Përdoruesi:Resnjari

  Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  Përshëndetje, unë jam Resnjari. Nëse keni ndonjë pyetje, vendosni një koment në faqen time të diskutimit.
  Në arat e Arvatit duke shikuar drejt malin Pelister.

  Aj të dalim nga Prespa jonë...


  Aj të dalim nga Prespa jonë
  moj Prespë e bukur je.
  Të shikojmë liqenin tonë
  si shkëlqen o përgjithmonë.
  Dhe fabrika ti ndërtove
  moj Prespë e bukur je.
  Pemtarinë e zhvillove
  moj Prespë e bukur je.
  Dhe fshatrat me rrymë i ndriçove
  moj Prespë e bukur je.


  Këngë folklorike nga rajoni i Prespës.[1]

  Prej epokave të shkuara, shtëpitë e vjetra prej guri të Arvatit
  Lumi Shara në Arvat
  Në pyllin e Gërçarit në vargmalit të Babës
  Arat e përpunuara të Gërçarit
  Dru zjarri në Bollocërkë e Poshtme
  Pemët e plepit dhe pemët e mollës në Bollocërkë e Sipërme
  Duke shikuar drejt vargmalit të Galiçicës në bregun e liqenit të PrespësAsamat.
  Nga lartësitë e Kranjё duke shikuar drejt liqenit të Prespës
  Në malin Rogojcë duke shikuar drejt malin Marlit (në qendër) dhe vargmalit Viglë (majtas) në Sopockë
  Në arat e Këshavës
  Lartësitë e Këshavës duke shikuar drejt arat të fshatit dhe vargmalit të Babës.


  Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sherifi, Beadin (1996). Lirika Popullore Prespare. Logos-A. fq. 133. ISBN 9789989601361. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)