhe e quajtur veten "shërues për tifozët e saj" gjatë një vizite në Kopshtin e Ëndrrave Fondacioni në Fitil Studio në New York.[149] Ajo është futur edhe një alter ego, Roza (shqiptohet me një ekzagjeruar R), për të përkujtuar e saj në dhjetor të vitit 2010 në pamjen Lopez Sonte.[150]

Për Rozë e premte, Malaj krijuar një alter ego: Roman Zolanski, "një demon brenda saj", Malaj "vëllai binjak" karakteri i të cilit ajo merr kur ajo është e zemëruar.[151] Romake ka qenë në krahasim me Eminems'alter ego Slim Shady, dhe në "Romake e Hakmarrjes" Malaj dhe Eminem bashkëpunojnë si alter egot.[152] Në të albumit të saj të ardhshëm, ajo tha se nuk do të jetë një shumë e Romake: "Dhe në qoftë se ju nuk jeni të njohur me Romak, atëherë ju do të jetë i njohur me atë shumë shpejt. Ai është ai djali që jeton brenda meje. Ai është një i çmendur dhe ai është gay dhe ai do të jetë më shumë."[153] Romake ka një nënë, Marta Zolanski,[154] , që u shfaq në "Romake e Hakmarrjes" me një theks Britanik[155] dhe kënduar në "Roman Holiday" për herë të parë.[156][157] Marta u shfaq në "Momentin 4 Jeta video" si Malaj e dukshme zanash godmother. Edhe pse Malaj bënte rep në këngë të tilla si "të Gjitha unë Bëj Është të Fitojë (Remix)", ajo premtoi për të futur Soni, Romake dhe Onika në albumin e saj të parë.[151]

Produktet dhe mbështetje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj ka qenë i lidhur me disa kompanitë prodhuese dhe ka miratuar një numër të produkteve të gjatë karrierën e saj. E saj të parë në bashkëpunim ishte një nëntor 2010 miratimin merren me MAC Kozmetike që të shitur një të kuq buzësh, "Trëndafili 4 e premte", për katër të njëpasnjëshme të premten për të promovuar albumin e saj të Kuq të premten.[158] Në vitin 2011, Malaj ka ndihmuar futur Casio TRYX në Times Square, dhe për të krijuar një gjashtë-copë manikyrin e arkëtimit për OPI Produktet me ngjyra të quajtur me emrin e saj këngë.[159][160] Që dhjetor, Mattel prodhuar një porosi, Malaj-themed Barbie kukull vlerësuar në rreth $15,000 për ankand në charitybuzz.[161][162]

Në prill të vitit 2012, Malaj ka ndihmuar të nisur Nokia Lumia 900 në Times Square.[163] muajin E ardhshëm, Malaj u shfaq në televizion dhe internet reklama për Pepsi's "LiveForNow" fushatë, e cila botuar një remix i vetëm i saj "Moment 4 Jeta".[164][165] Ajo mbështeti 2012 Viva Glam fushatën me Ricky Martin, i cili shfaqi $270 milion euro për Mac AIDS Fondi.[166][167] Me projektuesi Jeremy Scott, Malaj nënshkruar një mbështetje të merren me Adidas' vjeshtë dhe dimër 2012 fushatë për të shfaqen në internet, reklama dhe reklama për Adidas Origjinalet. Të vendosur për këngën e saj, "Maskaradë", e saj segment të reklamë ishte filmuar në Brooklyn dhe gjithashtu me tipare Big Sean, Derrick Rose, Qielli Fereira dhe 2NE1 në vende të tjera në mbarë botën.[168][169]

Në fillim të 2013, Malaj fronted Viva Glam fushatë me veten, që përfshinte futjen e "Soni 2 kuq buzësh dhe lip gloss". Ajo gjithashtu prezantoi "Soni Malaj Koleksioni" veshje linjë për Kmart, i përbërë nga të veshjeve, aksesorëve dhe housewares.[170][171] Në shkurt të vitit 2013, Bluewater Komike të ditur se Malaj do të yll në Famë biografike-komik seri, debuting në Famë: Soni Malaj.[172] Ajo partneritet me Rreh Elektronike për të prezantuar "e saj Rozë e Sheqerosur" folësit në prill 2013, paraqiten me DeRay Davis në një reklamë për folësit që njëjtin muaj.[173][174] Në qershor 2013, Malaj do të çojë një ad fushatës për Myx Fusions, një frut-infused, vetëm të shërbejë moscato verë e pije të cilat ajo është pjesë e një pronari.[175][176]

Malaj ka një aromë të shquar linjë, e cila ishte nisur në shtator të vitit 2012. Ajo partneritet me "ktheja Markave' për prezantimin e saj të parë me aromë Trëndafili e premte.[177] Një "Pink e premte: Botim i Veçantë", u lirua në prill të 2013.[178] Një deluxe edition versionin e aromë, e titulluar "Kuq e premte: Deluxe Edition", që u nisur edhe në dhjetor 2013.[179] Saj të dytë aromë të linjës, Minajesty, u nis në shtator 2013.[180] Një flanker aromë, "Minajesty: Ekzotike Edition", u botua ekskluzivisht në Shtëpi Pazar Rrjetit në qershor të vitit 2014. Kjo u pasua nga hapja e saj të tretë aromë të linjës, "Onika", në shtator të vitit 2014.[181]

Në dhjetor të vitit 2014, Malaj është shpallur si fytyrë e re e Roberto Cavalli pranverë/verë 2015 fushatës.[182] fushatës imazhe, të vrarë në Los Angeles nga fotograf Italian Francesco Carrozzini, shih Malaj paraqitur në flowy bohem dresses, të përcaktuara nga embroideries e kafshëve dhe shenjat tipike të Cavalli markë.[182] Më 30 Mars, në vitin 2015, ajo u njoftua se Malaj është një bashkë-pronar i muzikë streaming shërbimi i Tidealit. Shërbimin e specializuar në lossless audio dhe definicion të lartë video muzikë. Përveç Malaj dhe kompania pronari Jay Z, gjashtëmbëdhjetë palët e interesuara duke përfshirë këtu Beyonce, Madonna, Rihanna dhe Kanye West vetë një 3% të kapitalit të rëndësishëm në shërbim.[183]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malaj është e vetmja grua që të jetë i paraqitur në Forbes Hip Hop para të Gatshme Mbretërve listë. Ajo e bëri pamjen e saj të parë në listë në vitin 2011, duke fituar US $6.5 milion nga Maji i vitit 2010 deri në Maj 2011.[184] Në vitin 2012, ajo vendosi teti në listë, duke fituar US $15.5 milionë euro nga Maji 2011 në Maj 2012.[185] Malaj u ngrit në pozitën e katërt në listën për vitin 2013, duke fituar US $29 milionë euro nga qershori 2012 deri në qershor 2013.[186] Ajo bëri atë të katërt radhazi pamjen në listë në vitin 2014, duke fituar US $14 milionë nga qershori 2013 deri në qershor të vitit 2014.[187] Në pasojë e Uraganit Sandy, Malaj ka dhuruar $15,000 për Ushqim të Bankës Për Nju Jork dhe organizoi një turqi të përzënë në mater alma saj, PS 45.[188]

Malaj ka deklaruar se pas babai i saj shkoi për rehabilitimin dhe filloi të marrë pjesë në kishë, "ai u ruajtur dhe ka filluar t'i ndryshojë jetën e tij".[189] Në korrik të vitit 2011, Malaj është kushëri, Nicholas Telemaque, u vra pranë shtëpisë së tij, në Brooklyn, të cilën ajo e referencave në këngët e saj "Kampion": "Shkaku ata vrarë kushëriri im i vogël, Nicholas/ Por kujtesa ime është vetëm të lumtur imazhe", dhe "të Gjitha Gjërat të Shkojnë": "kam humbur tim të vogël kushëri një akt të pakuptimtë të dhunës".[190][191] Në fund të 2014-ës, Malaj ndarë prej saj një kohë të gjatë të dashurin Safaree Samuels. Disa këngë në Të Pinkprint janë të besohet të ketë qenë i frymëzuar nga fundi i marrëdhënien e tyre.[192] Ajo gjithashtu zbuloi se ajo kishte një aborti si një adoleshent në këngën e saj "të Gjitha Gjërat të Shkojnë".[193] Malaj filloi takim reperi i Bindur Mulli në fillim të vitit 2015.[194]

Çmime dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të gjithë karrierën e saj, Malaj ka fituar çmime të shumta duke përfshirë: gjashtë American Music Awards, dhjetë BET Awards, shtatë BET Hip Hop Awards, katër Billboard Music Awards, tre MTV Video Music Awards, tre MTV Europe Music Awards, dy Njerëzit e choice, një Shpirt Train Music Award, dhe katër Teen choice Awards.

Të gjithë 2011-16, Malaj ka marrë një total prej 10 Grammy Award nominimet. Ajo mori e saj të parë Grammy emërimin në vitin 2011, për Best Rap Performance me një Duo apo Grupi për të vetme "Time Zogth të Këqija" me shokët e reperi Ludacris. Për 54th Grammy Awards në vitin 2012, Malaj ka marrë tre nominime, duke përfshirë Best New Artist dhe më të Mirë Rap Albumi për albumi i saj debutues i Kuq e premte. Malaj marrë nominimin e saj të dytë për aktorin më të Mirë Rap Albumi në 58th Grammy Awards për Të Pinkprint.

Malaj fitoi American Music Awards për Preferuar Rap/Hip-Hop Artist dhe të Preferuar Rap/Hip-Hop Album në tre viteve të ndryshme për tre albumet e saj të parë. Ajo ka fituar dy herë MTV Video Music Award për Best Hip-Hop Video për "Super Bass" dhe "Anaconda", dhe një më e Mirë Femër Video për "Anaconda"

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pink E Premte (2010)
 • Pink E Premte: Roman Reloaded (2012)
 • E Pinkprint (2014)

Filmography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ice Age: Continental Drift (2012)
 • Gruaja Tjetër (2014)
 • Barbershop: Prerja e ardhshme(2016)

Turne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pink E Premte Turne (2012)
 • Pink E Premte: Reloaded Turne (2012)
 • E Pinkprint Turne (2015-2016)
 • Amerika është Më e Kërkuar Turne (2008)
 • Unë Jam Ende Në Muzikë Turne (2011)
 • Femme Turne (2011)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lista e Trinidadians
 • Muzikë e Trinidad dhe Tobago
 • Bregun lindor hip hop

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Nicki Minaj Biography: Rapper (1982–)". Biography.com (FYI / A&E Networks). Marrë më prill 22, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Note: At least one standard reference source gives her birth year as 1984: Jeffries, David. "Nicki Minaj Biography". AllMusic.com. Marrë më korrik 23, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Nicki Minaj: American rap singer and songwriter". Encyclopædia Britannica. Marrë më prill 16, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Staples, Brent. "Nicki Minaj Crashes Hip-Hop's Boys Club". The New York Times. Marrë më korrik 7, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "New Music: Carol Maraj – 'God's Been Good'". Rap-Up. Marrë më 2016-03-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c Arogundade, Ben (n.d.). "What Is Rapper Nicki Minaj's Ethnicity and Natinality? Black? Indian? Other? 200,000 Fans Ask Google". Arogundade.com. Arkivuar nga origjinali më mars 31, 2014. Marrë më nëntor 16, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Carol Maraj Exclusive: Nicki Minaj's Mom Says Tithing Helped Rapper, Shares Gospel Music, Abuse". Christian Post. Marrë më 2016-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Nicki Minaj's Mom, Carol Maraj, Hopes To Inspire Abused Women With Her Music". MTV News. Marrë më 2016-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d "Carol Maraj, Mother of Hip Hop Star Nicki Minaj". Daily Express. Trinidad: Caribbean Communications Network. Arkivuar nga origjinali më shtator 29, 2015. Marrë më korrik 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Nicki Minaj hangs out with her brothers and little sister: photos". Reveal. Marrë më nëntor 24, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Minaj on The View as quoted by Scott, Tracy. "Nicki Minaj advises parents to parent". S2SMagazine.com (Interactive One). Arkivuar nga origjinali më nëntor 12, 2014. Marrë më korrik 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Nicki Minaj Tells All in Her New E! Special". Desihits. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Nicki Minaj Does Jay Leno Performance, Discusses Red Lobster Job". Vibe. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Nicki Minaj: The Billboard Cover Story". Billboard. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Nicki Minaj Documentary on E!". Dailymotion. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hip Hop (12 shtator 2010). "LOU$TAR- H.O.O.D.S.T.A.R.S Feat. Nicki Minaj & 7even-up | LISTEN". Defpenradio. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Nicki Minaj As A "Hoodstar" Before The Glitz, The T*ts, The Glam, And The Cakes!". Bossip. Molguldom Media Group. 19 korrik 2010. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Big Fendi Calls Nicki Minaj "a Groupie"". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Nicki Minaj: On The Rise". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Rose, Lilah (10 korrik 2007). "Nicki Minaj - Playtime Is Over". HotNewHipHop. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Nicki Minaj- Sucka Free (Hosted By Lil Wayne) - Young Money Ent". LiveMixtapes. 12 prill 2008. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Underground Music Awards - UMA's". Arkivuar nga origjinali më mars 30, 2014. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Mo, Marvelous (7 maj 2009). "Rece Steele: Ego Trippin'". AllHipHop. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Nicki Minaj Hangs Up On SpateMag After Being Asked About Rece Stele!". WorldStarHipHop. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Nicki Minaj - Beam Me Up Scotty Hosted by DJ Holiday & The Trapaholics". DatPiff. 18 prill 2009. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "SoundOff TV: One On One With LowKey & Nicki Minaj". BET. Viacom. 1 maj 2009. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Reid, Shaheem (1 maj 2009). "Lil Wayne Introduces Nicki Minaj". MTV News. Viacom. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b c d "Nicki Minaj: Awards". AllMusic. Rovi Corporation. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Concepcion, Mariel (15 janar 2010). "Nicki Minaj: Artists To Watch 2010". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Nicki Minaj Signs With Young Money/Universal". XXL. Harris Publications. 31 gusht 2009. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "iTunes - Music - 5 Star (Remix) [feat. Gucci Mane, Trina & Nicki Minaj] - Single". iTunes Store (US). Apple Inc. 9 nëntor 2009. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ O'Keeffe, Kevin; Reid, Joe (1 gusht 2014). "A Definitive Ranking of Nicki Minaj Guest Verses". The Wire. The Wire Magazine Ltd. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "iTunes - Music - We Are Young Money by Young Money". iTunes Store (US). Apple Inc. 21 dhjetor 2009. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ a b "Young Money: Awards". AllMusic. Rovi Corporation. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Mariah Carey: Awards". AllMusic. Rovi Corporation. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Reid, Shaheem (5 shkurt 2010). "Nicki Minaj Gets 'Stamp Of Approval' From Jay-Z". MTV News. Viacom. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "New Music: Nicki Minaj f/ Sean Garrett - "Massive Attack"". Rap-Up. Rap-Up, LLC. 29 mars 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Concepcion, Mariel (20 tetor 2010). "Sean Garrett: Nicki Minaj's Failed Single Was 'Out Of My Control'". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Single Cover: Nicki Minaj - 'Your Love'". Rap-Up. Rap-Up, LLC. 20 maj 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Nicki Minaj Announces Album Title". Rap-Up. Rap-Up, LLC. 3 gusht 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "iTunes - Music - Check It Out - Single by will.i.am & Nicki Minaj". iTunes Store (US). Apple Inc. 3 shtator 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Brooks Adickman, Erika (22 shtator 2010). "Nicki Minaj's "Right Thru Me" Asks, "How Do You Do That Sh*t?"". Idolator. Spin Media. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Nicki Minaj Makes History With Seven Billboard Hot 100 Songs". MTV RapFix. Viacom. 8 tetor 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Cantor, Paul (21 tetor 2010). "Nicki Minaj Makes Hottest MCs In The Game Debut At #6!". MTV News. Viacom. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Pink Friday". Amazon.com (DE). 19 nëntor 2010. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ a b Caulfield, Keith (11 prill 2012). "Nicki Minaj's 'Roman Reloaded' Debuts at No. 1 on Billboard 200". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "FMQB: Radio Industry News, Music Industry Updates, Nielsen Ratings, Music News and more!". FMQB. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Nicki Minaj's 'Pink Friday' Certified Platinum". Rap-Up. Rap-Up, LLC. 5 janar 2011. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ O'Donnell, Kevin (30 janar 2011). "Nicki Minaj Dominates 'Saturday Night Live'". Spin. Spin Media. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "iTunes - Music - Super Bass - Single by Nicki Minaj". iTunes Store (AU). Apple Inc. 13 maj 2011. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Collins, Leah (6 maj 2011). "Watch Nicki Minaj's 'Super Bass;' Does This Mean You Can Get Lapdances at Cosmic Bowling Alleys Now?". Dose. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "20 Biggest Songs of the Summer: The 2010s (So Far)". Rolling Stone. 6 gusht 2014. Marrë më mars 3, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Vena, Jocelyn (12 prill 2011). "Britney Spears To Tour With Nicki Minaj". MTV News. Viacom. Marrë më gusht 13, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Britney Spears: Awards". AllMusic. Rovi Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "The 10 Most Controversial Moments of Nicki Minaj's Career, Pg. 8."
 56. ^ Johnson, Zach.
 57. ^ "Nicki Minaj Nip Slip: ABC Apologized, PTC protests."
 58. ^ Nika, Colleen. "Nicki Minaj Wows Fashion World With Versace for H&M and Victoria's Secret Gigs". Rolling Stone. Jann Wenner. Marrë më gusht 19, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ a b Roberts, Soraya (16 shkurt 2011). "Lil' Kim 'Black Friday' mixtape cover decapitates Nicki Minaj; rapper's old rival laughs off diss". Daily News. Mortimer Zuckerman. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Concepcion, Mariel (1 nëntor 2010). "Is Nicki Minaj Attacking Lil Kim On 'Roman's Revenge' Track?". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Nicki Minaj Says 'Roman's Revenge' Is Not About Lil Kim". Billboard. Prometheus Global Media. 4 nëntor 2010. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ Corner, Lewis (4 prill 2011). "Nicki Minaj aims new diss at "tragic" Lil' Kim". Digital Spy. Hearst Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ Concepcion, Mariel (25 nëntor 2010). "Foxy Brown Calls Nicki Minaj A Liar, Lil Kim Nicki Diss Drops". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Foxy Brown - "Hold Yuh (Lil Kim and Nicki Minaj diss)"". HipHopDX. 26 nëntor 2010. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ "Snippet Of Foxy Brown's Lil Kim 'Massacre' Diss Track Hits Net". Billboard. Prometheus Global Media. 10 janar 2011. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Lace, Sydney (5 qershor 2012). "Hip-Hop Rumors: Lil' Kim Bashes Nicki Minaj's "Friendship" With Foxy Brown". AllHipHop. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "iTunes - Music - Roman In Moscow - Single by Nicki Minaj". iTunes Store (US). Apple Inc. 2 dhjetor 2011. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "iTunes - Music - Stupid Hoe - Single by Nicki Minaj". iTunes Store (US). Apple Inc. 20 dhjetor 2011. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ Ramirez, Erika (16 shkurt 2012). "Lil Kim Addresses Nicki Minaj's 'Stupid Hoe' Single". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Super Bowl: Madonna gives 'shot of brass'". BBC News. BBC. 6 shkurt 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ "Nicki Minaj Comes in First: A Look at Her Milestones". BET. Viacom. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "The 10 Most Controversial Moments of Nicki Minaj's Career, Pg. 2."
 73. ^ a b [1]
 74. ^ "Is Nicki Minaj Possessed?"
 75. ^ Murray, Michael (14 shkurt 2014). "World Premiere: Listen To Nicki Minaj's New Single 'Starships'". On Air with Ryan Seacrest. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ "Gotye has best-selling single of 2012". The Nation. Katrina vanden Heuvel. 3 dhjetor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ Kaufman, Gil (5 prill 2012). "Nicki Minaj Looking For Ultimate Hip-Hop/Pop Crossover". MTV. Marrë më dhjetor 9, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Blum, Haley (12 shtator 2013). "Nicki Minaj sued by musician over 'Starships'". USA Today. Gannett Company. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "Nicki Minaj f. 2 Chainz - Beez In The Trap". HipHopDX. 21 mars 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "New Music: Nicki Minaj f/ Chris Brown - 'Right By My Side'". Rap-Up. Rap-Up, LLC. 20 mars 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 81. ^ Daniels, Colin (21 janar 2012). "Nicki Minaj delays new album 'Roman Reloaded' release". Digital Spy. Hearst Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 82. ^ "Reviews for Pink Friday: Roman Reloaded by Nicki Minaj". Metacritic. CBS Interactive. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ "Nicki Minaj And Cover Drive's New Songs Join Capital FM Playlist (15th June)". Capital. 15 qershor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 84. ^ "12 September 2012". BBC Radio 1. BBC. 12 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më shtator 12, 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ Wass, Mike (16 maj 2012). "Nicki Minaj's Pink Friday World Tour Pops Open In Sydney: Concert Review". Idolator. Spin Media. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ Daniels, Colin (5 korrik 2012). "Nicki Minaj extends UK arena tour". Digital Spy. Hearst Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ "Nicki Minaj Defends Her Decision to Drop Out of Hot 97 Summer Jam Concert". OK!. Northern & Shell. 5 qershor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 88. ^ Harp, Justin (4 korrik 2012). "Nicki Minaj: 'Ice Age 4 is a blessing and an honor'". Digital Spy. Hearst Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ Rigby, Sam (11 nëntor 2012). "MTV EMAs 2012 winners: Taylor Swift, One Direction, Bieber celebrate". Digital Spy. Hearst Corporation. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ "iTunes - Music - Pink Friday Roman Reloaded the Re-Up by Nicki Minaj". iTunes Store (US). Apple Inc. 19 nëntor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ Serpe, Gina (26 tetor 2012). "Nicki Minaj's "Va Va Voom" Music Video Premiere". E! Online. NBCUniversal. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 92. ^ "Nicki Minaj launching record label". 3 News. 16 nëntor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 93. ^ "Nicki Minaj and Keith Urban Confirmed As American Idol Judges". Rolling Stone. Wenner Media, LLC. 16 shtator 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Nicki Minaj Cusses Out Mariah Carey During 'American Idol' Audition". TMZ. Time Warner. 3 tetor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 95. ^ "Nicki Minaj Fires Back on Twitter After Mariah Carey Alleges Threats". Rolling Stone. Wenner Media, LLC. 4 tetor 2012. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 96. ^ "Mariah Carey Felt 'Unsafe' After 'Idol' Feud With Nicki Minaj". Rolling Stone. Wenner Media, LLC. 8 janar 2013. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 97. ^ Carlson, Erin (2 maj 2013). "Nicki Minaj Slams Mariah Carey as 'Bitter,' 'Insecure'". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 98. ^ "Nicki Minaj and Mariah Carey Leaving 'American Idol'". Rolling Stone. Wenner Media, LLC. 31 maj 2013. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 99. ^ "Weekly Chart Notes: Nicki Minaj Matches Mariah Carey's Hot 100 Mark". Billboard. Prometheus Global Media. 12 prill 2013. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 100. ^ "Winners List-Billboard Music Awards 2013 (BBMA Winners)". Billboard. Prometheus Global Media. Arkivuar nga origjinali më maj 20, 2013. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 101. ^ "Nicki Minaj, Miguel, Kendrick Lamar win at BET Awards". Fox News. 21st Century Fox. 30 qershor 2013. Marrë më gusht 14, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 102. ^ "Nicki Minaj to make movie debut in new Cameron Diaz comedy". NME: Film & TV. IPC Media. 29 prill 2013. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 103. ^ Kit, Borys (25 prill 2013). "Nicki Minaj Makes Film Debut in Cameron Diaz's 'The Other Woman'". The Hollywood Reporter. The Hollywood Reporter. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 104. ^ "Nicki Minaj 'To Star in Movie with Brad Pitt'". MTV News. Viacom. 18 prill 2013. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 105. ^ Ramirez, Erika (28 maj 2013). "Nicki Minaj Will 'Focus On Rap' For Upcoming Album". Billboardbiz: Articles. Billboard. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 106. ^ Loren, Arielle (30 nëntor 2012). "Nicki Minaj Says Third Album Will Be an Extension of The Re-Up". BET. Marrë më janar 11, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 107. ^ Markham, Rob (4 nëntor 2013). "Nicki Minaj 'Delving Into Deep Sh--' on 2014 Album". MTV News. Viacom. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 108. ^ "Nicki Minaj Reveals 'Pills N Potions' Single at Billboard Music Awards". Billboard. Prometheus Global Media. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 109. ^ "Nicki Minaj Previews Steamy 'Anaconda' Video, Unleashes Full Track". Billboard. Marrë më gusht 29, 2014. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 110. ^ "Nicki Minaj Chart History". Billboard. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 111. ^ "Nicki Minaj's 'Anaconda' Video Breaks Vevo Record". Billboard. Marrë më gusht 29, 2014. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 112. ^ "Nicki Minaj Wins For Best Female Hip Hop Artist At The BET Awards — But Her Acceptance Speech Will Give You Pause For More Than One Reason! Watch Here!". Perez Hilton. Marrë më korrik 1, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 113. ^ Drakeford, Cortney.
 114. ^ Stutz, Colin. "Watch Nicki Minaj's Totalitarian 'Only' Lyric Video With Drake, Lil Wayne, Chris Brown". Billboard. Marrë më nëntor 8, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 115. ^ "Grammys 2015: List of nominees" Los Angeles Times.
 116. ^ "Nicki Minaj the First Woman With 4 Simultaneous Top 10 Hits on Mainstream R&B/Hip-Hop Chart". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më mars 18, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 117. ^ "Nicki Minaj wins Best Female Hip-Hop Artist at the 2015 BET Awardse". XXL Magazine. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 118. ^ a b Weiner, Natalie. "Nicki Minaj Headed for the Big Screen in 'Barbershop 3'". Billboard. Marrë më prill 18, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 119. ^ a b Andreeva, Nellie. "Nicki Minaj Comedy Gets ABC Family Series Commitment". Deadline.com. Marrë më prill 18, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 120. ^ Medina, Portia (27 prill 2012). "Nicki Minaj Premieres Sexy 'Starships' Clip". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Marrë më maj 19, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 121. ^ "Nicki Minaj & Friends Cover Vibe Magazine". Vibe. Vibe Media. 2 qershor 2010. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 122. ^ Rachel, T. Cole (prill 2010). "Nicki Minaj". Interview Magazine. Marrë më korrik 19, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 123. ^ "Nicki Minaj: "I Think Boobs Are Very Empowering"". MTV News. Viacom. Marrë më gusht 21, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 124. ^ Simon, Hattenstone (27 prill 2012). "Nicki Minaj: 'I have bigger balls than the boys'". The Guardian. London: Guardian Media Group. Marrë më gusht 21, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 125. ^ Greene, Andy (1 dhjetor 2010). "Nicki Minaj Opens Up on Childhood Abuse, Sexuality". Rolling Stone. Marrë më shkurt 21, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 126. ^ October 4, 2012 Updated: 4 October 2012 1:21 pm (10 prill 2012). "Nicki Minaj, Lady Gaga Comparison: 'Getting Tired'". The Huffington Post. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 127. ^ Mawuse Ziegbe (29 tetor 2010). "Nicki Minaj Open To Lady Gaga Collaboration". MTV News. Viacom. Marrë më mars 23, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 128. ^ "Nicki Minaj Interview – Celebrity Style". Teen Vogue. Marrë më gusht 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 129. ^ Gregoire, Carolyn (5 tetor 2011). "Nicki Minaj's Most Memorable Moments". The Huffington Post. Marrë më gusht 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 130. ^ "Nicki Minaj's fashion extends to Zebra-print body..." Yahoo! UK. Marrë më gusht 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 131. ^ [[[:Stampa:BillboardURLbyName]] "Nick Minaj – Chart History"] Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më gusht 20, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 132. ^ Gipson, Brooklyne (1 maj 2012). "Nicki Minaj: Most Followed Rapper on Twitter". BET: News: Music. BET Interactive, LLC. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 133. ^ Hawgood, Alex (5 tetor 2011). "Scratching the Celebrity Itch". The New York Times. The New York Times Company. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 134. ^ "Nicki Minaj resurrects Twitter account eight days after deletion". NME: News. IPC Media. 24 prill 2012. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 135. ^ "Nicki Minaj returns to Twitter but loses followers". BBC Radio 1: Newsbeat: Music. BBC. 25 prill 2012. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 136. ^ Mahlmeister, Chrissy (1 nëntor 2013). "We're Loving Nicki Minaj's New, Simplified Style For 2013". MTV News. Viacom. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 137. ^ Wilson, Julee (14 mars 2013). "Nicki Minaj ELLE Cover, Singer Debuts New Dramatically Toned-Down Look For The April 2013 Issue". The Huffington Post. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 138. ^ Caramanica, Jon (30 mars 2012). "Nicki Minaj Is the Influential Leader of Hip-Hop". The New York Times. Marrë më gusht 7, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 139. ^ Nigel D. (7 korrik 2012). "Nicki Minaj Speaks On Her Rap Style | RealTalkNY". Realtalkny.uproxx.com. Marrë më gusht 2, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 140. ^ Rogulewski, Charley. "Nicki Minaj's 'Pink Friday: Roman Reloaded' Album Track-by-Track Preview". The Boom Box. AOL. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 141. ^ "[Opinion] Nicki Minaj Out for Pop or Hip Hop?". Ebony. 20 prill 2012. Marrë më mars 3, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 142. ^ Newstead, Al. "Nicki Minaj : Pink Friday Review". Beat. Furst Media. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 143. ^ Bain, Becky. "Nicki Minaj's 'Pink Friday: Roman Reloaded' Leaks: Listen". Idolator. Spin Media. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 144. ^ Jeffries, David. "Pink Friday: Roman Reloaded - Review". Allmusic. Rovi. Marrë më nëntor 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 145. ^ Rosen, Jody (6 prill 2012). "Nicki Minaj". Rolling Stone: Reviews. Rolling Stone. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 146. ^ Sherman, Maria (14 shkurt 2012). "Nicki Minaj Debuts New Single 'Starships': Listen". Billboard. Rovi. Marrë më shkurt 15, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 147. ^ Lipshutz, Jason (13 qershor 2012). "Justin Bieber, 'Believe': Track-By-Track Review". Billboard. Prometheus Global Media. Marrë më qershor 25, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 148. ^ Lizzy Goodman (20 qershor 2010). "Nicki Minaj, the Rapper With a Crush on Meryl Streep". New York. Marrë më korrik 22, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 149. ^ "Nicki Minaj Has Healing Powers". Rap-Up. 18 nëntor 2010. Marrë më shkurt 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 150. ^ "Nicki Minaj Introduces New Alter Ego". Rap-Up. 6 dhjetor 2010. Marrë më shkurt 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 151. ^ a b Sandra Rose (14 korrik 2010). "Was That Nicki Minaj's Alter Ego in the Now Classic "Ate the Box" Video?". Marrë më korrik 22, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 152. ^ Dawson, Imani A. "Nicki Minaj Gets 'Revenge' With Eminem". Rap-Up. Marrë më nëntor 4, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 153. ^ Vena, Jocelyn (13 shkurt 2012). "Nicki Minaj's Alter Ego Roman Zolanski Makes Grammy Debut – Music, Celebrity, Artist News". MTV. Marrë më maj 27, 2012. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 154. ^ "Nicki Minaj Turns Heads In London". Blogs To Die For. 20 janar 2011. Marrë më shkurt 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 155. ^ DAT1GH3TTOKID (1 nëntor 2010). "Roman's Revenge - Nicki Minaj & Eminem [With Lyrics]". YouTube. YouTube. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 156. ^ Farber, Jim (3 prill 2012). "Nicki Minaj, 'Pink Friday: Roman Reloaded |". Daily News. New York. Marrë më prill 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 157. ^ User (22 mars 2012). "Now You're in the Parade". Marrë më maj 5, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 158. ^ "Nicki Minaj Launches "Pink 4 Friday" Lipstick With MAC Costmetics". Hello Beautiful. 23 nëntor 2010. Marrë më gusht 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 159. ^ "Nicki Minaj Unveils Casio TRYX Digital Camera in Times Square". Complex. 8 prill 2011. Marrë më gusht 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 160. ^ "Nicki Minaj Reveals OPI Nail Polish Collection". MTV News. 21 tetor 2011. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 161. ^ "Barbie® Introduces Her Minajesty!". charitybuzz. Marrë më gusht 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 162. ^ "Nicki Minaj: Barbie Doll a 'Very Major Moment' for Me". Billboard. Marrë më maj 27, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 163. ^ "Nicki Minaj Helps Launch Nokia Lumia 900 In Times Square". Universal Music. Marrë më gusht 14, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 164. ^ "Nicki Minaj's Pepsi Ad: Company Debuts 3-D 'Now In A Moment' Commercial". The Huffington Post. Marrë më gusht 3, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 165. ^ "Nicki Minaj: 'Beyonce Gave Me Inspiration To Do Pepsi Advert'". TaleTela. Marrë më maj 27, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 166. ^ Rodriguez, Cindy Y. "Nicki Minaj And Ricky Martin Promote MAC Viva Glam, Bring HIV/AIDS Awareness To Latin America". The Huffington Post. Marrë më maj 27, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 167. ^ White, Belinda. "MAC VIVA GLAM sales raise $250 million for AIDS Fund". Telegraph.co. Telegraph Media Group Limited. Marrë më nëntor 21, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 168. ^ Sanchez, Karizza. "Nicki Minaj Signs Endorsement Deal With adidas". Complex Media. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 169. ^ Mangum, Ade. "NIcki Minaj, Big Sean Star In Adidas Commercial With Jeremy Scott". MTV News. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 170. ^ "Adam Levine And Nicki Minaj To Launch New Clothing And Accessory Range For Kmart". Capital FM. Marrë më janar 17, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 171. ^ "Nicki Minaj and Adam Levine Launch Huge New Retail Lines". New York Post. Marrë më janar 17, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 172. ^ Brandle, Lars. "Adele, Nicki Minaj & Robbie Williams Take Comic Turn". Billboard. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 173. ^ "Beats By Dr. Dre Portable Pill Speaker Now Pretty In Pink, Compliments of Superstar Nicki Minaj, Exclusively From AT&T". Beats Electronics LLC. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 174. ^ Gleckman, Alexander. "Watch Nicki Minaj Behind the Scenes at Her "Pink Pill Commercial"". Complex Media. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 175. ^ Markman, Rob. "Will Nicki Minaj Ditch 'Pink' In Her 'New Era'?". MTV News. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 176. ^ C. Daniel Baker (5 qershor 2013). "Mona Scott-Young & Nicki Minaj Announce New Moscato Wine Beverage". Black Enterprise. Marrë më janar 17, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 177. ^ "Nicki Minaj, maybe 'Idol' judge, unveils new fragrance". CNN Entertainment. Turner Broadcasting System, Inc. Marrë më gusht 21, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 178. ^ "New Nicki Minaj Fragrance: 'Pink Friday Special Edition'". The Honesty Hour. Marrë më mars 16, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 179. ^ "Nicki Minaj - Pink Friday: Deluxe Edition". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 180. ^ "Nicki Minaj Dropping New "Minajesty" Fragrance". Hip-Hop Wired. Marrë më korrik 29, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 181. ^ "Nicki Minaj's Barbz gets a sophisticated makeover for new ONIKA perfume". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 182. ^ a b "Nicki Minaj Becomes New Face Of Roberto Cavalli". Forbes. Marrë më dhjetor 18, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 183. ^ Flanagan, Andrew. "It's Official: Jay Z's Historic Tidal Launches With 16 Artist Stakeholders". Billboard. Marrë më mars 31, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 184. ^ O'Malley Greenburg, Zack. "Cash Kings 2011: Hip-Hop's Top Earners". Forbes: Media & Entertainment. Forbes.com LLC. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 185. ^ Greenburg, Zack. "Cash Kings 2012: Hip-Hop's Top Earners". Forbes: Media & Entertainment. Forbes.com LLC. Marrë më shtator 5, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 186. ^ O'Malley Greenburg, Zack. "Cash Kings 2013: The World's Highest-Paid Hip-Hop Artists". Forbes: Media & Entertainment. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 187. ^ O'Malley Greenburg, Zack. "Cash Kings 2014: The World's Highest-Paid Hip-Hop Acts". Forbes: Media & Entertainment. Forbes.com LLC. Marrë më tetor 2, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 188. ^ "Nicki Minaj Donates $15,000 To Aid New York Hunger Charity". Contact Music: News. Marrë më nëntor 20, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 189. ^ Hattenstone, Simon. "Nicki Minaj: 'I have bigger balls than the boys'". The Guardian. London. Marrë më prill 30, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 190. ^ "Rap star Nicki Minaj's cousin shot dead in Brooklyn". New York Post. Marrë më shkurt 20, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 191. ^ "Nicki Minaj Mourns Cousin Nicholas Telemaque's Death". MTV News. Marrë më prill 7, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 192. ^ Kreps, Daniel. "Watch Nicki Minaj's Breakup-Inspired 'Pinkprint Movie'". Rolling Stone. Marrë më dhjetor 20, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 193. ^ "Nicki Minaj Raps About Teenage Abortion in "All Things Go": Listen - Us Weekly". US Magazine.com. Marrë më dhjetor 19, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 194. ^ "Meek Mill Confirms Relationship With Nicki Minaj". Vibe. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

[[Kategoria:Lindje 1982]] [[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]