Përdoruesi diskutim:Neolith~sqwiki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Neolith~sqwiki. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Pse artikulli saturn ke në hollandisht? --filozofi Flag of Albania.svg Flag of the United States.svg (diskuto) 2006 Prill 26 16:23 (UTC)

Moto kombëtare[Redakto nëpërmjet kodit]

Une nuk jam edhe aq i ri dhe për sa vjetë kamë, kurrë nuk kamë dëgjuar për moto kombëtare zyrtare. Motoja apo më mirë të thënja "Leni Kisha e Xhamia se feja e Shqiparit është Shqiptaria" është përdorur shpeshë nga dietarët, krishter e musliman, luftëtarët e Rilindjes. Kjo përdoret edhe sot, kur bëhet fjalë për kombin shqiptar. Edhe pse kjo nga komunistët është interpretuar për qëllime antifetare kjo nuk e ka atë kuptim. Kuptimi është i thjeshtë kur të dihet se shqiptarët i takojnë së paku tri konfeksioneve (kjo është normale edhe për shumë kombe tjera si p.sh.: gjermanët) dhe dihet që atë kohë thënja më e mirë për të kuptuar se çka është në pyetje. Shqiptarët e kanë çmuar fenë në nivel të lartë, mirëpo ndërrimet që kanë ndohur gjatë kohës së romakëve dhe bizantinëve, pastaj ardhja e islamit kanë ndikuar që ata sot të i rrespektojnë që të trija por mbi të githa e rrespektojnë kombin e tyre. Shqiptarët ndarjen e fesë nga shteti e kanë bërë shumë më parë se kombet Evropiane të cilat ende janë duke bërë përpjekje për ta bërë këtë. Edhe sotë në pjesë të ndryshme (Malë të Zi, Kosovën perendimore etj) ndodhë që në një shtëpi të banojnë dy e më shumë vllezër apo burri e gruaja me konfeksione të ndryshme. Në rrethin ku unë jamë rritur, Gjakovë, Prishtinë secili objekt fetarë që nuk është i përzierë në politikë llogaritet si shtëpi e shenjtë e Zotit. Nëse përfaqsuesi i objektit fetarë i tejkalonë normat që ja ka caktuar shoqëria (jo feja) ai do të ignorohet dhe merret si i "çoroditur" por nëse ai me dhunë apo politikë (të papranueshme për normat e shoqërisë) tenton të fusë elemente fetare në traditen e shoqërisë ai e merrë përgjegjen në të njëjen mënyrë si e ka bërë tentimin. Kjo ka ndodhë me kishën orthodokse në Kosovë, punëtorët e së cilës janë kyqur në rrjedha politike në anën e armikut të shoqërisë dhe në kohën e luftës simbolet e tyre janë hasur në trupa të masakruar. Për këtë llogartite që kisha orthodokse në Kosovë nuk luan një rolë fetarë por një rolë politik e ushtarak të Beogradit dhe puntorët e saj nuk llogariten si të dërguar të Zotit por të Beogradit (ka përjashtime).

Si do që të jetë besimtarëve ju tregon se armiku i kombit shqiptarë në asnjë mënyrë nuk mund të jetë feja por një shoqëri tjetër. Nga historia e dimë se nuk është i rradhë përdorimi i fesë nga shoqëri të caktuara për qëllime të tyre. Moto zyrtare Shqipëria nuk ka nuk besojë se ndonjë shtet në Ballkanë ka, kjo është një krijimtari amerikane apo e tjeterkuj e cila deri më tani nuk është pranuar. Në të ardhmën nuk e di.--Hipi Zhdripi 2006 Maj 10 11:06 (UTC)

Nitrogjeni[Redakto nëpërmjet kodit]

Deflogistizimi[Redakto nëpërmjet kodit]

  • I nderuar gjysma e materialit ne kete teme nuk eshte ne gjuhen shqipe. Nese nuk ndermerr dicka ne perkthim ose riperpunim ajo pjese qe nuk eshte shqip do te griset. (Puntori 12 Shtator 2006 10:18 (UTC))

Stampat[Redakto nëpërmjet kodit]

  • Neolith , stampat nuk mund te barten ashtu si jan por duhet perpunuar sepes stampa jote tek hidrogjeni nuk funksionon, kuptohet sepse i mungon pjesa tjeter qe eshte permbajtese e kesaj qe publikohet. Nese nuk keni pervoj me stampa ma dergoni wikipedian nga e cila jeni duke punuar dhe une e perpunoj. Shendet (Puntori 12 Shtator 2006 11:00 (UTC))

Foto pa lisence[Redakto nëpërmjet kodit]

Figurat: Saturnus2.jpg dhe Voyager 1.jpg u grisen sepse gjenden ne commons. Puntori 18 Shtator 2008 22:31 (CEST)

Ndihme[Redakto nëpërmjet kodit]

Padrejtesia.gif

Llogaria juaj do të riemërohet[Redakto nëpërmjet kodit]

20 mars 2015 09:37 (CET)

Renamed[Redakto nëpërmjet kodit]

19 prill 2015 13:46 (CEST)