Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/Artikull/Kombetarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
This message box is using an invalid "type=draft" parameter and needs fixing.
Shqipëria
Shirt badge/Association crest
Njohur ndryshe si Kuq e Zinjtë, Shqiponjat
Federata Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF)
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Gianni De Biasi
Kapiteni Lorik Cana
Më shumë paraqitje Lorik Cana (88)
Golashënuesi më i mirë Erjon Bogdani (18)
Stadiumi kryesor Elbasan Arena
Kodi FIFA ALB
Fanella e parë
Fanella e dytë
Renditja FIFA
Pozicioni aktual 32 Rënie 7 (1 tetor 2015)
Pozicioni më i lartë 22 (Gusht 2015[1])
Pozicioni më i ulët 124 (Gusht 1997[1])
Renditja Elo
Pozicioni aktual 60 (11 tetor 2015)[2]
Pozicioni më i lartë 58 (shtator 2015 [2])
Pozicioni më i ulët 127 (14 & 18 dhjetor 1994 [2])
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Flag of Albania.svg Shqipëri 2-3 Jugosllavi Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
(Tirana, Albania; 7 tetor 1946)[3]
Fitorja më e thellë
Flag of Shqipëria Shqipëria 5–0 Vietnami 
(Bastia Umbra, Italy; 12 shkurt 2003)
Flag of Shqipëria Shqipëria 6–1 Qiproja 
(Tirana, Albania; 12 gusht 2009)[3]
Humbja më e thellë
Flag of Hungaria Hungaria 12–0 Shqipëria 
(Budapest, Hungary; 24 shtator 1950)[3]
Kampionati Evropian
Paraqitje 1 (Hera e parë në 2016)
Rezultati më i mirë TBD

Kombëtarja shqiptare e futbollit është ekipi kombëtar i futbollitShqipërisë dhe ka përfaqësuar Shqipërinë që nga viti 1946.

Shqipëria ishte fituese e Kupës Ballkanike 1946 dhe Malta Rothmans International Tournament 2000, por nuk ka marrë pjesë asnjëherë në një turne të rëndësishëm si UEFA ose FIFA, dhe kualifikimi për në UEFA Euro 2016 do të thotë pjesëmarrja e parë në garën më të rëndësishme të kontinentit.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Shqipëria mori pjesë për herë të parë në ndeshjet kualifikuese të turneve të mëdhenj në kualifikueset e Euro 1964, ku ata kaluan raundin paraeleminator pasi Greqia u tërhoq. Më pas ata u eleminuan me rezultatin e përgjithshëm 4–1 nga Danimarka. Pas kësaj, ata morën pjesë në kualifikueset e Kupës së Botës 1966 nën udhëheqjen e Panajot Panos (i cilësuar si lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave). Ata ishin vendosur në Grupin 5 që e mbyllën në vendin e fundit me një pikë. Në kualifikueset e Euro 1968, ata do të arrinin një rezultat historik pas barazimit 0–0 kundër Gjermanisë Perëndimore duke i lënë këta të fund jashtë Euro 1968.

Një brez i ri lojtarësh e udhëhoqën kombëtaren te rezultatet e mira në vitet 80': në kualifikueset e Kupës së Botës 1986 ata morën një barazim prestigjoz 2–2 kundër Polonisë[4] dhe gjithashtu morën një fitore historike 2–0 kundër Belgjikës.[5] Megjithatë, as këto rezultate të mira nuk i siguruan Shqipërisë kualifikimin në Kupën e Botës për herë të parë në histori.

Më 26 Dhjetor 2007, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, lajmëroi se Arie Haan do të zëvëndësonte trajnerin kroato-austriak Otto Barić si trajneri i ri i kombëtares shqiptare.[6] Ai firmosi një kontratë 2 vjeçare më 4 Janar 2008.[7]

Më 14 Mars 2008, Shqipëria u përjashtua nga futbolli ndërkombëtarë (FIFA dhe UEFA), për shkak të ndërhyrjes së rëndë politike në federatën e futbollit, përjashtimi zgjati 46 ditë.[8]

Haan u zëvëndësua nga trajneri kroat Josip Kuže më 19 Maj 2009.[9] Kuže qëndroi te kombëtarja për rreth tre vite dhe regjistroi fitoren më të madhe në historinë e kombëtares shqiptare, fitoren 6–1 kundër Qipros më 12 Tetor 2009.[10]

Kombëtarja shqiptare e futbollit kohët e fundit ka afruar shumë lojtarë me origjinë nga Kosova ose të rritur në Zvicër si: Etrit Berisha, Ermir Lenjani, Loret Sadiku, Migjen Basha, Amir Abrashi, Shkëlzen Gashi, Valdet Rama, Alban Meha etj, ata janë ndikuar nga prindërit e tyre kosovarë.

Më 29 Shtator 2014, pas disa ditësh takime, Shqipëria siguroi një miqësore historike kundër katër herë kampionëve të botës Italisë më 18 Nëntor 2014 në Parma.[11] Lajmi u konfirmua nga Italia në faqen zyrtare të tyre në internet,[12] dhe më pas dhe nga FSHF-ja.[13]

Prezenca e konsiderueshme në Kupën e Botës 2014[redakto | përpunoni burim]

Gazaeta katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj: "Shqipëria nuk është në Botëror, por gjithsesi për të flitet dhe në Brazil 2014, pasojë e yjeve me origjinë shqiptare që po shpërthejnë në kompeticion më madhor të globit".[14]

E përditshmja katalanase “El Mundo Deportivo” e bën të ndjeshme praninë e Shqipërisë në Kupën e Botës, falë një shkrimi të publikuar prej saj, ku sqaron se disa prej talenteve të këtij turneu janë me origjinë nga vendi i shqiponjave, duke vëne theksin sidomos te Xherdan Shaqiri. Sipas gazetës sportive, nëse De Biasi do të kishte patur në gjirin e tij, futbollistët e përfaqësueses zvicerane por dhe Januzajn e Belgjikës, me shumë gjasa në çerek–finale ndaj Argjentinës nuk do të ishte Zvicra por kuqezinjtë. “El Mundo Deportivo” shkruan se një vend me tre million banorë, që kurrë nuk ka marrë pjesë më parë në një turne madhor, mund të kishte qenë e pranishmë në Botërorin brazilian, nëse yjet me origjinë shqiptare do të kishin zgjedhur të vishnin fanellën e vendit të tyre.

Gazeta spanjolle madje thekson se Shaqiri, aktualisht ylli i Zvicrës, në rini ka qenë shumë i dyzuar për të luajtur për kuqezinjtë në të kaluarën, madje zotëron dhe dy pasaporta, atë zvicerane dhe atë shqiptare. I lindur në GjilanKosovës, në fund ai vendosi të vishte fanellën e Zvicrës, vendit ku u formua si futbollist. Emri i dytë që mund t’i bënte punë De Biasit, sipas të përditshmes katalanase është Januzaj I Belgjikës, të cilin e etiketojnë si talenti i madh. Për këtë të fundit, “El Mundo Deportivo” shkruan se ka lindur në Bruksel por vendos theksin te origjina e të atit, që është një shqiptar nga Kosova.

Sipas “El Mundo Deportivos”, ai do të jetë një prej elementëve të rinj, që Van Gaal mund t’i besojë më shumë në momentin kur të marrë drejtimin e United. Gjithashtu në shkrim përmenden dhe dy vëllezërit Xhaka, ku i pari luan për Zvicrën dhe i dyti për Shqipërinë, dhe sipas El Mundos, dhe mesfushori i Gladbachut mund të kishte qenë pjesë e Shqipërisë në eliminatore. Ndërsa me futbollistë të tjerë si Dżemaili, Mehmedi që i përkasin shqiptarëve të Maqedonisë dhe Valon Behramin, sipas “El Mundo Deportivos” vështirë se në Europë do të kishte skuadër më të talentuar se ajo shqiptare.

Ndeshjet dhe rezultatet[redakto | përpunoni burim]

Data Vendi Kundërshtari Rezultati Kompedicioni Shënuesit
5 Mars 2014 Durrës, Shqipëri Flamuri Malta 2–0 Ndeshje Miqësore Basha Scored after 26 minutes 26', Meha Scored after 53 minutes 53'
31 Maj 2014 Yverdon-les-Bains, Zvicër Flamuri Rumania 0–1 Ndeshje Miqësore
4 Qershor 2014 Budapest, Hungari Flamuri Hungaria 1–0 Ndeshje Miqësore
8 Qershor 2014 Serravalle, San Marino Flamuri San Marino 0–3 Ndeshje Miqësore Mavraj Scored after 27 minutes 27', Vajushi Scored after 32 minutes 32', Vila Scored after 74 minutes 74'
7 Shtator 2014 Aveiro, Portugali Flamuri Portugalia 0–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Balaj Scored after 52 minutes 52'
11 Tetor 2014 Elbasan, Shqipëri Flamuri Danimarka 1–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Lenjani Scored after 28 minutes 28'
14 Tetor 2014 Beograd, Serbi Flamuri Serbia Anulluar Kualifikueset e UEFA Euro 2016
14 Nëntor 2014 Rennes, Francë Flamuri Franca 1–1 Ndeshje Miqësore Mavraj Scored after 40 minutes 40'
18 Nëntor 2014 Xhenova, Itali Flamuri Italia 1–0 Ndeshje Miqësore
29 Mars 2015 Shqipëri Flamuri Armenia 2–1 Kualifikueset e UEFA Euro 2016 Mavraj Scored after 77 minutes 77', Gashi Scored after 40 minutes 40'
13 Qershor 2015 Elbasan, Shqipëri Flamuri Franca 1–0 Ndeshje Miqësore Kaçe Scored after 43 minutes 43'
4 Shtator 2015 Danimarkë Flamuri Danimarka Kualifikueset e UEFA Euro 2016

Kualifikueset e Kupës së Botës 2014[redakto | përpunoni burim]

Skuadra
Nd F B H G+ G- GD Pt
Flamuri Zvicra 10 7 3 0 17 6 +11 24
Flamuri Islanda 10 5 2 3 17 15 +2 17
Flamuri Sllovenia 10 5 0 5 14 11 +3 15
Flamuri Norvegjia 10 3 3 4 10 13 −3 12
Flamuri Shqipëria 10 3 2 5 9 11 −2 11
Flag of Cyprus.svg Qipro 10 1 2 7 4 15 −11 5
  Flamuri Flag of Cyprus.svg Flamuri Flamuri Flamuri Flamuri
Flamuri Shqipëria 3–1 1–2 1–1 1–0 1–2
Flag of Cyprus.svg Qipro 0–0 1–0 1–3 0–2 0–0
Flamuri Islanda 2–1 2–0 2–0 2–4 0–2
Flamuri Norvegjia 0–1 2–0 1–1 2–1 0–2
Flamuri Sllovenia 1–0 2–1 1–2 3–0 0–2
Flamuri Zvicra 2–0 1–0 4–4 1–1 1–0


Skuadra[redakto | përpunoni burim]

Skuadra aktuale[redakto | përpunoni burim]

Lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjen miqësore kundër Francës më 13 Qershor 2015.[15]
Ndeshjet dhe golat janë redaktuar më 13 Qershor 2015, pas ndeshjes kundër Francë.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Etrit Berisha (1989-03-10) 10 Mars 1989 (30 vjeç) 25 0 Flag of Italy.svg Lazio
12 GK Orges Shehi (1977-09-25) 25 Shtator 1977 (42 vjeç) 5 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
23 GK Alban Hoxha (1987-11-23) 23 Nëntor 1987 (31 vjeç) 0 0 Flag of Albania.svg Partizani Tirana
5 DF Lorik Cana (Kapiten) (1983-06-27) 27 Qershor 1983 (36 vjeç) 84 1 Flag of Italy.svg Lazio
2 DF Andi Lila (1986-02-12) 12 Shkurt 1986 (33 vjeç) 53 0 Flag of Italy.svg Parma
4 DF Elseid Hysaj (1994-02-20) 20 Shkurt 1994 (25 vjeç) 14 0 Flag of Italy.svg Napoli
15 DF Renato Arapi (1986-09-28) 28 Shtator 1986 (33 vjeç) 4 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
7 DF Arlind Ajeti (1993-09-25) 25 Shtator 1993 (26 vjeç) 3 0 Flag of Switzerland.svg Basel
22 DF Amir Rrahmani (1994-02-24) 24 Shkurt 1994 (25 vjeç) 1 0 Flag of Croatia.svg Split
6 DF Naser Aliji (1993-12-27) 27 Dhjetor 1993 (25 vjeç) 1 0 Flag of Liechtenstein.svg Vaduz
18 DF Arbnor Fejzullahu (1993-04-08) 8 Prill 1993 (26 vjeç) 1 0 Flag of Albania.svg Partizani Tirana
21 MF Odise Roshi (1991-05-21) 21 Maj 1991 (28 vjeç) 23 1 Flag of Croatia.svg Rijeka
10 MF Valdet Rama (1987-11-20) 20 Nëntor 1987 (31 vjeç) 15 3 Flag of Germany.svg 1860 München
20 MF Ergys Kaçe (1993-07-08) 8 Korrik 1993 (26 vjeç) 12 2 Flag of Greece.svg PAOK
13 MF Sabien Lilaj (1989-02-10) 10 Shkurt 1989 (30 vjeç) 11 0 Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
3 MF Ermir Lenjani (1989-08-05) 5 Gusht 1989 (30 vjeç) 10 1 Flag of France.svg Rennes
14 MF Migjen Basha (1987-01-05) 5 Janar 1987 (32 vjeç) 9 2 Flag of Switzerland.svg Luzern
9 MF Ledian Memushaj (1986-12-07) 7 Dhjetor 1986 (32 vjeç) 9 0 Flag of Italy.svg Pescara
8 MF Herolind Shala (1992-02-01) 1 Shkurt 1992 (27 vjeç) 2 0 Flag of the Czech Republic.svg Sparta Prague
17 MF Afrim Taku (1989-08-04) 4 Gusht 1989 (30 vjeç) 0 0 Flag of Albania.svg Tirana
11 FW Armando Sadiku (1991-05-27) 27 Maj 1991 (28 vjeç) 12 1 Flag of Switzerland.svg Zürich
19 FW Bekim Balaj (1991-01-11) 11 Janar 1991 (28 vjeç) 10 1 Flag of Croatia.svg Rijeka
16 FW Sokol Cikalleshi (1990-07-27) 27 Korrik 1990 (29 vjeç) 9 0 Flag of Turkey.svg Istanbul Basaksehir

Stafi[redakto | përpunoni burim]

Stadi momental referuar faqes zyrtare të FSHF-së:[16]

Pozicioni Emti
Trajneri Flamuri Gianni De Biasi
Ndihmësi Flamuri Paolo Tramezzani
Ndihmësi Flamuri Altin Lala
Trajneri i Palestrës Flamuri Alberto Belle
Trajneri i Portierëve Flamuri Ilir Bozhiqi
Menaxheri Flamuri Alban Bushi
Vëzhguesi Flamuri Erjon Bogdani
Menaxheri i talentëve Flamuri Redi Jupi
Doktori Flamuri Arben Celiku

Stadiumi[redakto | përpunoni burim]

Stadiumi i vjetër Qemal Stafa i fotografuar nga Hotel Sheraton.

Që nga Nëntor 2013, Qemal Stafa nuk përdoret më si stadiumi i kombëtares pasi nuk i plotëson kushtet dhe kriteret e FIFA-s.[17] Në fakt, asnjë stadium në Shqipëri nuk i plotëson kriteret e FIFA-s dhe kjo gjë çoi që stadiumi Ruzhi Bizhuta të rikontruktoheshe dhe të përdorej si stadiumi i kombëtares për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2016. Gjithashtu stadiumit i'u ndyshua emri duke u bërë Elbasan Arena.[18] Në Janar 2014, u konfirmua zyrtarisht se Ruzhi Bizhuta do të jetë stadiumi i ri i kombëtares.[19]

Kuriozitet[redakto | përpunoni burim]

Kombëtarja e Shqipërisë është e pranishme edhe në disa video-lojëra, ku më të dalluarat janë This is Football 2003, UEFA Euro 2008 dhe së fundmi në PES 2016 (në këtë të fundit emrat e lojtarëve janë fallso për shkak se prodhuesit e kësaj loje nuk kanë siguruar liçensën e plotë për kombëtaren tonë, p.sh. L. Cana në lojë quhet W. Frain etj.)

Fanella[redakto | përpunoni burim]

Fanella e kombëtares shqiptare ka qënë zakonisht kuq e zi me disa detaje të ndryshuara përgjat viteve.

Prodhuesit e fanellave[redakto | përpunoni burim]

Prodhuesi Periudha
Flamuri Puma 2000–2004
Flamuri Umbro 2004–2008
Flamuri Nike 2008–2010
Flamuri Legea 2010–2012
Flamuri Adidas 2012–vazhdon

Historia e tranjerëve[redakto | përpunoni burim]

Kjo është një listë e 25 trajnerëve që kanë drejtuar kombëtaren shqiptare që nga viti 1946 (shënim që Bejkush Birçe dhe Agron Sulaj e kanë drejtuar kombëtaren 2 herë).[20]

 1. Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Ljubiša Broćić (1946–1947)
 2. Flamuri Adem Karapici (1947–1949)
 3. Flamuri Sllave Llambi (1949)
 4. Flamuri Ludovik Jakova (1949–1950)
 5. Flamuri Myslim Alla (1952)
 6. Flamuri Vadas Miklós (1953)
 7. Flamuri Loro Boriçi (1957–1963)
 8. Flamuri Zyber Konçi (1963–65)
 9. Flamuri Loro Boriçi (1965–1972)
 10. Flamuri Myslym Alla (1972–1973)
 11. Flamuri Ilia Shuke (1973)
 12. Flamuri Loro Boriçi (1976)
 13. Flamuri Zyber Konçi (1980)
 14. Flamuri Loro Boriçi (1981)
 15. Flamuri Shyqyri Rreli (1982–1985)
 16. Flamuri Agron Sulaj (1985–1988)
 17. Flamuri Shyqyri Rreli (1988–1989)
 18. Flamuri Bejkush Birçe (1990)
 19. Flamuri Agron Sulaj (1990–1991)
 20. Flamuri Bejkush Birçe (1991–1994)
 21. Flamuri Neptun Bajko (1994–1996)
 22. Flamuri Astrit Hafizi (1997–1999)
 23. Flamuri Medin Zhega (2000–2001)
 24. Flamuri Sulejman Demollari (2001–2002)
 25. Flamuri Giuseppe Dossena (2002)
 26. Flamuri Hans-Peter Briegel (2002–2006)
 27. Flamuri Flag of Austria.svg Otto Barić (2006–2007)
 28. Flamuri Arie Haan (2008–2009)
 29. Flamuri Josip Kuže (2009–2011)
 30. Flamuri Flamuri Gianni De Biasi (2011–)

Lojtarët[redakto | përpunoni burim]

Lojtarët me më shumë ndeshje[redakto | përpunoni burim]

Redaktuar më 15 Qershor 2015[21]

# Name Career Caps Goals
1
Lorik Cana[22]
2002– 84 1
2
Altin Lala[22]
1998–2011 80 3
3
Klodian Duro[22]
2001–2011 78 6
4
Ervin Skela[22]
2000–2011 76 13
5
Foto Strakosha[22]
1990–2004 74 0
Erjon Bogdani
1996–2013 74 18
7
Igli Tare[22]
1997–2007 69 10
8
Alban Bushi[22]
1995–2007 68 14
Altin Haxhi
1995–2009 68 3
10
Altin Rraklli[22]
1992–2005 64 11
Armend Dallku
2005–2013 64 1

Golashënuesit më të mirë[redakto | përpunoni burim]

Erjon Bogdani është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave me kombëtaren shqiptare duke shënuar 18 gola në 74 paraqitje.

Poshtë është lista me 10 lojtarët që kanë shënuar më shumë me kombëtaren shqiptare.[23]

# Emri Periudha Gola Ndeshje
1
Erjon Bogdani
1996–2013 18 74
2
Alban Bushi
1995–2007 14 67
3
Ervin Skela
2000–2011 13 75
4
Altin Rraklli
1992–2005 11 63
Hamdi Salihi
2006– 11 48
6
Sokol Kushta
1987–1996 10 31
Igli Tare
1997–2007 10 68
8
Adrian Aliaj
2002–2006 8 29
9
Bledar Kola
1994–2001 6 38
Klodian Duro
2000–2011 6 77
Edmond Kapllani
2004– 6 41
Loro Boriçi
1946–1958 6 23

Trofe[redakto | përpunoni burim]

2007 stamps of Albania-National Team 1946.jpg

Shiko gjithashtu[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ a b FIFAAlbania. "Albania in FIFA website". FIFA. Marrë më 16 August 2010. 
 2. ^ a b c Kirill. "Eloratings.net". Arkivuar nga origjinali më 20 August 2010. Marrë më 16 August 2010. 
 3. ^ a b c Kirill (16 August 2010). "Albania matches". Kirill. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2010. Marrë më 16 gusht 2010. 
 4. ^ "Poland 2:2 (1:0) Albania". All World Cup. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 5. ^ "Albania 2:0 (0:0) Belgium". All World Cup. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 6. ^ "Ari Haan trajneri i ri Kombetares". ZemraShqiptare.net. 26 Dhjetor 2007. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 7. ^ "Haan named Albania boss". FIFA. 26 Dhjetor 2007. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 8. ^ "FIFA lifts suspension of Albania over alleged interference". ith.com. 26 Dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 2008-05-01. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 9. ^ "Josip Kuže, trajneri i ri i kombëtares shqiptare". ith.com. 19 Maj 2009. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 10. ^ "Shqiperia shkaterron 6-1 Qipron". Top Channel. 12 Tetor 2009. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 11. ^ "Zyrtarizohet miqësorja, Itali-Shqipëri luhet më 18 nëntor". Panorama Sport. 29 Shtator 2014. Marrë më 29 Shtator 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 12. ^ "Italy vs. Albania". Vivo Azzurro. 14 Tetor 2014. Marrë më 17 Tetor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 13. ^ "Itali-Shqiperi, konfirmohet miqesorja". FSHF.org. 15 Tetor 2014. Marrë më 18 Tetor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 14. ^ "El Mundo Deportivo: Shqipëria, kombëtarja e munguar e botërorit". AS Info. 30 Qershor 2014. Marrë më 30 Qershor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 15. ^ De Biazi shpall listën anti-Francë, mungojnë Agolli, Kukeli, Xhaka dhe Shkëlzen Gashi Panorama Sport
 16. ^ FSHF. "The Team". Federata Shqiptare e Futbollit. Marrë më 6 Mars 2013.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 17. ^ "UEFA "djeg" edhe "Ruzhdi Bizhutën" e "Niko Dovanën"". Sport Albeu.com. Marrë më 25 Qershor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 18. ^ "Zbardhet projekti, ja si do jetë "Ruzhdi Bizhuta"". Panorama Sport. Marrë më 25 Qershor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 19. ^ ""Euro 2016", Kombëtarja luan në "Ruzhdi Bizhuta"". Koha.net. Marrë më 25 Qershor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 20. ^ Albania national team managers (Trajnerët e Kombëtares shqiptare)
 21. ^ "Albania - Record International Players". Rsssf.com. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 22. ^ a b c d e f g h Kosovo vs. Albania (0:1) - 2002 National-Football-Teams.com +1 match included
 23. ^ "Goalscoring for Albania National Team". Rsssf.com. Marrë më 28 Shkurt 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 24. ^ "Rothmans Tournament 2000 match reports". eu-football.info. Marrë më 18 Tetor 2014.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]