Përdoruesi:Olsi/Livadhi/Euro 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eliminatoret e EURO 2016
Detajet
Datat 7 shtator 2014 – 17 nëntor 2015
Skuadrat 53 (nga 1 konfederatë)
Statistikat
Ndeshje të luajtura 154
Gola të shënuar 409 (2.66 për ndeshje)
Pjesëmarrja 2.889.766 (18.765 për ndeshje)

Të dhënat janë përditësuar më11 korrik 2015.
██ Ky vend ështe kualifikuar ██ Ky vend mund të kualifikohet ██ Ky vend nuk mund të kualifikohet


Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of the Czech Republic.svg Flag of Iceland.svg Flag of Turkey.svg Flag of the Netherlands.svg Flag of Kazakhstan.svg Flag of Latvia.svg
1 Flag of the Czech Republic Republika Çeke 10 7 1 2 19 14 +5 22 Kualifikohet 2–1 0–2 2–1 2-1 1–1
2 Flag of Islanda Islanda 10 6 2 2 17 6 +11 20 2–1 3–0 2–0 0-0 2–2
3 Flag of Turqia Turqia 10 5 3 2 14 9 +5 18 1–2 1–0 3-0 3–1 1-1
4 Flag of the Netherlands Holanda 10 4 1 5 17 14 +3 13 2–3 0-1 1–1 3–1 6–0
5 Flag of Kazakhstan Kazakhstan 10 1 2 7 7 18 −11 5 2–4 0–3 0–1 1–2 0–0
6 Flag of Letonia Letonia 10 0 5 5 6 19 −13 5 1-2 0–3 1–1 0–2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Belgium.svg Flag of Wales (1959).svg Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Flag of Israel.svg Flag of Cyprus.svg Flag of Andorra.svg
1 Flag of Belgjika Belgjika 10 7 2 1 24 5 +19 23 Kualifikohet 0–0 3-1 3–1 5–0 6–0
2 Flag of Uellsi Uellsi 10 6 3 1 11 4 +7 21 1–0 0–0 0-0 2–1 2–0
3 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Vazhdon në Play-offs 1–1 2–0 3–1 1–2 3-0
4 Flag of Izraeli Izraeli 10 4 1 5 16 14 +2 13 0–1 0–3 3–0 1–2 4-0
5 Flag of Qiproja Qiproja 10 4 0 6 16 17 −1 12 0-1 0-1 2–3 1–2 5–0
6 Flag of Andorra Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0 1–4 1–2 0–3 1–4 1–3
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Spain.svg Flag of Slovakia.svg Flag of Ukraine.svg Flag of Belarus.svg Flag of Luxembourg.svg Flag of North Macedonia.svg
1 Flag of Spain Spain 10 9 0 1 23 3 +20 27 Kualifikohet 2-0 1–0 3–0 4-0 5–1
2 Flag of Sllovakia Sllovakia 10 7 1 2 17 8 +9 22 2–1 0-0 0-1 3–0 2–1
3 Flag of Ukraina Ukraina 10 6 1 3 14 4 +10 19 Vazhdon në Play-offs 0-1 0–1 3-1 3–0 1–0
4 Flag of Bjellorusia Bjellorusia 10 3 2 5 8 14 −6 11 0–1 1–3 0–2 2-0 0-0
5 Flag of Luksemburgu Luksemburgu 10 1 1 8 6 27 −21 4 0–4 2-4 0–3 1–1 1-0
6 Flag of Republika e Maqedonisë Maqedonia 10 1 1 8 6 18 −12 4 0-1 0–2 0-2 1–2 3–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Germany.svg Flag of Poland.svg Flag of Ireland.svg Flag of Scotland.svg Flag of Georgia.svg Flag of Gibraltar.svg
1 Flag of Gjermania Gjermania 10 7 1 2 24 9 +15 22 Kualifikohet 3-1 1–1 2–1 2-1 4–0
2 Flag of Polonia Polonia 10 6 3 1 33 10 +23 21 2–0 2-1 2–2 4–0 8-1
3 Flag of Ireland.svg Irlanda (A) 10 5 3 2 19 7 +12 18 Vazhdon në Play-offs 1-0 1–1 1–1 1-0 7–0
4 Flag of Skocia Skocia (E) 10 4 3 3 22 12 +10 15 2-3 2-2 1–0 1–0 6–1
5 Flag of Gjeorgjia Gjeorgjia (E) 10 3 0 7 10 16 −6 9 0–2 0–4 1–2 1-0 4-0
6 Flag of Gjibraltari Gjibraltari (E) 10 0 0 10 2 56 −54 0 0–7 0–7 0-4 0-6 0–3
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
(A) Kalon në fazën tjetër; (E) Eliminuar.
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of England.svg Flag of Switzerland.svg Flag of Slovenia.svg Flag of Estonia.svg Flag of Lithuania.svg Flag of San Marino.svg
1 Flag of Anglia Anglia 10 10 0 0 31 3 +28 30 Kualifikohet 2-0 3–1 2-0 4–0 5–0
2 Flag of Zvicra Zvicra 10 7 0 3 24 8 +16 21 0–2 3-2 3–0 4–0 7-0
3 Flag of Sllovenia Sllovenia 10 5 1 4 18 11 +7 16 Vazhdon në Play-offs 2–3 1–0 1-0 1-1 6–0
4 Flag of Estonia Estonia 10 3 1 6 4 9 −5 10 0–1 0-1 1–0 1-0 2–0
5 Flag of Lituania Lituania 10 3 1 6 7 18 −11 10 0-3 1–2 0–2 1–0 2-1
6 Flag of San Marino San Marino 10 0 1 9 1 36 −35 1 0-6 0–4 0-2 0–0 0–2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Ulster Banner.svg Flag of Romania.svg Flag of Hungary.svg Flag of Finland.svg Flag of the Faroe Islands.svg Flag of Greece.svg
1 Flag of Irlanda Veriore Irlanda Veriore 10 6 3 1 16 8 +8 21 Kualifikohet 0–0 1-1 2–1 3-1
2 Flag of Rumania Rumania 10 5 5 0 11 2 +9 20 2–0 1–1 1-1 0-0
3 Flag of Hungaria Hungaria 10 4 4 2 11 9 +2 16 Vazhdon në Play-offs 1–2 0-0 1–0 0–0
4 Flag of Finlanda Finlanda 10 3 3 4 9 10 −1 12 1-1 0–2 0–1 1–1
5 Flag of Ishujt Faroe Ishujt Faroe 10 2 0 8 6 17 −11 6
6 Flag of Greece Greece 10 1 3 6 7 14 −7 6 0–2 0–1 4-3 0-1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Austria.svg Flag of Russia.svg Flag of Sweden.svg Flag of Montenegro.svg Flag of Liechtenstein.svg Flag of Moldova.svg
1 Flag of Austria Austria 10 9 1 0 22 5 +17 28 Kualifikohet 1–0 1–1 1–0 3-0 1-0
2 Flag of Rusia Rusia 10 6 2 2 21 5 +16 20 0–1 1-0 2-0 4–0 1–1
3 Flag of Suedia Suedia 10 5 3 2 15 9 +6 18 Vazhdon në to Play-offs 1-4 1–1 3–1 2–0 2-0
4 Flag of Mali i Zi Mali i Zi 10 3 2 5 10 13 −3 11 2-3 0–3[a] 1–1 2-0 2–0
5 Flag of Lihtenshtajni Lihtenshtajni 10 1 2 7 2 26 −24 5 0–5 0-7 0-2 0–0 1–1
6 Flag of Moldavia Moldavia 10 0 2 8 4 16 −12 2 1–2 <1-2 0–2 0-2 0–1
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
  1. ^ Ndeshja midis Malit të Zi dhe Rusisë u fitua nga Rusia në tavolinë me rezultatin 3-0[1] pasi u ndërpre në minutën e 67 për shkak të dhunës së tifozëve. Rezultati ishte 0–0 dhe Rusia kishte humbur një penallti pak përpara ndërprerjes së ndeshjes. Ndeshja ishte ndëprerë edhe më herët kur portieri i Rusisë u godit me një flakadan, por rinisi pas 33 minutash.[2] Mali i Zi duhet t'i luajë ndeshjet e ardhshme pa tifozë, dhe federata e Malit të Zi dhe Rusisë u gjobitën përkatësisht me €50,000 dhe €25,000.[3]
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Italy.svg Flag of Croatia.svg Flag of Norway.svg Flag of Bulgaria.svg Flag of Azerbaijan.svg Flag of Malta.svg
1 Flag of Italia Italia 10 7 3 0 16 7 +9 24 Kualifikohet 1–1 2-1 1-0 2–1 1-0
2 Flag of Kroacia Kroacia[a] 10 6 3 1 20 5 +15 20 1–1 5–1 3-0 6–0 2–0
3 Flag of Norvegjia Norvegjia 10 6 1 3 13 10 +3 19 Advance to Play-offs 0–2 2-0 2–1 0–0 2-0
4 Flag of Bullgaria Bullgaria 10 3 2 5 9 12 −3 11 2–2 0–1 0-1 2-0 1–1
5 Flag of Azerbajxhani Azerbajxhani 10 1 3 6 7 18 −11 6 1-3 0-0 0–1 1–2 2–0
6 Flag of Malta Malta 10 0 2 8 3 16 −13 2 0–1 0-1 0–3 0–1 2-2
Përditësuar më 15 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
  1. ^ Kroacisë iu hoq një pikë pas akuzave mbi sjelljen raciste në ndeshjen kundër Italisë.[4]
Poz Skuadra Nd F B H GSH GP DG P Kualifikimi Flag of Portugal.svg Flag of Albania.svg Flag of Denmark.svg Flag of Serbia.svg Flag of Armenia.svg
1 Flag of Portugalia Portugalia 8 7 0 1 11 5 +6 21 Kualifikohet 0–1 1-0 2–1 1–0
2 Flag of Shqipëria Shqipëria 8 4 2 2 10 5 +5 14 0-1 1–1 0-2 2–1
3 Flag of Danimarka Danimarka 8 3 3 2 8 5 +3 12 Shkon në Play-offs 0–1 0-0 2–0 2–1
4 Flag of Serbia Serbia[a] 8 2 1 5 8 13 −5 4 1-2 0–3[a] 1–3 2-0
5 Flag of Armenia Armenia 8 0 2 6 5 14 −9 2 2–3 0-3 0-0 1–1
Përditësuar më 11 tetor 2015. Burimi: UEFA
Notes:
  1. ^ a b Ndeshja Serbi-Shqiperi u ndërpre dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS) vendosi që ndeshjen ta fitojë Shqipëria me rezultatin 0-3 dhe Serbisë t'i hiqen 3 pikë për shkak të hyrjes në fushë të tifozëve serbë, të cilët goditën lojtarët shqiptarë, kur një dron me një flamur me simbole patriotike shqiptare u fut në fushë. Më parë UEFA kishte vendosur që ndeshja të fitohej nga Serbi me rezultatin 3-0, duke i hequr Serbisë 3 pikë dhe duke dënuar të dyja federatat me nga 100.000 euro. Të dyja palët e apeluan këtë vendim në Gjykatën e Apelit të UEFA-s, e cila la në fuqi vendimet e mëparshme. Përsëri, te dyja federatat e apeluan vendimin në CAS. Më 10 korrik 2015, CAS vendosi të refuzojë ankimimin e Serbisë dhe të pranojë pjesërisht ankimimin e Shqipërisë, duke i dhënë fitoren 0-3 Shqipërisë. CAS la në fuqi vendimet e tjera të UEFA-s për t'i hequr 3 pikë Serbisë si dhe për të ndëshkuar të dyja federatat me nga 100.000 euro.


Golashenuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 goals
6 goals
5 goals
4 goals
3 goals
2 goals
1 goal
1 own goal
  1. ^ i Zi-after-suspended-game "Rusi given 3-0 win over Mal i Zi after suspended game" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). Sky Sports. 8 prill 2015. Marrë më 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ i Zi-v-Rusi-abandoned-crowd-trouble-players-clash.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490 "Mal i Zi v Rusi abandoned after crowd trouble, players clash" Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!). 27 mars 2015. Marrë më 27 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Rusi given abandoned Mal i Zi tie by forfeit after riot". BBC Sport. 8 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Croatia deducted one European Qualifiers point". UEFA.com. 23 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)