Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/Lista e shkurtesave të shteteve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sintaksa e Kodit Paraqitja
{{ABW}} flamuri Aruba
{{AFG}} Afganistani Afganistani
{{ALA}} Falmuri i isgullit Åland Ishulli Åland
{{ALG}} Algjeria Algjeria
{{AND}} Andora Andorra
{{ANG}} Angola Angola
{{ANT}} Flamuri i Antileve Hollandeze Antilet Hollandeze
{{ARE}} Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe
{{ARG}} Argjentina Argjentina
{{ARM}} Armenia Armenia
{{ASM}} flamuri Samoa Amerikane
{{MAF}} flamuri Saint Martin
{{NFK}} flamuri Ishulli Norfolk
{{PCN}} flamuri Ishujt Pitcairn
{{ATF}} flamuri Tokat Franceze Jugore e Antarktike
{{ATG}} Antigua dhe Barbuda Antigua dhe Barbuda
{{AUS}} Australia Australia
{{AUT}} Austria Austria
{{AZE}} Azerbajxhani Azerbajxhani
{{BAH}} Bahamas Bahamet
{{BAN}} Bangladeshi Bangladeshi
{{BDI}} Flag of Burundi.svg Burundi
{{BEL}} Belgjika Belgjika
{{BEN}} Benini Benini
{{BFA}} Burkina Faso Burkina Faso
{{BHR}} Bahraini Bahraini
{{BIH}} Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
{{BLM}} flamuri Shën Barthélemy
{{BLR}} Bjellorusia Bjellorusia
{{BLZ}} Belize Belize
{{BMU}} Bermuda Bermuda
{{BOL}} Flamuri Bolivia
{{DMA}} Flamuri Dominika
{{BRA}} Flag of Brazil.svg Brazili
{{BRB}} Barbados Barbados
{{BRN}} Flag of Brunei.svg Brunei
{{BTN}} flamuri Butani
{{BUL}} Bullgaria Bullgaria
{{BVT}} flamuri Ishulli Bouvet
{{BWA}} flamuri Bocvana
{{CAF}} flamuri Republika e Afrikës Qendrore
{{CCK}} flamuri Ishujt Kokos e Keeling
{{CHE}} flamuri Zvicra
{{CHI}} Flag of Chile.svg Kili
{{CIV}} Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë
{{CMR}} Flag of Cameroon.svg Kameruni
{{COG}} Flag of the Republic of the Congo.svg Republika e Kongos
{{COK}} flamuri Ishulli Kuk
{{COM}} flamuri Komoros
{{CPV}} flamuri Kepi i Gjelbër
{{CRI}} flamuri Kosta Rika
{{CUB}} Kuba Kuba
{{CUW}} bandiera Kuraçao
{{CXR}} flamuri Ishulli i Krishtlindjeve
{{CYM}}  Ishujt Cayman
{{CYP}} Qipro Qipro
{{CZE}} Republika Çeke Republika Çeke
{{DEN}} Danimarka Danimarka
{{DJI}} flamuri Xhibuti
{{DOM}} Flamuri Republika Dominikane
{{ECU}} Flag of Ecuador.svg Ekuadori
{{EGY}} Flag of Egypt.svg Egjipti
{{ERI}} flamuri Eritrea
{{ESH}} flamuri Saharaja Perëndimore
{{ESP}} Spanja Spanja
{{EST}} Estonia Estonia
{{ETH}} Etiopia Etiopia
{{FIN}} Finlanda Finlanda
{{FJI}} flamuri Fixhi
{{FLK}} flamuri Ishujt Falkland
{{FRA}} Franca Franca
{{FRO}} flamuri Ishujt Faroe
{{FRY}} flamuri Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë
{{FSM}} flamuri Federata Mikroneziane
{{GAB}} flamuri Gaboni
{{IRE}} flamuri Irlanda
{{GEO}} Gjeorgjia Gjeorgjia
{{GER}} Gjermania Gjermania
{{GGY}} flamuri Guernsey
{{GHA}} Flag of Ghana.svg Gana
{{GIB}} flamuri Gjibraltari
{{GLP}} flamuri Guadalupa
{{GMB}} flamuri Gambia
{{GNB}} flamuri Guinea-Bissau
{{PNG}} flamuri Papua Guinea e Re
{{GNQ}} flamuri Guinea Ekuatoriale
{{GRD}} flamuri Grenada
{{GRE}} Greqia Greqia
{{GRL}} flamuri Groenlanda
{{GTM}} Flag of Guatemala.svg Guatemala
{{GUF}} flamuri Guajana Franceze
{{GUI}} Flag of Guinea.svg Guineja
{{GUM}} flamuri Guam
{{GUY}} Flamuri Guajana
{{HKG}} Hong Kongu Hong Kongu
{{HMD}} flamuri Ishujt Heard dhe McDonald
{{MSR}} flamuri Montserrati
{{HND}} Flamuri i Hondurasit Honduras
{{HOL}} Holanda Holanda
{{HRV}} Kroacia Kroacia
{{HTI}} Flag of Haiti.svg Haiti
{{HUN}} Hungaria Hungaria
{{IMN}} Flamuri i Ishullit të jeriut Ishulli i Njeriut
{{INA}} Flag of Indonesia.svg Indonezia
{{IND}} India India
{{IRL}} Irlanda Irlanda
{{IRN}} Irani Irani
{{IRQ}} Iraku Iraku
{{ISL}} Islanda Islanda
{{ISR}} Izraeli Izraeli
{{ITA}} Italia Italia
{{JAM}} flamuri Xhamajka
{{JEY}} flamuri Ishulli Xhersi
{{JOR}} Flag of Jordan.svg Jordania
{{JPN}} Japonia Japonia
{{KAZ}} Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani
{{KEN}} Kenia Kenia
{{KGZ}} flamuri Kirgistani
{{KHM}} Kamboxhia Kamboxhia
{{KIR}} flamuri Kiribati
{{KNA}} bandiera Saint Kits dhe Nevis
{{COL}} Flag of Colombia.svg Kolumbia
{{KOR}} Flag of South Korea.svg Korea Jugore
{{KOS}} Kosova Kosova
{{KUR}} Kurdistani Kurdistani
{{KUW}} flamuri Kuvajti
{{LAO}} flamuri Laosi
{{LBN}} Flag of Lebanon.svg Libani
{{LBR}} flamuri Liberia
{{LBY}} Flag of Libya.svg Libia
{{LCA}} bandiera Shën Lucia
{{LIE}} Lihtenshtajni Lihtenshtajni
{{LIT}} Lituania Lituania
{{LKA}} Sri Lanka Sri Lanka
{{LSO}} flamuri Lesoto
{{LUX}} Luksemburgu Luksemburgu
{{LVA}} Flag of Latvia.svg Letonia
{{MAD}} flamuri Madagaskari
{{MAR}} Maroku Maroku
{{MCO}} flamuri Monako
{{MDA}} Moldavia Moldavia
{{MDV}} flamuri Maldivet
{{MEX}} Flag of Mexico.svg Meksika
{{MHL}} Flamuri i Ishujve Marshall Ishujt Marshall
{{MKD}} Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut
{{MLI}} Flag of Mali.svg Mali
{{MLT}} Malta Malta
{{MMR}} Birmania Birmania
{{MNE}} Mali i Zi Mali i Zi
{{MNG}} Mongolia Mongolia
{{MNP}} Ishujt e Marianës Veriore Ishujt e Marianës Veriore
{{MON}} Monaku Monako
{{MOZ}} Flag of Mozambique.svg Mozambiku
{{MRC}} Flag of Morocco.svg Maroku
{{MRT}} flamuri Mauritania
{{MTQ}} Flamuri Martinika
{{MUS}} flamuri Mauritiusi
{{MWI}} flamuri Malavi
{{MYS}} Malajzia Malajzia
{{MYT}} flamuri Mayotte
{{NAM}} flamuri Namibia
{{NCL}} flamuri Kaledonia e Re
{{NED}} Holanda Holanda
{{NEP}} Nepali Nepali
{{NER}} flamuri Nigeri
{{NGA}} Flag of Nigeria.svg Nigeria
{{NIC}} Flag of Nicaragua.svg Nikaragua
{{NIR}} Iralanda Veriore Irlanda Veriore
{{NIU}} Niue Niue
{{NOR}} Norvegjia Norvegjia
{{NPL}} Nepali Nepali
{{NRU}} Flag of Nauru.svg Naurua
{{NZL}} Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re
{{South Ossetia}} flamuri Osetia jugore
{{OMN}} Omani Omani
{{PAK}} Flag of Pakistan.svg Pakistani
{{PAN}} Panama Panama
{{PER}} Peru Peru
{{PHI}} Filipinet Filipinet
{{PLE}} Flag of Palestine.svg Palestina
{{PLW}} Palau Palau
{{POL}} Polonia Polonia
{{POR}} flamuri Portugalia
{{PRI}} Portoriko Portoriko
{{PRK}} Flag of North Korea.svg Koreja e Veriut
{{PRT}} Portugalia Portugalia
{{PAR}} Flamuri Paraguai
{{PYF}} flamuri Polinezia franceze
{{QAT}} flamuri Katari
{{RDK}} Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Republika Demokratike e Kongos
{{REU}}  Réunion
{{ROM}} Rumania Rumania
{{RWA}} Ruanda Ruanda
{{SAM}} Samoa Samoa
{{SAU}} Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite
{{SUD}} flamuri Sudani
{{SEN}} Senegali Senegali
{{SER}} Serbia Serbia
{{SEY}} Sejshellet Sejshellet
{{SGS}} Ishujt e Xhorxhias Jugore dhe Sanduiçit të Jugut Ishujt e Xhorxhias Jugore dhe Sanduiçit të Jugut
{{ALB}} Shqipëria Shqipëria
{{SIN}} Singapori Singapori
{{SLB}} Ishujt Solomon Ishujt Solomon
{{SLE}} flamuri Sierra Leone
{{SLV}} flamuri El Salvador
{{SMR}} San Marino San Marino
{{SOL}} bFlamuri Ishujt Solomon
{{SOM}} Flag of Somalia.svg Somalia
{{SRI}} flamuri Sri Lanka
{{SSD}} Sudani i Jugut Sudani i Jugut
{{STP}} Sao Tome dhe Principe Sao Tome dhe Principe
{{SUR}} bandiera Surinami
{{SVK}} Sllovakia Sllovakia
{{SVN}} Flag of Slovenia.svg Sllovenia
{{SWE}} Suedia Suedia
{{SWZ}} Suazilendi Suazilendi
{{SXM}} flamuri Sint Maarten
{{SYR}} Flag of Syria.svg Siria
{{TCA}} Ishujt e Turks dhe Caicos Ishujt e Turks dhe Caicos
{{TCD}} flamuri Çadi
{{TGO}} Togo Togo
{{THA}} Tailanda Tailanda
{{TJK}} Taxhikistani Taxhikistani
{{TKL}} flamuri Tokelau
{{TKM}} Flamuri Turkmenistani
{{TLS}} Timori Lindor Timori Lindor
{{TOG}} flamuri Togo
{{TON}} Tonga Tonga
{{TRNC}} flamuri Qiproja Veriore
{{TTO}} Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidadi dhe Tobago
{{TUN}} Tunizia Tunizia
{{TUR}} Turqia Turqia
{{TUV}} flamuri Tuvalu
{{TWN}} Taivani Taivani
{{TZA}} Tanzania Tanzania
{{UGA}} Flag of Uganda.svg Uganda
{{UK}} Britania e Madhe Britania e Madhe
{{UKR}} Ukraina Ukraina
{{URU}} Flag of Uruguay.svg Uruguaji
{{USA}} Flag of the United States.svg SHBA
{{UZB}} Uzbekistani Uzbekistani
{{VAN}} Vanuatu Vanuatu
{{VCT}} Flamuri Shën Vincenti dhe Grenadinet
{{VEN}} Flag of Venezuela.svg Venezuela
{{VIE}} Vietnami Vietnami
{{VIR}} Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara Ishujt e Virgjër të Shteteve të Bashkuara
{{Saint Helena}} Ishulli Shën Elena Ishulli Shën Elena
{{West Bank}} Bregu Perëndimor Bregu Perëndimor
{{YEM}} Flamuri Jemeni
{{RSA}} flamuri Afrika jugore
{{ZMB}} Flag of Zambia.svg Zambia
{{ZWE}} Flag of Zimbabwe.svg Zimbabveja