Përdoruesi diskutim:NaimHasani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin NaimHasani. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

awbwarawr[Redakto nëpërmjet kodit]

Disambig.svg
"CR7" bën përcjelljen këtu. Për kuptime të tjera, shiko CR7 (kthjellim).

Stampa:Use dmy dates Stampa:Pp-semi-blp Stampa:Portuguese name

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo 4609.jpg
Cristiano Ronaldo in 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëCristiano Ronaldo dos Santos Aveiro
Data e lindjes (5-02-1985) 1985 Shkurt 5 (2014 vjeç) invalid year invalid day
Vendi i lindjesFunchal, Madeira, Portugal
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)[1]
PozicioniForward
Informacionet për klubin
Klubi aktualReal Madrid
Numri7
Karriera në rini
1993–1995Andorinha
1995–1997Nacional
1997–2002Sporting CP
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003Sporting CP25(3)
2003–2009Manchester United196(84)
2009–Real Madrid125(136)
Ekipi kombëtar
2001–2002Portugal U179(6)
2002–2003Portugal U205(3)
2003Portugal U216(1)
2004Portugal U233(1)
2003–Portugal101(38)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 20:15, 23 February 2013 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22:40, 6 February 2013 (UTC)

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro,[2] OIH, (born 5 February 1985),[3] commonly known as Cristiano Ronaldo, is a Portuguese footballer who plays as a forward for Spanish La Liga club Real Madrid and who serves as captain of the Portuguese national team. Ronaldo became the most expensive footballer in history after moving from Manchester United to Real Madrid in a transfer worth £80 million (€93.9 million/$131.6 million). In addition, his contract with Real Madrid, in which he is paid €12 million per year, makes him one of the highest-paid footballers in the world,[4] and his buyout clause is valued at €1 billion as per his contract.[5]

Ronaldo began his career as a youth player for Andorinha, where he played for two years, before moving to C.D. Nacional. In 1997, he made a move to Portuguese giants Sporting Clube de Portugal. Ronaldo caught the attention of Manchester United manager Alex Ferguson, who signed him for £12.24 million (€15 million) in 2003. The following season, Ronaldo won his first club honour, the FA Cup.

Ronaldo was the first player to win all four main PFA and FWA awards, doing so in 2007. In 2008, Ronaldo won the Ballon d'Or.[6] He placed second in the Ballon d'Or in 2007, 2009, 2011 and 2012. He was awarded the European Golden Shoe in both 2008 and 2011. In 2008, he won three of the four main PFA and FWA trophies and was named the FIFPro Player of the Year, World Soccer Player of the Year, Onze d'Or, and the FIFA World Player of the Year.[7][8][9] In 2007 and 2008, Ronaldo was named FWA Footballer of the Year. Ronaldo was the inaugural winner of the FIFA Puskás Award in 2009.

awbwarawr[Redakto nëpërmjet kodit]

Cristiano Ronaldo

 1. ^ "Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro". Realmadrid.com. Real Madrid CF. Marrë më 18 shkurt 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ shqiptimi portugez: [kɾɨʃtiˈɐnu ʁuˈnaɫdu].
 3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura AtFeet
 4. ^ "Ronaldo agrees six-year Real deal". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 26 qershor 2009. Marrë më 27 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Real Madrid shield Cristiano Ronaldo with €1,000 million (€1 billion, in English usage)". inside World Soccer. inside World Soccer. 23 qershor 2009. Marrë më 27 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Cristiano Ronaldo" (në French). France Football. 2 dhjetor 2008.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 7. ^ "Ronaldo named FIFPro World Player of the Year". London. Reuters. 27 tetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 8. ^ "Cristiano Ronaldo wins World Soccer award". World Soccer. 11 dhjetor 2008. Marrë më 12 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]
 9. ^ ""Onze Mondial" Awards". RSSSF. Marrë më 12 maj 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)