Përdoruesi:Visi90/Faqja e punës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Subaru
Lloji Degë biznesi
Industria Prodhim Automobilësh
Themeluar 7 korrik 1953
vetura e parë Subaru prezantohet në 1954
Themeluesi Kenji Kita
Chikuhei Nakajima (paraardhës)
Selia Tokio, Japoni
Kryesuesit Yasuyuki Yoshinaga, (President dhe Drejtor ekzekutiv i Fuji Heavy Industries)
Takeshi Tachimori (Kryetar i bordit, President dhe Drejtor ekzekutiv, Subaru of America)
Produkte Automobilë Subaru, Automobilë Toyota të montuar me kontratë
Dega kryesore Fuji Heavy Industries
Nëndegët Subaru Tecnica International
Adresa e internetit Subaru Global

Subaru (スバル) është dega prodhuese e automobilëve të konglomeratit japonez të transportit Fuji Heavy Industries (FHI), prodhuesi i 22-të në botë për nga numri i automobilëve në vitin 2012.[1]

Subaru njihet për përdorimin e motorëve me cilindra në pozicion horizontal në makinat që prodhon mbi 1500 cc po ashtu edhe përdorimin e sistemit të transmetimit simetrik me katër rrotat aktive që prej vitit 1972. Motori i sheshtë dhe të katër rrotat aktive u bënë pajisje standarte për makinat e mesme dhe të vogla në shumicën e tregjeve ndërkombëtare nga 1996. E vetmja që bën përjashtim është BRZ, e prezantuar në 2012, e cila përdor motorin horizontal por përdor vetëm rrotat e mbrapme aktive. Subaru gjithashtu përdor versione të pajisura me turbinë për veturat e saj, siç është Impreza WRX dhe Legacy 2.5GT. Modeli 2.5XT është modifikim i Outback dhe Forester po ashtu përfshijnë një motor të pajisur me turbinë.

Fuji Heavy Industries, kompania mëmë e Subaru, është për momentin në një partneritet të pjesshëm me Toyota Motor Corporation, e cila zotëron 16.5% të FHI.[2]

Subaru është emri japonez i yjësisë Pleiades M45, ose "Shtatë motrat" (sipas traditës njëra prej tyre është e padukshme ndaj edhe logoja e Subaru ka vetëm gjashtë yje).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Logoja e dikurshme në një Subaru 360 që tregon gjashtë yjet të vendosur si yjësia Pleiades

Fuji Heavy Industries e filloi punën si The Aircraft Research Laboratory (Laboratori i Kërkimeve të Avionëve) në vitin 1915, e drejtuar nga Chikuhei Nakajima. Në vitin 1932, kompania u riorganizua si Nakajima Aircraft Company, Ltd dhe shpejt u bë prodhues i madh i avionëve për Japoninë gjatë Luftës së Dytë botërore. Në fund të luftës Nakajima Aircraft u riorganizua sërish, kësaj here si Fuji Sangyo Co, Ltd. Në vitin 1946, kompania krijoi motoçikletën skuter Fuji Rabbit me pjesë këmbimi avionësh të mbetur nga lufta.[4] Në vitin 1950, Fuji Sangyo u nda në 12 kompani të vogla pas një ligji të riorganizimit të kompanive në pronësi të qeverisë. Ndërmjet viteve 1953 dhe 1955, katër nga këto korporata dhe një e re e sapoformuar Fuji Kogyo, prodhues skuterash; prodhuesit e autobuzëve Fuji Jidosha; prodhuesit e motorëve Omiya Fuji Kogyo; ndërtuesit e shasive Utsunomiya Sharyo dhe Tokyo Fuji Dangyo kompani tregëtare u shkrinë dhe formuan Fuji Heavy Industries.

Subaru 1500, e njhur si P-1

Kenji Kita, drejtori ekzekutiv i Fuji Heavy Industries asokohe, donte që kompania e sapo formuar të përfshihej në prodhimin e automobilëve dhe shumë shpejt filluan planet për zhvillimin e një makine të koduar si P-1. Z. Kita i kërkoi kompanisë që të diskutohej emërtimin e P1, por asnjë nga propozimet nuk ishte tërheqës. Në fund ai i dha makinës një emër japonez që i "ishte rritur në zemër": Subaru, i cili është emri japonez i yjësisë Pleiadë. Makina e parë Subaru ishte Subaru 1500.[5] Vetëm njëzet P1 u prodhuan pasi kishte shumë probleme në furnizim. Nga viti 1954 deri në 2008 kompania projektoi dhe prodhoi dhjetëra makina duke përfshirë modelet 1500 (1954), e vogla 360 (1958), Sambar (1961), 1000, R-2 (1969), Rex dhe Leone (1971), BRAT (1978), Alcyone (1985), Legacy (1989), Impreza (1993), Forester (1997), Tribeca (2005), Exiga (2008) dhe BRZ (2012).

Subaru 360 e vitit 1958

Aksionerët kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nissan bleu 20.4% të aksioneve në vitin 1968. Nissan do ta përdorte FHI më shumë për kapacitetet e saj në prodhimin e autobuzëve të cilin e shfrytëzoi për linjën Nissan Diesel. Në këmbim shumë makina Subaru vehicles, edhe sot, përdorin pjesë Nissan. Trasmisioni automatik i Subaru, i njohur si 4EAT, përdorej edhe për brezin e parë të Nissan Pathfinder.

Pas blerjes së Nissan nga Renault, 20% të aksioneve të saj iu shitën General Motors në vitin 1999. Gjatë kësaj kohe, Subaru Forester shitej me emrin Chevrolet Forester në Indi në këmbim të Opel Zafiras e cila shitej si Subaru TraviqJaponi.

Në 5 tetor 2005 Toyota Motor Corporation bleu 8.7% të aksioneve të FHI nga General Motors, e cila zotëronte 20.1% që prej 1999.[6] GM më vonë i shiti 11.4% të aksioneve të mbetura në tregun e hapur duke shkëputur kështu çdo lidhje me FHI.

Motorsport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Subaru Rally Team Japan e drejtuar nga Noriyuki Koseki (themelues i Subaru Tecnica International, STI) pilotonte Subaru Leone, sedan DL, RX (SRX) dhe RX Turbo në Kampionatin Botëror të Rally ndërmjet viteve 1980 and 1989. Drivers for individual rallies included Ari Vatanen, Per Eklund, Shekhar Mehta, Mike Kirkland, Possum Bourne and Harald Demut. Mike Kirkland finished 6th overall and won the A Group at the 1986 Safari Rally. That year Subaru was one of the only manufacturers combining 4WD and turbo after Audi's successful quattro system had been introduced in 1980, but Audi withdrew from the WRC after safety concerns and Ford's serious accident early in the 1986 season. Subaru changed the rally model to Legacy RS for the 1990–1992 period and took part in the first complete season in the World Rally Championship with the same model in 1993.

Modified versions of the Impreza WRX and WRX STi have been competing successfully in rallying. Drivers Colin McRae (1995), Richard Burns (2001) and Petter Solberg (2003) have won World Rally Championship drivers' titles with the Subaru World Rally Team and Subaru took the manufacturers' title three years in a row from 1995 to 1997. Subaru's World Rally Championship cars are prepared and run by Prodrive, the highly successful British motorsport team. Several endurance records were set in the early and mid-nineties by the Subaru Legacy.

Subaru was briefly involved in Formula One circuit racing when it bought a controlling interest in the tiny Italian Coloni team for the 1990 season. The Coloni 3B's 12-cylinder engine was badged as a Subaru and shared the boxer layout with the company's own engines, but was an existing design built by Italian firm Motori Moderni. The cars were overweight and underpowered and the partnership broke down before the season finished.[7] With the rise of rally racing and the Import scene in the US, the introduction of the highly anticipated Subaru Impreza WRX in 2001 was successful in bringing high-performance AWD compact cars into the sports car mainstream. Subaru supplies a factory-backed team, Subaru Rally Team USA for Rally America and has won the driver's title six times, most recently in 2011 with David Higgins.[8] Grassroots Motorsports awarded Subaru with the Editors' Choice Award in 2002.[9]

On 16 December 2008, it was announced that Subaru would no longer be competing in the World Rally Championships.[10] The decision was made by Subaru’s parent company, Fuji Heavy Industries (FHI), partly as a result of the economic downturn but also because it was felt Subaru had achieved its sporting and marketing objectives. Mr Ikuo Mori denied that alterations to the WRC technical regulations in 2010 or a rumoured deterioration in the working relationship with Prodrive had any impact on the decision. He also said that the possibility of a Subaru car back in the top category of WRC in the future is not zero, but for this moment there can be no assumption of a comeback.[11]

Starting in 2006, Subaru of America (SOA), as the official distributor of Subaru vehicles in the United States participates in the Subaru Road Racing Team (SRRT) with a Subaru Legacy 2.5 GT Spec-B in the Grand-Am Street Tuner class. In 2010, SRRT campaigns a Subaru Impreza WRX STI in the Grand Sport class.[12] In 2011, SRRT switched from the hatchback to a 2011 Subaru Impreza WRX STI sedan.

On 4 May 2012, Subaru Rally Team USA announced that a new rallycross team, Subaru Puma Rallycross Team USA will participate in the 2012 Global RallyCross Championship season with Dave Mirra, Bucky Lasek, and Sverre Isachsen.[13]

Diesel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The 2007 Frankfurt International Motor Show saw Subaru introduce a horizontally opposed, water-cooled, common rail turbodiesel using a variable geometry turbocharger called the Subaru EE engine, the first of its type to be fitted to a passenger car. Volkswagen had experimented with this idea during the 1950s and made two air-cooled boxer prototype diesel engines that were not turbocharged. VW installed one engine in a Type 1 and another in a Type 2.[14]

The Subaru engine was rated at 110 kW (150 PS; 148 hp) and 350 N·m (260 ft·lbf) with a displacement of 2.0 litres. In March 2008 Subaru offered the Legacy sedan and wagon and the Outback wagon with 2.0 litre turbodiesel in the EU with a 5-speed manual transmission.[15][16]

In September 2008 Subaru announced that the diesel Forester and diesel Impreza will be introduced at the 2008 Paris Motor Show, with Forester sales to begin October 2008 and diesel Impreza sales to start January 2009.[17] The Forester and Impreza will have a 6-speed manual transmission, whereas the Legacy and Outback have 5-speed manual transmissions.

United States Environmental Protection Agency fuel economy estimated is:

City Ranges
32.7 mpg‑US (7.2 L/100 km; 39.3 mpg‑imp)
33.6 mpg‑US (7.0 L/100 km; 40.4 mpg‑imp)
Highway Ranges
45.2 mpg‑US (5.20 L/100 km; 54.3 mpg‑imp)
49.0 mpg‑US (4.80 L/100 km; 58.8 mpg‑imp)[18]

New technology[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Since the 2005 model year, Subaru has adopted the Controller–area network (CAN) bus technology for the USA and Canada markets. Starting in the 2007 model year, all Subaru vehicles use the CAN technology.[nevojitet citimi] Typically, two CAN-buses are used on vehicles: a high-speed CAN running at 500 kbit/s for powertrain communication, and a low-speed CAN running at 125 kbit/s for body control functions and instrument panels. A body-integrated unit (BIU) is used between these two networks.

Historic cars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Environmental record[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

USA-spec Subaru Legacy PZEV

Subaru claims to have implemented advanced policies which include recycling, reducing harmful emissions, and educating their employees. Their efforts have helped them in their environmental initiatives. The Subaru plant in Lafayette, Indiana (SIA) was the first auto assembly plant to achieve zero landfill status;[19] nothing from the manufacturing process goes into a landfill. The company has developed a recycling plan for the "end-of-life" of their cars. Most of their modern products use highly recyclable materials throughout the vehicle, in the engine, transmission, suspension and elsewhere in each vehicle leaving Subaru with a 97.3% recycling ratio rate for their end-of-life vehicles.[20]

An excerpt from the Subaru website stated "In 2006, SIA was awarded the United States Environmental Protection Agency´s Gold Achievement Award as a top achiever in the agency's WasteWise program to reduce waste and improve recycling." The website also stated that "It also became the first U.S. automotive assembly plant to be designated a wildlife habitat."

Subaru currently offers a Partial Zero Emissions Vehicle (PZEV) certified Legacy, Outback, Impreza[21] and Forester models[22] which are available for sale anywhere in the U.S. Subaru PZEV vehicles meet California's Super-Ultra-Low-Emission Vehicle exhaust emission standard.[19] All other models have been certified LEV2.

Electric vehicles[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

In June 2006, Fuji Heavy Industries, Inc. (FHI) launched its Subaru Stella Plug-in electric vehicle which is a kei car equipped with a lithium-ion battery pack. The vehicle has a short range of 56 mile (90 km) but it actually costs more than the Mitsubishi iMiEV, at Stampa:Currency (Stampa:Currency), including Japanese Government consumption taxes with an exemption of $2,240. It will also qualify for a rebate from the Japanese Government of up to $14,200, bringing the price down to $30,660. The vehicle is much like the i-MiEV, with a 47-kilowatt motor and a quick-charge capability, but the two-door mini-car has a boxy shape. FHI plans to start delivery in late July and plans to sell 170 vehicles by March 2010.[23]

In Japan, Subaru is currently testing two electric vehicles called the Subaru G4e and the Subaru R1e.

The Subaru Hybrid Tourer Concept is a four-seat vehicle with gull-wing doors that combines a 2-liter turbocharged direct-injection gasoline engine with a continuously variable transmission and two axle-mounted motors. A lithium-ion battery pack provides energy storage for the vehicle.[24]

Current models[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

North America/Europe/Oceania/Middle East/Asia/Japan Subaru models

The following models are sold in Asia and Europe. In Japan they are in the Kei car class with either front or all wheel drive and a straight engine:

An article posted by Autoblog on April 16, 2008 stated that due to the corporate investment by Toyota, all kei cars built by Subaru will be replaced by Daihatsu models beginning in 2010.[27]

Concept cars[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

December 4, 2007 saw an article claiming that Subaru was considering building a motorcycle called the Subaru HS500 with a single-cylinder 500 cc engine producing 50 hp (37 kW). Subaru HS500

See also[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "World Motor Vehicle Production, Year 2012" (PDF). OICA. Marrë më 2 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Nishitani, Yumiko (11 prill 2008). "Japan's Fuji Heavy shares rally on expanded alliance with Toyota group". Thomson Financial News. Marrë më 2008-04-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Origins of Subaru name". Subaru-global.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Fuji Rabbit.com". Fuji Rabbit.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Inspiration of naming first Subaru vehicle". Subaru-global.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Shimizu, Kaho (6 tetor 2005). "Toyota to buy Fuji shares in GM selloff". The Japan Times. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Subaru Performance magazine version 4.3
 8. ^ "David Higgins Wins 2011 Rally America National Championship". vtcar.com. 18 korrik 2011. Marrë më 2012-05-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ http://www.grassrootsmotorsports.com
 10. ^ "Subaru pull out of World Rallying". BBC News. 16 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Subaru doesn't rule out WRC return". WRC. 16 dhjetor 2008. Marrë më 2013-10-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ 1 February 2010 05:21:34 (1 shkurt 2010). "Subaru Impreza WRX STI SRRT racecars". Carsession.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Drivers & Teams". GRC. Marrë më 2013-10-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "The Diesel Beetle". ltv-vwc.org.uk. Marrë më 2008-04-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Geneva Motor Show: Subaru diesel boxer engine". autobloggreen.com. Marrë më 2007-08-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Subaru's 2.0L Turbodiesel Boxer – 110kW/147hp". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Neff, John (5 shtator 2008). "Euro-spec Impreza diesel introduction". Autoblog.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Subaru Boxer Turbodiesel – Specifications – First Drive – Truck Trend". trucktrend.com. Marrë më 2008-03-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b "Subaru's environmental record". Subaru.com. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Fuji Heavy Industries Ltd. > CSR / Environment > Environmental Report |Automobile Recycling". Fhi.co.jp. 1 janar 2005. Marrë më 2012-01-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "2012 Subaru Impreza Sedan 2.0i PZEV Price With Options". Edmunds.com. Marrë më 2012-01-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "It's What Makes a Subaru, a Subaru: Controlling Emissions - Part Two". Drive2.subaru.com. Marrë më 2012-01-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "EERE News: Mitsubishi and Subaru Launch Electric Cars in Japan". US Department of Energy. 10 qershor 2009. Marrë më 2012-08-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "EERE News: Honda CR-Z Concept Hybrid Debuts at the Tokyo Motor Show". US Department of Energy. 29 tetor 2009. Marrë më 2012-08-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Colwell, K.C. "2013 Subaru XV Crosstrek". Car and Driver. Marrë më 2013-08-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Goodwin, Antuan (18 shkurt 2014). "2015 Subaru WRX STI Preview". CNET. Marrë më 2014-05-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Gardiner, Justin (16 prill 2008). "Subaru to stop making Kei Cars". Autoblog. Marrë më 2010-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Subaru vehicles Stampa:Subaru North America Stampa:Subaru Stampa:Japanese Automobile Industry