Përdoruesi diskutim:Resnjari

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Resnjari. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje, Resnjari!
Anëtarët e Wikipedia-s shqip të urojnë mirëseardhjen.

Resnjari, kjo është faqja juaj personale (aktualisht gjendesh në faqen personale të diskutimeve). Mirë do të ishte që faqja personale të plotësohej me disa informacione për veten dhe për qëllimin tënd në Wikipedia-n shqip, nëse ke një të tillë. Kujdes! Faqet e përmendura më sipër nuk janë faqe për të vendosur tekst enciklopedik apo një mënyrë për të shkruar artikuj. Materiali i vendosur te to nuk do të shfaqet në motorët e kërkimit të internetit.

Për tu përfshirë më lehtë në komunitet dhe për të rritur frytin e punës tënde, të këshillojmë të shkosh te Portali i Komunitetit.

Mos harro që anëtarët e Wikipedia-s shqip janë punëtorë vullnetarë dhe ndihmojnë me gjithë dëshirë kështu që, mos ngurro të shtrosh pyetje.

Puna e mbarë!

If you don't understand Albanian, please ask for assistance here.


--Hipi Zhdripi 9 Prill 2008 02:54 (UTC)

Commons-emblem-hand.svg

Vini re!

Jeni duke shfletuar fletët e enciklopedisëlirë, Wikipedia. Nëse keni ndërmend të kontriboni për të krijuar një enciklopedi popullore shqiptare në Internet, atëherë ju lutem kontriboni ashtu si i ka hije një shqiptari të arsimuar. Do t'ju ndihmoj me gjithë dëshirë nëse më lejoni. Që të mund t'ju ndihmoj, nevojitet që së paku të keni parasysh rregulloren tonë.

Shih dhe këtë:



Stampa:Qarku GR

Stampa:Qarku GR ka një gabim. Brenda saj gjendet një funksion rrotullues i pafundëshem.--Hipi Zhdripi 8 Mars 2009 03:14 (CET)

Shiko Stampa:Qytete, ndoshta të hynë në punë--Hipi Zhdripi 8 Mars 2009 03:23 (CET)

Please, could you translate en:Podolsk into Shqip? Naturally if you have available time!

Good day to you! Could you, please, translate into Shqip the article, containing two-three sentences, about this city in Russia? I’d like to thank you in advance :)--Переход Артур 15 Shkurt 2011 11:49 (CET)

kerkese

te dashur Wikipedian do te doja ose me mire do tju lutesha qe me ndihmen tuaj te me ndihmonit me dicka , per mua shume e rendesishme.Quhem bardhosh mehmeti i biri i frail mehmetit , lindur ne rrezanj me 15 maj 1934. Kerkesa ime eshe kjo ; deshiroja te gjeja mbiemrin e kazates se tim eti para pushtimit otoman. Siç duhet te dini ndoshta me mire se une me ardhjen e turqve ne çameri detyronin njerezit qe per mbiemer te merrnin emrin e gjyshit. Gjyshi im quhej Muharrem Meçi dhe im ate thoshte qe ster ster ster gjyshi i tij quhej xhorxh dhe ishte kaurr ose me mire i krishtere . per mua pak rendesi ka feja e te parit tim , por ajo qe deshiroja ishte te gjeja mbiemrin e te pareve te mi. Duke ju falenderuar ju uroj gjith te mirat Tekst i trashë

Ju propozova per "Kontrollues"

Ketu. Keni besimin tim. Faleminderit per punen tuaj! Sportishqiptar 9 dhjetor 2011 06:59 (CET)Reply[përgjigju]

Pyetje jo per wikin!'

Si eshte rruga nga shqiperia deri ne resnje dhe nga resnja dei ne Oher! Sa km sa ore udhetim dhe a ka gjera te bukura per te pare per nje grup eksurisonistesh? Mbasi ta lexosh mund ta shuash kete mesazh!--Flokarti 11 janar 2012 15:07 (CET)--Flokarti 11 janar 2012 15:07 (CET)Reply[përgjigju]

Article requests

Do you do article requests in Albanian? If so, there is an article I would like for you to start in Albanian Thanks WhisperToMe (diskutimet) 28 mars 2012 08:08 (CEST)Reply[përgjigju]

Hi again! Would you be interested in doing another article stub request? The Albanian name of the en:New York City Department of Education is Departamenti i Arsimit i Nju Jork Sitit according to http://schools.nyc.gov/NR/rdonlyres/0C11683B-D763-4764-9F31-0577F07B77F8/11533/TitleIIIparentletter_Albanian_rev060906.pdf - It has no dedicated Albanian website, but some documents in Albanian are listed at http://schools.nyc.gov/Academics/ELL/FamilyResources/Parent+Information.htm - Thank you WhisperToMe (diskutimet) 17 janar 2013 00:08 (CET)Reply[përgjigju]

Thank you for your help! If you want to do another article request, I found that en:water cycle does not yet have an article in Albanian. I found File:Watercyclealbanianhigh.jpg on a US government website and that can illustrate the water cycle. Thank you! WhisperToMe (diskutimet) 22 qershor 2013 03:47 (CEST)Reply[përgjigju]

Are you interested in more requests? These groups have Albanian websites:

Thank you WhisperToMe (diskutimet) 27 qershor 2013 06:12 (CEST)Reply[përgjigju]

Article requests: Hamtramck, Michigan and Hamtramck Public Schools

Resnjari, are you interested in starting stubs on the following:

There is an Albanian settlement in Hamtramck so it would be helpful for Albanian speakers. Thanks, WhisperToMe (diskutimet) 9 shtator 2013 05:02 (CEST)Reply[përgjigju]

Maps

Thank you so much for the help with the articles!

For maps, are you talking about ones like File:Easter Island map-en.svg? While I personally do not know how the he did it, the author of this map, Commons:User:Sting may know how. The Commons has a graphics lab which has people who create maps like these: Commons:Commons:Graphic Lab

Also, how do you say "School districts in the United States"? I want to create an Albanian category for en:Category:School districts in the United States WhisperToMe (diskutimet) 28 nëntor 2013 16:14 (CET)Reply[përgjigju]

You are welcome! How do you say en:Category:Education in the United States in Albanian? That way the category can hold the subcategories of school districts in the US and of universities in the US WhisperToMe (diskutimet) 28 nëntor 2013 19:15 (CET)Reply[përgjigju]
I really appreciate it! How do you say "Universities and colleges in the United States" in Albanian? That way all US college and university articles can be put in that category WhisperToMe (diskutimet) 29 nëntor 2013 09:15 (CET)Reply[përgjigju]
Thank you! When I have more questions I'll put up a list WhisperToMe (diskutimet) 29 nëntor 2013 17:39 (CET)Reply[përgjigju]

Mbi artikullin Paramithia

Prsh, sapo e kontrollova pjesën e parë të artikullit dhe përmirësova disa gabime të vogëla gramatikore dhe drejtshkrimore. Ke bërë një punë të mirë me atë artikull dhe po të dhuroj një Dekoratë. --AMMARTIVARI DISKUTO 18 Nëntor 2014 13:13 (CET)


Original Barnstar Hires.png DEKORATË
Për kontribut të madh në artikullin Paramithia.
AMMARTIVARI DISKUTO 18 Nëntor 2014 13:13 (CET)

Ndryshimi i hartave

Përshëndetje Resnjari, faleminderit gjithashtu edhe juve për kontributin tuaj në wiki sq shiko tani artikullin Paramithia nëse harta është ashtu si dëshironi ju .--Shqpsh (diskutimet) 1 Dhjetor 2014 15:00 (CET)

Kërkesa yte për ndryshim tek Stampa për fshatra grek

Prsh, Resnjari, po të kthej këtu përgjigje për ndihmën që më kërkove. Sa i përket ngjyrës kombëtare atë e ka (shiko këtu Stampa:NgjyraShteti/Greqia) ndërsa edhe për flamur ekziston stampa, nuk po kuptoj se ku duhet të ndihmoj konkretisht. Nëse ke ndonje artikull ku e ke përdorur stampën ma trego nëse ke mundësi. --AMMARTIVARI DISKUTO 22 Shkurt 2015 12:05 (CET)

Stampa

E kuptova thelbin, p.sh. ti e ke përdorur stampën e lartëpërmdendur këtu Filati dhe nuk është paraqitur si duhet, siç është tek Paramithia. Problemi qendron tek parametrat, sepse p.sh tek përdorimi i stampës Stampa:Infobox GRE fshat në artikullin Filat janë me shkronja të vogla (psh | banor= ) ndërsa me ndryshimet që i bëre ti duhet të jetë me shkronja të mëdha. Por, mos e ke problem se do ta zgjidhim së bashku, por duhet një komunikim më i mirë sesa diskutimi nepër faqet tona të përforuesit. --AMMARTIVARI DISKUTO 22 Shkurt 2015 16:33 (CET)


Pershendetje mik i nderuar une kam kandiduarKoka11 për admin...

Rrjedha, po kandidoj Koka11 për administrues edhe unë kërkoi një votë për kandidatin tim dhe po kërkoj mështetjen tënde. Faliminderit . me nderime PS: Votimi bëhet këtu: WP:Kandidatura për administrues

Stampa

Hi, i will create the template (stampa) for you but I need your help.

 • First, can you tell me the names of greek administrative units
  • For exemple Paramithia is located in Rajoni administrativ i Epirit, Njësia rajonale e Thespotisë (Çamërisë) dhe Komuna e Sulit or there is another administrative division of Greece.
 • Second, are the qark in Greece, or thej are the same as Njësia rajonale --AMMARTIVARI DISKUTO 23 Shkurt 2015 21:49 (CET)

Stampa e re

Prsh, Resnjari, sapo krijova një stampë total të re ku ke edhe formën e përdorimit: Stampa:Infobox GRE vendbanim. Ja vendosa vendbanim sepse jo të gjithë janë fshate ka edhe qyteza. Nëse mendon se duhet ndërruar diçka më trego. Suksese. --AMMARTIVARI DISKUTO 23 Shkurt 2015 22:47 (CET)

Stampa:Infobox GR vendbanim

Hi, I made the changes that you wanted and I think that is completely done. But, if you need help to change the infobox in every article of Albanian towns and villages in Greece ask me. Good luck. --AMMARTIVARI DISKUTO 24 Shkurt 2015 17:04 (CET)

Njoftim për kandidim

I nderuar Resnjari, po vendos këtë mesazh për t'ju njoftuar se kam vendosur kandidimin tim për administrues. Kur të mundeni, jeni të lutur t'i hidhni një sy aktivitetit tim dhe të votoni në seksionin përkatës në këtë faqe këtu.-- Mr. Pseudo diskuto 8 mars 2015 00:38 (CET)Reply[përgjigju]

Rreth fshirjes

E kam grisur artikullin Komuna e Prevezës, ndërsa a i përket dy artikujve Sevastoi është më i plotësuar. --AMMARTIVARI DISKUTO 15 mars 2015 16:30 (CET)Reply[përgjigju]

Tabelat

E bëra një ndryshim tek tabela. Shikoje dhe më thuaj nësë të pëlqen, nëse jo e ndërrojmë. --AMMARTIVARI DISKUTO 21 mars 2015 10:49 (CET)Reply[përgjigju]

Rasat dhe lakimet

Përshëndetje! Shikoj që artikujt që hapen apo redantohen nga ti kanë probleme të rënda shprehimore dhe gjuhësore. Nuk e di nëse artikujt i përkthen vetë, apo i përkthen nëpërmjet ndonjë programi apo nëse je ti që ke probleme me të shkruarit shqip - por artikujt duhet të jenë në një gjuhë të kuptueshme. Sa për të dhënë një shembull: tek artikulli i fundit shkruan (me të zezë gabimet, në kllapa ndsi duhet të jetë):

"Qarku i Prevezës është një qark jugperëndimore (në jugperëndim) të rajonit i Epirit, në Republikë (Republikën) e Greqisë. Kryeqendër administrative dhe urbane i qarkut (e qarkut) është Preveza. Qarku është ndarrë midis tre komuna (tre komunave ose në tre komuna): Parga, Preveza dhe Ziroi."

Jam i idesë që më mirë pak dhe saktë. E them këtë sepse pas redaktimit që ne u bëjmë artikujve, vështirë se do të ketë përmirësime të tjera... Ka shumë pak përdorues aktivë. --Mr.Pseudo Ç'kemi!? 11 prill 2015 15:20 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshëndetje ! Po e di se ka disa problem me shkrimin e artikujve. Sasia e materialit që kam shkruar është shumë. Do të jetë mirë por të këtë ndonje si ty ta shikojë shkrimin të faqjes. I kam kërkuar administratorëve të tjera për të ndihmuar mua, që të shikojnë gabime drejtshkrimore. Ata thanë se faqjet duken mirë. Pjesë e artikullit që ju përmend, unë e shkrova disa vite të shkuara dhe ju falënderoj të treguarit për gabimet. Siç mund të shikosh, unë jam në procesin e bërjes këtë artikull dhe të tjerët më mirë. Për shembull lidhur me artikujt e Çamërisë, unë veçëm jam që i shkron ato.

(Resnjari (diskutimet) 12 prill 2015 07:13 (CEST))Reply[përgjigju]


Nuk ka asnje problem.Resnjari vazhdo me editimet (punimet) e tua,gabimet do t'i rregulloj une. Rolandi+ Rolandi+ (diskutimet) 28 qershor 2015 19:55 (CEST)Reply[përgjigju]


Përshëndetje

Ju përgëzoj për kontributinnë artikujt për Sanxhakun, Burimen që po citoni ka vlerë të pa krahasushme. Nës eke mundësi njoftom ma tepër me këtë autor.--PLANETI DISKUTO 12 prill 2015 10:42 (CEST)Reply[përgjigju]

I kam ba disa ndryshime. Po, un; jam duke e përdoruru termin Pazari i Ri, dhe termin vetëm Sanxhaku.E kam kriju Portal:Sanxhaku dhe Portal:Pazari i Ri, Portali:Rozhaja, por po kam vështirësi teknike.Shikoi nëse të pëleqejnë dhe nëse ke me ndryshu diqka.M[ duket se te Portal:Sanxhaku diqka nuk është mirë. Të faleminderit.

Stampa

Prsh, se pari urime për kontibutet, desha të pyes nëse e perdoron më Stampa:Infobox GRE fshat, nëse jo ta fshij. Suksese.--AMMARTIVARI DISKUTO 13 prill 2015 14:46 (CEST)Reply[përgjigju]

I rregullova ato që më kërkove.--AMMARTIVARI DISKUTO 13 prill 2015 17:15 (CEST)Reply[përgjigju]

Re:Issues regarding the Roma articles

I put two merge templates in articles Ashkali and Jevgjit, because they consider themselves not Roma but separete nomadic tribes that according to them they are from Egypt, as seen in the English wiki article Ashkali and Balkan Egyptians. I think the Romët article must not be merged with these two, but the Jevgjit and Ashkali could be merged but not necessarily. Also, both the articles Jevgjit and Ashkali are non-encyclopedic and therefor can be deleted. --AMMARTIVARI DISKUTO 3 Maj 2015 10:23 (CEST)

Article request

Hi again! Are you interested in starting a short stub on the en:Warren Consolidated Schools? It is another school district in Michigan that has an Albanian population. I found videos from the district which explain things to parents in Albanian.

Also, if en:Category:School districts in the United States is "Shkollat e drejtorisë arsimore në Shtetet e Bashkuara", what is "School districts in Michigan" in Albanian?

Thanks, WhisperToMe (diskutimet) 5 korrik 2015 22:02 (CEST) P.S. if you're interested I started en:History of the Albanian Americans in Metro Detroit WhisperToMe (diskutimet) 5 korrik 2015 22:21 (CEST)Reply[përgjigju]

O vlla nimom pak

Per me shkru shqip sdi Zor om vjen mos kesh ;) . Veq dashta met vet kur om hiqet bllocku? A duhet me fol me naj kon ja qush dohet me ba? Kadribistrica (diskutimet) 9 tetor 2015 23:57 (CEST)Reply[përgjigju]

Tung Kadribistrica. Edhe shqipja ime ka disa gabime si te gjitha. Nuk ka problem vella. Per situaten jote Kadri, ne wikipedia shqip kane bere kerkim per tenden llogarine (anglisht: account) dhe kane gjetur disa tjere llogari lidhur me IP adresen tuaj. Kjo kerkim vetem mund te behet prej adminstratoret ne Wikipedia. Te paren here te bllokuan per pak kohe me nje kujdes dhe kete rralle ato te bllokuan sepse kishte llogari aktiv te tjere lidhur me IP adresen tuaj (en:Wikipedia:Sockpuppet investigations/Kadribistrica). Kur llogarite bllokohen per te dyte rralle eshte zor per te hequr. Prit pak kohe ose krijoj nje llogari te re me pas. Me fal qe nuk mundem te bej me teper per situaten tuaj por ashtu jane zakonet ketu. Te fala.Resnjari (diskutimet) 10 tetor 2015 10:18 (CEST)Reply[përgjigju]

Përshëndetje

 • Tungjatjeta Dashamir Resnjari Ju kishit shkrujt një mesazh nëfaqen time për fotografit e Rekës së epërme edhe për fshatin Vërbjan lirisht mundish ti marrësh fotgrafit ma leht nëfaqen time n Facebook Rizvan Alili U shkofshin punët mbar . Përdoruesi:Rizvan

Terminologji shqip

Resnjari më thuaj se si mund të të ndihmoj. Burridheut (diskutimet) 21 tetor 2015 22:34 (CEST)Reply[përgjigju]

Falimenderit Burridheut. Por kisha pyete per festimet ortodokse? Vall i kam identifikuar keto festimet ortodokse ne faqen en:Upper Reka. Shiko keto dy: Lartësimi i Kryqit or Ngritja e Kryqit dhe Ungjillëzimi i Hyjlindëses Mari/Mëri ne Shqipjen Standarde qe i kam shkruar prane format vendas te Rekalinjve. Ate artikulin kam mendim ta mbaroj disa dite prej sot. Verja veshin mos kete vandale me ate koh me koh dhe trego keto por te duhet disa ndryshe gjera te behen.Resnjari (diskutimet) 22 tetor 2015 00:05 (CEST)Reply[përgjigju]

Termat i ke përdorur saktë, i kontollova edhe tek faqja zyrtare e Kishës Orthodokse Autoqefale Shqiptare. Shiko listën në fund të kësaj faqe: [1]

Përsa i përket komunikimit së bashku, mund të më bësh një mesazh këtu në faqen tënde kur të kesh nevojë (më bëj ping/tag që ta shoh). Unë nuk e përdor shumë shpesh wikipedian. Burridheut (diskutimet) 22 tetor 2015 15:23 (CEST)Reply[përgjigju]

Falimenderit per ndihmen @Burridheut,. Kur do kem ndonje pjetje do te bej me ping. Dhe mua me mori shume kohe gjer i mesova keto gjera ne Wikipedia dhe ka e me shume per te ditur. Te fala.Resnjari (diskutimet) 22 tetor 2015 16:57 (CEST)Reply[përgjigju]

aje

um tha vanjagenije se duhet me prit 6 muaj. a eshte ashtu ja veq po rejn?? Kadribistrica (diskutimet) 13 nëntor 2015 22:17 (CET)Reply[përgjigju]

If that editor who I think has gained admin status now has given you that advice, then yes you will need to wait it out. I am not sure if the ban covers all Wikipedia projects or the English one. I read once one of the polices that you would not be able to send messages and so on when banned. So considering this is Albanian Wikipedia and that you can send messages to me for example i think you are not banned here. However please ask the admin/s who banned you for clarification. If you are advised by the administrator that you are not banned on Albanian Wikipedia, do edits here in the time being then as there is much that needs to be done. Nonetheless on English Wikipedia you will need to wait it out. Kadri, I urge you most emphatically to not sockpuppet again. It is completely unnecessary and only makes certain people who do not have Albanian interests at heart pleased with themselves. Many Albanians sadly fall into that trap of sockpuppeting. There are so few Albanian editors on English Wikipedia as you would now from your experience. We need as many people as we can get doing it right so there won’t be distortions and POV pushing by certain editors with their own "views" based on something other than good peer reviewed scholarship. Kadri there is google books, google scholar and Wikipedia now allows for access to some good journal databases if you subscribe to them like Francis and Tyers which allows for good solid information when making edits. Best regards.Resnjari (diskutimet) 14 nëntor 2015 15:04 (CET)Reply[përgjigju]

shqipe

do u want to exchange email?? Kadribistrica (diskutimet) 14 nëntor 2015 05:29 (CET)Reply[përgjigju]

All i can say, as other editors like reading my talkpage on all wikipedia projects these days (en:User_talk:TU-nor#Some_help; en:User talk:Alexikoua#Can't help much, is that communication is up to the editor as long as it does not contravene policy. I will leave it to you with those words.Resnjari (diskutimet) 14 nëntor 2015 15:04 (CET)Reply[përgjigju]

Reka (vendbanimet)

 • Sa për pytjet tuaja për emnat e Fshatrave nuk kam njohuri se çfar domethënje kan në shqip, për mu jan koxha pytje t'rënda , Tung... Përdoruesi Rizvan

Stampa:Infobox MK vendbanim

E krijova këtë stampë, hidhja një sy: Stampa:Infobox MK vendbanim. --AMMARTIVARI DISKUTO 27 mars 2016 14:20 (CEST)Reply[përgjigju]

Faqet e pakontrolluara

Pershendetje @Resnjari, shumë mirë po bën me vendbanimet e Maqedonisë. Vetëm nëse ke mundësi, pasi je dhe Kontrollues, mos i lë faqet e pa-kontrolluara pas ndryshimeve që bën.Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 1 prill 2016 10:44 (CEST)Reply[përgjigju]

Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2016

Resnjari, si je? shume aktiv kohen e fundit. Nese ke pak kohe te lire te ftoj te marrësh pjese ne njërin nga projektet Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2016 ose Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2016 Kosova, ku duhet te shkruash artikuj nga lista e shteteve tjera pjesëmarrëse. Pune te mbare.--Liridon (diskutimet) 6 prill 2016 18:38 (CEST)Reply[përgjigju]

Infobox Fshat (Kosova)

Përshëndetjeje Resnjari

Actually this template have all fields you need Stampa:Fshat (Kosova) ( |Nofka |Moto |Themelimi ) added (Aeroporti), and just changed the map from administrative to relief. But this is for villages, this was your request??--Liridon (diskutimet) 27 prill 2016 11:45 (CEST)Reply[përgjigju]

Tung Liridon.
Thank you for placing the relief map and airport option. Regarding the other stuff, the infobox needs a little retweeking. Regarding the option: |Lloji i vëndbanimit= ; thtis bit>Fshat after the = sign should be replaced with > so as to give the editor the option to place the correct term for the settlement according to size (The Kosovo 2011 census is available on the net. Two options should be deleted: |Qarku= ; |Bashkia= . These are administrative divisions relating to Albania and Kosova does not have these. Under the option: |Vendasit= add > |Krahina= . This is needed so a editor (if the have the information) can fill out what ethnographic/geographic region the settlement is in, for example: Drenica, Opoja, Has, Gallap Rugova, etc. Rename the option> |Kryetari i Bashkisë= as> |Kryetari i Komunës= . Also in the subsection currently named in the Kosova inbox rename it as: and transfer the the 3 siperfaqja options (> |Sipërfaqja=  ; |Sipërfaqja urbane= ; |Sipërfaqja metropolitane= ) into this subsection and should go directly under the subsection heading of "Sipërfaqja dhe Demografia". Also within this subsection, under the option |Popullsia= ; the option: |Popullsia_viti= should also be added. The subsection heading needs to be renamed as and |WebFaqja= should be moved into this section and the option |E-Posta= added right after it. The whole infobox though should be renamed from > Stampa:Fshat (Kosova) to Stampa:Infobox KS vendbanim. Its best this way so we don't have to many infoboxes. All these changes i suggest are so its flexible to the editor and so we don't always need to go back a play around with it anymore. I know its a bit much, so when you have the time do this. Don't worry about changing the name of the infobox because some articles are using at the moment. Once changed on the template page with all the additions, this infobox will replace all the dud infoboxes and they will be placed up for deletion in the not to distant future as was done with the dud infoboxes for Macedonia village articles.Resnjari (diskutimet) 29 prill 2016 21:16 (CEST)Reply[përgjigju]
Ok, I understand, right now there are 2-3 template for settlements in Kosovë. I will create new one, after that I will replace all old templates with my bot. The fields that every village use actually are few, and I will let the same as they are, then we will need to change only the name of template. BTW what setting have you changed, I cant edit a section in this talk page (if you have done by mistake, please reset settings).--Liridon (diskutimet) 29 prill 2016 22:32 (CEST)Reply[përgjigju]
Liridon me dergove mesazh kur e ndrojnja fjalekalimin time. E bej kete gje, kohe me kohe. Maybe that caused some kind of glitch. Where abouts though would i check for settings if that was the issue and what should i look for. I know this sounds a little naive, but i haven't looked into such things in my account. By the way Liridon, design the infobox from the contents from the Macedonia vendbanim infobox. Just that time i forget to tell Ammativari to add the airport and themelimi option to it also. But add those too if you use the Macedonia infobox template. After you make the new Kosova infobox i can go and place it manually. Anyway, new villages articles need to be created and i have set the foundations for it through the Komuna stampa thing i did over two weeks. I also have a list of up to a near 20 articles that are repetitions that need to be deleted. I'll pass them on in the next few days. I don't want to inundate you with stuff. Barova nje pune te madhe ne Wiki Anglisht. Tani, do vej te fle. Naten e mire vella.Resnjari (diskutimet) 29 prill 2016 22:50 (CEST)Reply[përgjigju]


Hej Resnjari, gati është stampa Infobox KS vendbanim, nëse duhet të shtoj/ndryshoj diçka më trego. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 1 maj 2016 15:46 (CEST)Reply[përgjigju]

Falimenderit Liridon. Duket shume mirë. Liridon, add in the Administrimi territorial subsection, under the option >>>> |Partia udhëheqëse=. You added in a Serbisht option , under the Emri option. Change that to other name or alternative name', in Albanian: Emri tjeter ? or Emra te tjere ? or however that translates in Albanian, because some Kosovars may not be comfortable with that option due to Serbia no longer being its sovereign. Like this an alternative name can be added if the settlement has minorities without outright having that option say Serbisht. In the subsection Të dhëna dhe statistika, move the option |Lartësia= to go under the option |Krahina= and once that is done, add two more options under Lartesia: |Zona Kohore= followed by |Ora Verore = .Apart from that, you have all the options covered. I would say i more additional needs to be made, small but important. When the infobox will be placed in the article these bits marked with a <!.-- --.> (for some reason it does not come up on the page properly, see it when you open to edit to see what i am on about) should be in the template thing so when the infobox is placed in the article it guides an editor as to what to do if they don't know etc with those option being there. Creates less mess later for us when we do a inspection every so often.
|Lloji i vëndbanimit     =  <!--Fshat, Qytezë, Qytet--> 
|Flamuri_figura        =  <!--Pa ''Skeda:'' në fillim--> 
|Flamuri_artikulli       
|Stema_figura         =  <!--Pa ''Skeda:'' në fillim--> 
|Stema_artikulli         
|Stema_gjerësia        
|Pamje           = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim--> 

Punë të mbarë vëlla. Te fala.Resnjari (diskutimet) 2 maj 2016 19:59 (CEST)Reply[përgjigju]

Fixed changes. As for |Zona Kohore= and |Ora Verore =, we dont need in template, because I already have set default values UTC+1 and UTC+2, which is same for entire Kosovo. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 3 maj 2016 13:20 (CEST)Reply[përgjigju]

Liridon, falimenderit, per te gjitha ndihmet me gjerat ! It looks fantastic !!!Resnjari (diskutimet) 3 maj 2016 16:52 (CEST)Reply[përgjigju]

Participate in the Ibero-American Culture Challenge!

Hi!

Iberocoop has launched a translating contest to improve the content in other Wikipedia related to Ibero-American Culture.

We would love to have you on board :)

Please find the contest here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Translating_Ibero_-_America/Participants_2016

Hugs!--Anna Torres (WMAR) (diskutimet) 10 maj 2016 16:39 (CEST)Reply[përgjigju]

Help Request

Good day (Gidday) Mr Resnjari,

Nice to meet you.


Could you kindly help me check the Albanian Cyrillic transliteration is correct and fix any mistakes?

Albanian text: Sepse Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e tij të vetëmlindurin, që, kushdo që beson në të, të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme.
Cyrillic Albanian: Сепсе Перъндиа е деши акї ботън, са δа Бирин е тиѣ тъ ветъмлиндурин, кїъ, кушдо кїъ бесон нъ тъ, тъ мос хумбасъ, пор тъ кетъ ѣетъ тъ пърѣетшме.


Your help would be appreciated with full gratitude, Thank you. --DaveZ123 (diskutimet) 23 gusht 2016 10:29 (CEST)Reply[përgjigju]

hehe, Gidday is used more in rural areas. As for the transliteration its all good. You got the Schwa sound ë/ъ and all. Out of curiosity DaveZ123, is this for Russian/Ukrainian/Belorussian Wikipedia ? Best.Resnjari (diskutimet) 23 gusht 2016 13:46 (CEST)Reply[përgjigju]

Thank you so much (Cheers mate) Mr Resnjari for checking it through for accuracy. I have included the text onto this page. What do you think of it? --DaveZ123 (diskutimet) 24 gusht 2016 01:37 (CEST)Reply[përgjigju]
Glad to be of assistance. Cool website. Its interesting to see scripture in so many languages side by side. Keep the good work up. Best.Resnjari (diskutimet) 24 gusht 2016 03:34 (CEST)Reply[përgjigju]

Gabim gjuhesor te artikujt e vendbanimeve ne Greqi

Fshati ishte njohur me emrin të vjetër në formën greke, si: Γιαννούζιον/Yiannoúzion përpara vitin 1927.

duhet të jetë

Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Γιαννούζιον/Yiannoúzion.

A i rregullon te lutem.

Mesazhi lene prej Arianiti:[2]
Arianit, falimenderit per ndihmen. Ja, nisa ti permiresoj faqet nje nga nje. Kane edhe pune. Tung.Resnjari (diskutimet) 24 gusht 2016 03:37 (CEST)Reply[përgjigju]
Arianit, i bera te gjithat. Tung.Resnjari (diskutimet) 27 gusht 2016 14:56 (CEST)Reply[përgjigju]
Mire shume. --Arianit (diskutimet) 27 gusht 2016 16:12 (CEST)Reply[përgjigju]

Ftesë për të marë pjesë në CEE spring 2017

Përshëndetje,

Sic mund ta keni vënë re tek banneri i Sq Wikipedias, është hapur një konkurs redaktimi ku marin pjesë shtetet e Europës Juglindore. Shqipëria dhe Kosova jane dy prej shteteve pjesëmarrese. Nëse jeni i/e interesuar për të kontribuar ju lutemi lexoni më shumë sesi mund të përfshiheni këtu.

Faleminderit, --Margott (diskutimet) 10 prill 2017 13:46 (CEST)Reply[përgjigju]

Vazhdim i bisedes se bere ne faqen e Constantine93

Oh, I've tried changing an Arvanite-related article on enwiki once. The Greeks didn't refer to the Arvanites who fought in the Greek War of Independence as Albanian on grounds that they were "Greek Citizens" or whatever, but when it comes to the soldiers who fought along the Ottoman army against the Greeks they're not "Ottomans" to them but "Ottoman Albanians". Seemed like double standards to me, so I tried changing it to just "Ottomans" but to my surprise the user Alexioua undid my changes instantly. You see, I don't have the energy to argue with the Greek Nationalists on enwiki, and I'd rather spend my energy over here, trying to clean the mess that sqwiki is. Nonetheless, I've made some very modest contibutions to articles about Albanian Literature on enwiki, thankfully there seems to be a general lack of interest in that field among Greek and Serbian nationalists. Te fala!--Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 19:08 (CEST)Reply[përgjigju]

Udha, i understand where your coming from. On the editor which you refer too they are blocked on Albanian Wikipedia. Its important that we keep Albanian Wikipedia free from serbian and greek nationalists and propaganda of the sort. Keep at it Udha, your contributions are much appreciated. Best.Resnjari (diskutimet) 13 tetor 2017 05:08 (CEST)Reply[përgjigju]

Redaktimet

Përdoruesi : Zmarlind5 , Resnjari më fal nëse bëra gabim u duk sikur faqe e pa lidhur pasi kishte në Titull Stampa : , nuk mu duk si faqe . Më fal dhe një herë !!

Gusla vs Lahuta

Përshëndetje! Në Wikipedia Anglisht nuk ka artikull për Lahutën, por e kanë bërë redirect për tek Gusla. Meqenëse besoj se ti di më shumë për këtë temë meqë merresh me burime akademike, mendova të të pyes ty a është ky bashkim korrekt, apo është vepër e nacionalistëve serbë? Gjithë të mirat! --Udha (diskutimet) 5 nëntor 2017 20:19 (CET)Reply[përgjigju]

Tung Udha. Jo, jo ajo cestje nuk eshte prej nacionalistat serb. Lahuta dhe gusla jane te njetin instrument muzikor. Kjo instrument muzikor ne gjuhen anglisht eshte e njohur me teper nga emrin sllavisht (ne disa gjuhet te ballkanit) sepse ajo te shqipes. Te fala.Resnjari (diskutimet) 5 nëntor 2017 21:31 (CET)Reply[përgjigju]
Ok, thanks for the clarification Resnjari. I'm sorry for bothering you as you seem to be busy but I had one more question (with Antidiskriminator and Alexioua taking a lot of your time). I'm trying to make some small modest contributions to enwiki but it seems I'm way too inexperienced and make a lot of mistakes. Recently I made a new article about an Albanian author called Ridvan Dibra over there, and added the necessary sources., but some user is arguing that none of them are reliable. One of the sources was Robert Elsie, or to be more precise his website about Albanian Literature. As Elsie wasn't a blogger and I didn't consider his website to be a "blog" I thought everything was alright. Another source was a web link to an article where Adil Olluri, a scholar of Albanian literature and author of a study about the postmodern Albanian Novel made a specific claim about that writer, but apparently this source was unreliable too. As I'm used to including links to news sites in Albanian Wikipedia in cases when I don't have access to academic sources, I was wondering if that practice is OK, and sources like those I mentioned are reliable, or rather other users didn't bother enough to check them due to lack of interest in Albania and Albanian Literature in particular.
Best regards, and sorry for bringing this up here, but I didn't know who else to ask.--Udha (diskutimet) 6 nëntor 2017 16:53 (CET)Reply[përgjigju]
Pershendetje Udha. Much appreciated for your contributions on English wiki. I looked over the content on the Ridvan Dibra page. You have used content written by academics, but they self published on their websites (like Elsie). Your missing peer reviewed and published content from books or journal articles. In English wiki they want some of those sources, so the person the article is about is notable or of significance and importantly they exist that kind of says yes the article is worth keeping. I did a google books search (do one of these along with a google scholar search for sources when creating an article -it will assist) and came across these which you can add to the article by referencing them accordingly. Elsie (p.190) [3] (this one is a must, as the paragraph refers to prose writers of which Dibra is); Ars Poetica [4] (birthdate), [5] (containing one of Dibra's works). This should give the article some solid standing on like birthdates, profession etc. Add them and then we'll see how things go after that. I added the page to my watchlist. On Anti and Alexi, over time one gets used to them. lol. Best.Resnjari (diskutimet) 7 nëntor 2017 00:31 (CET)Reply[përgjigju]
Shumë faleminderit për kohën dhe sugjerimet!It's very kind of you. I'll try to improve the article--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 14:47 (CET)Reply[përgjigju]
I saw this, and I think that some editors just don't know what reliable sources are. User:Rasimmons certainly doesn't know what he is talking about, and procedurally he made a mistake, by putting a tag, and then not justifying why in the talk page. Furthermore, when invited to explain why Udha's sources are unreliable, he failed to do so. I can't see anything in his posting why he thinks those sources are unreliable. The onus on the reliability of the sources is on him, as he put the tag. I would suggest to follow this, and not bother with other people's opinion. A tag, can be removed in time. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:29 (CET)Reply[përgjigju]
For Udha, to do that, his position would be much stronger if he adds at the very least these 3 sources. Like this 1l2l3k, he can shift the discussion being on firm ground while doing so.Resnjari (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:35 (CET)Reply[përgjigju]
Lol, I guess I am too arrogant then. I found Rasimmons' approach very uninformed (he couldn't defend his tag), and also rude, especially in relation to his comment that someone should ping him for him to bother. I wouldn't have added a single source if I was convinced that my current sources are reliable, just for the purpose of convincing Mr. Rasimmons, but that's just me. Udha: please don't head me, but Resnjari only, he has way more experience in enwiki than I have. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:39 (CET)Reply[përgjigju]
1l2l3k just going by noticing what has happened to other Alb articles on English wiki. I do envy the days when i only edited Albanian wiki, however there was to much POV that needed addressing. hehe. Best.Resnjari (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:45 (CET)Reply[përgjigju]
I guess it's not easy to deal with Serbian and Greek editors about war and political articles. There are some very prepared editors from all sides, and finding a common POV is something that no one has been able to achieve in historical articles ever. I guess we wikipedians are pioneers of diplomacy and future world peace. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:51 (CET)Reply[përgjigju]
diplomacy and future world peace are kind of subject to interpretation. Whether or not editors are well prepared (reading wiki guidelines and policies, doing research, putting time and effort into edits) often is the difference in making an edit remain or not. Just speaking from experience these past few years. Best.Resnjari (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:56 (CET)Reply[përgjigju]
1l2l3k Now, I'd be eternally grateful if you posted that comment on the Discussion page on enwiki, thus supporting me there, instead of doing it here. :P--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:57 (CET)Reply[përgjigju]
That actually wouldn't be allowed and would hurt your position, as per this policy you are not allowed to ping other editors, so I won't intervene there. Besides, I cannot edit in too many wikis, for now I am involved merely with sqwiki. However, you can take some pointers from this conversation, which will help you. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 17:03 (CET)Reply[përgjigju]
1l2l3kI'm not calling you to go there and support me. I'm merely pointing out that it would've been better if you posted that over there in the first place, instead of saying it here. Anyway, have a nice day you both, and sorry for all the useless notifications you got because of us Resnjari lol--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 17:14 (CET)Reply[përgjigju]
1l2l3k, you started off on this wiki that has less crazy to deal with though workload is heaps. English wiki has all the crazy. lol. Udha all you need is to add those sources to the article and little bits of info from them, should firm up your position. Gjith mire ! Te fala guys.Resnjari (diskutimet) 7 nëntor 2017 22:37 (CET)Reply[përgjigju]

Article Inatoci

Hello there Resnjari , , im writting to you for the page or article about Inatoci that you changed the name from Kokaj , and telling to you that the name you've changed isn't correct because in allbooks and document doesn't configure a village with that name all of people knows the village with name Kokaj . All the bests - Zmarlind5 (diskutimet) 5 dhjetor 2017 15:11 (CET)Reply[përgjigju]

Tung @Zmarlind5,. Shteti Kosovar nuk e ka perdorur formen Kokaj, por Inatoc. Nje shembull eshte regjistrimit te popullsise (2011) ku format oficial shteterore jane te dhene [6] (fq.20). Emrat te re nuk jane edhe oficial.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 15:18 (CET)Reply[përgjigju]
Në rregull pasi ke burim informatash pranohet por me gjithatë në qytetin e Gjilanit të gjithë e njohin me emrin Kokaj . Gjithë të mirat - Zmarlind5 (diskutimet) 5 dhjetor 2017 15:29 (CET)Reply[përgjigju]
Tani Kosova eshte qeveri pavarur dhe ajo i ka bere keto format te gjuhes shqipe oficial. Nuk jane oficial emrat te rinj pas vitit 1999 dhe te gjithe popull shqiptar te Kosoves nuk i kane pranuar edhe. Gjuhetari Kosovar Qemal Murati thote per kete cestje (fq. 67-68) [7]:
 • Toponimet në realitetin e ri të Kosovës*

Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi shekullor barbar serb, në vitin 1999, që për shekuj me radhë e kishte serbizuar dhunshëm edhe toponiminë e Kosovës, nga Ministria e Kulturës e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës ngrihet një Komision për Standardizimin e Emërvendeve të Kosovës (KSEK), i cili do të shqyrtonte gjendjen e toponimisë në Kosovë dhe do të merrej me rishikimin dhe riemërimin e saj. Ky Komision, i përbërë nga studiues të institucioneve të ndryshme shkencore (historianë, gjuhëtarë, gjeografë), ka përpiluar dhe botuar edhe një broshurë “Regjistri i standardizuar i emërvendeve të Kosovës” (ERA, Prishtinë, 2005 –më drejt do të mund të quhej: Regjistër i emërvendeve të standardizuara të Kosovës), e ku është përfshirë një regjistër i emrave të vendbanimeve të Kosovës. Rezultati i këtij Komisioni, që kishte marrë në shqyrtim një korpus prej 1484 toponimesh, është ky: Një numër jo i pakët emrash gjeografikë: qytetesh, fshatrash e lagjesh, propozohet të ndërrohen. Kësisoj, Suhareka bëhet Therandë, Obiliqi – Kastriot, Novobërda – Artanë, Podujeva – Besianë, Istogu – Burim, Kamenica – Dardanë, Dragashi – Sharr, Matiçani – Mat etj.

Si shprehje e kësaj gjendjeje të re toponimike, të krijuar si rezultat të përpjekjeve administrative të standardizimit dhe të mplekjes së normave të ndryshme, në mediat e Kosovës, në shtyp e në radiotelevizion, topikët e tillë filluan dhe vazhdojnë të përdoren me forma dysore të “reja” dhe të “vjetra” (në Kastriot, ish-Obiliq, në Besianë – ish-Podujevë, në Mat – ish-Matiçan), kurse te popullata vendëse mbizotërojnë format e tyre tradicionale.

Që ndërhyrjet e tilla në riemërtimet toponimike nuk janë shumë të pëlqyeshme, dëshmon edhe fakti se kanë mbetur të paprekura dhe shumë topikë të tjerë po ashtu me element sllav, si: Deçan, Gjakovë, Gjilan, Leposaviq, Mitrovicë, Pejë, Prishtinë, Prizren, Rahovec, Zubin Potok, Zveçan, madje dhe vetë topiku Kosovë etj.

@Zmarlind5,, we need to have stability of toponyms on the Albanian wikipedia project. On big cities and towns changes have been more accepted (kind of) at a village level its different and varies. The Kosovo government uses official Albanian forms of what can be regarded as old names for now differing from names that it created in the early 2000s to replace older forms. Whenever recongition by Serbia happens these other newer forms then become the official name in Albanian and we change them all then. Alternative names can be in the article and infobox and also through redirects to the village page.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 16:10 (CET)Reply[përgjigju]

 • Përshëndetje, Menodoj se je ngutë me ndryshimin e emrit Kokaj, ne Inatoc. Lere më që e ke ndryshu emrin, sa që të ka pengu edhe fjalia në vazhdim që spjegons se në popullatë njihet me emrin Kokaj, bile në shumë harta në srbisht edhe me emrin Kokince. Së pari duhet diskutuar mandej të ndryshohet.--PLANETI DISKUTO 5 dhjetor 2017 16:43 (CET)Reply[përgjigju]
@Planeti,, e di ne hartat qe forma Kokince eshte perdorur per nje lagje te fshatit Inatoc. Forma oficial te qeverise te Kosoves eshte Inatoc dhe jo Kokaj. Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 16:47 (CET)Reply[përgjigju]
@Planeti, cfare format te toponimeve do kemi ketu ne wikipedia shqip ? Format oficical te perdorur nga shtetet shqiptar ose format qe nuk jane edhe oficial. Gjuhetari Qemal Murati jep shume kritik dhe informata per kete pune. Por te dosh mund ta dergoj ne poste eletronike artikullin shkencore e tij.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 16:51 (CET)Reply[përgjigju]
Shaban Murati e din shumë mirë se emri Inatovc, jo Inatoc, nu është emër i vendbanimit sipas banorëve , por nga pushteti. Sikurse edhe nji emërtim pa kurfar baze shkencore për Anamoravën, siq e quan Uroshevic " Gornja Mporave i Izmornik , i cili nuk ka kurfar baze shkencore, dhe askush nuk e ka dësgju kurrë nga shqiptarët. E kam parasyshë nëse ne merremi me përkthimin , shqiprimin e emrave, por këtu nuk ka të bëjë me këtë, por ka të bëjë me at se askush nga rrethina, as nga regjioni nuk e njeh këtë vendbanim me emërtimin Inatoc( përveq zyrtarëve). Kështu që është e kotë sepse edhe historia orale duhet të jetë nji argument shkencor. ... do të flasim gjatë për këtë nëse është nevoja.. Unë nuk bëjë hapa të tillë për pa e hapë faqen e diskutimeve. flm për mirëkuptim.--PLANETI DISKUTO 5 dhjetor 2017 17:29 (CET)Reply[përgjigju]
@Planeti,, E vura kete cestjen e toponimeve ne kuvendin. Duhet te gjith te kemi nje bisedim dhe me pas nje regull se smundet te kemi disa fshtara te perdorin nje kup me emra (te rinj) dhe te tjerit te jene ndryshe (ose zytarisht). Te fala.Resnjari (diskutimet) 5 dhjetor 2017 17:51 (CET)Reply[përgjigju]


Ftese për Wiki Weekend Tirana 2017

Komuniteti i Open Labs zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Wekeend Tirana 2017 me qëllimin për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia. Ky aktivitet do të zhvillohet gjatë fundjavës së dytë të dhjetorit, përkatësisht në datat 9 dhe 10 dhjetor, ku pjesëmarrësit do të mblidhen në ambientet e Open Labs Hackerspace (Tiranë) në një program që kombinon puntoritë (workshops) me prezantimet nga wikipedianët nga Tirana, Elbasani, Durrësi, Prishtina, Gjilani, Zyrihu etj. Do të ketë gjithashtu workshope/editathons të ndryshme rreth Wikidata, Wiki Loves Maps, Wikiprojekti LGBT dhe Wikimedia Commons. Wiki Weekend synon që të ndërtohen ura bashkëpunimi me wikimedianë të tjerë nga vendi dhe rajoni, të inspirohen wikimedianë të rinj që të bashkohen me komunitetin, të njihet publiku me projektet e Wikimedias, të organizohen editathone dhe të rritet ndërgjegjësimi i mediave lokale dhe institucioneve rreth rëndësisë së ndarjes së dijes përmes projekteve të lidhura me platformat dhe kulturën bashkëpunuese wiki.

Aktiviteti fillon në 9:30 dhe mbaron në 16:00 (të shtunën dhe të dielën). Ju ftojme të bashkoheni në abientet e Open Labs.

--Nafie shehu (diskutimet) 7 dhjetor 2017 22:11 (CET)Reply[përgjigju]

Rise of nationalism under the Ottoman Empire

Maybe you can do something about this article.The only ones missing are Albanians [8] Tiimiii (diskutimet) 15 janar 2018 02:42 (CET)Reply[përgjigju]

yeah ok, @Tiimiii, need to get a few things out of the way first, but around the end of January can have a section in there. Best.Resnjari (diskutimet) 15 janar 2018 02:56 (CET)Reply[përgjigju]

A Barnstar for you!

Tireless Contributor Barnstar Hires.gif DEKORATË
Për punë të palodhshme në Wikipedian Shqip.
Udha (diskutimet) 24 janar 2018 17:44 (CET)Reply[përgjigju]

Can you add this text that the village Krligate is a part of Drenica / Drenica in the article "Shtrirja e popullsisë dhe vendbanimeve në hapësirën e Drenicës" and "Drenica". The village of Krligate, as you can see on this map, belongs to Drenica. I am from the village and our ancestors have always said that Krligate is part of Drenica. I also have evidence for this claim if you need it. Best regards! :-) --Ookuninusi (diskutimet) 24 prill 2019 19:34 (CEST)Reply[përgjigju]


Faqet me ndryshime në pritje

Përshëndetje!

Ky është një mesazh gjysmë i automatizuar i dërguar te të gjithë personat që kanë veglat e kontrolluesit (duke përjashtuar administratorët). Kontrollimi është një privilegj i cili u jepet vullnetarëve, redaktimet e të cilëve kanë qenë të sakta dhe i kanë shërbyer komunitetit. Përveç privilegjit që t'u pranohen menjëherë redaktimet që bëjnë, kushdo që ka veglat e kontrolluesit ka gjithashtu përgjegjësinë për të kontrolluar redaktimet e të tjerëve. Kjo gjë mund të realizohet lehtësisht duke parë ndryshimet më të fundit me anë të një shtypjeje te butoni majtas që lexon Ndryshimet më të fundit. Një mënyrë tjetër për ta realizuar këtë gjë, është me anë të faqes këtu e cila gjendet te Faqet speciale. Faqja e mësipërme liston të gjitha faqet me ndryshime në pritje sipas kohës që ato janë kryer. Aktualisht, Wikipedia ka 148 kontrollues e megjithatë së shpejti do të kapim numrin e 500 faqeve me ndryshime në pritje nëse nuk fillohet kontrollimi masiv i tyre. Faqet me më shumë kohë në pritje kanë rreth 1 muaj aty. Nëse për 1 muaj bëhen rreth 500 faqe me ndryshime në pritje atëherë kuptohet që procesi i mirëmbajtes është një proces i cili duhet të jetë i vazhdueshëm pasi mund të dalë jashtë kontrollit me shpejtësi.


Ju lutem, ndihmoni të kontrollojmë ndryshimet në pritje dhe ç'është më e rëndësishmja, ndihmoni të ndërgjegjësojmë vullnetarët kontrollues në komunitetin tonë për privilegjet e përgjegjësitë që ata kanë. Konsideroni gjithashtu mundësinë e vendosjes së stampës {{Kontrollues topicon}} në faqen tuaj të përdoruesit për të treguar gjendjen tuaj si kontrollues si dhe për të bërë më të lehtë gjetjen dhe kontaktimin tuaj nga komuniteti në rast nevoje. Për çdo pyetje në lidhje me procesin e kontrollimit apo të vendosjes së stampës mos ngurroni të më shkruani në faqen time të diskutimeve. - Berishasinan (diskutimet) 24 maj 2019 19:47 (CEST)Reply[përgjigju]