Përdoruesi diskutim:Telex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Telex. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Mund të më leni mesazh këtu edhe mund të më dërgoni e-mail.

FLMN[Redakto nëpërmjet kodit]

FLMN-Faleminderit. Për mua nuk është interesantë lejimi i kontosë time aty. Më interesat është kthimi i cungut (stub) Kosovar, ashtu që të jetë kjo punë neutrale dhe të interesuarit për Kosovën të kërkojnë aty artikuj për Kosovën pa marrë parayshë a janë ata shqiptarë, serbë apo diçka tjeter. Nuk është aspak neutrale prezentimi i cungjeve kosovare si cungje të Serbisë. Nga vetë gjendja e tanishme e lëre nga dokumetet dhe rregullat e en:Wikipedias. Në këtë mënyrë Wikipedia në gjuhën angleze po prezentohet si penguese e prezentimit të interesuarve për Kosovën në en:wikipedia dhe po ju ofronë një shërbim serbëve nacionalist si pjesë në të cilën mund të hudhin gjithë mbeturinat nacionaliste mbi Kosovën me pakë mund. Të gjithë Wikipedianët e gjuhës angleze të interesuar për Kosovën duhet të kenë një shërbim të tillë. Wikipedianët në gjuhën angleze nuk duhet të harrojnë se Serbia në gjuhën angleze është bërë e njohur nëpërmjet Kosovës dhe ka shumë përdorues që nuk e njohin termi Serbi ndërsa në shkolla kanë dëgjuar nga goja e mësuesve për Kosovën. Të përshëndes dhe do të më bëhej qefi nëse ju ja arrini që në en:Wikipedian të ju ofroni këtë shërbim gjithë të interesuarve për Kosovën.--Hipi Zhdripi 2006 Maj 8 10:33 (UTC)

Diskutimen nganjëher zgjidhin probleme që ndoshta nuk janë probleme[Redakto nëpërmjet kodit]

Telex nga përvoja ime si shqiptarë nga teritori i ish-Jugosllavisë, e di që është vështirë kur dikush më konsideronë si jugosllavë. Por në faktë edhe ata që më konsiderojnë ashtu nuk kanë shumë fajë përderi sa nuk janë të informuar. Që të mosë keshë këso vështirësi të lutem na bëjë me dije se përçka është fjala këtu. Pasi që termi Greko-Maqedonët në gjuhën shqipe nuk ka kuptim (së paku deri më tani).

Cilit kombë i takojnë Greko-Maqedonët, deri më tani une di për këto katër grupe në këtë rajonë:


  1. Maqedonë - (shtetas të Maqedonisë) apo sllavo maqedonët si komb
  2. Maqedonët antikë
  3. Grekët (shtetas të Greqisë) apo sllavo grekët si komb
  4. Grekët antik

Sido që të jetë është pakë e komplikuar për ata që nuk e njohin gjuhen shqipe mirë. Por pasi që të keshë mbledhur pak njohuri në gjuhën shqipe do të shohish se varrësisht nga tema se bëhet fjalë për shtetin apo kombin edhe termet vetëkuptohen. Në raste speciale atëherë përdoren termet në të cilat theksohet se për cilin kuptim është fjala.--Armendi 2006 Maj 16 04:21 (UTC)

Hej, Telex a je ti prej Çamërisë a? A vetem po thu qashtu. Nejse, po shka asht puna e qytyne greko-maqedonëve? A jon popull, komb a shka jon. A dojin m uda prej Greqisë ata?--Hipi Zhdripi 2006 Maj 16 04:30 (UTC)

Upss!!! Nëse je arvatias apo çamë tani nuk po e di se cilin termë e parapëlqen ti, kam me t kallxu shka em ka bo vaki en kufi mes Greqis e Shqiperis kur jom kon per rruge. E di qe ata nuk e parapelqejin me u thone shqiptar, po nuk asht problem tashti edhe feja, politika etj lujin rol te madh ne kto pune.--Hipi Zhdripi 2006 Maj 16 04:36 (UTC)

Hipi ke dy mundësi të formosh botëkuptimin për këtë përdorues, ky përdorues ose është nga Çamria ose është një grekë që ka qenë në studime në Prishtinë gjatë viteve 1979-89. Si do që të jetë ky po mundohet të kontribojë diçka. Nuk e di pse mbanë pakë anën e maqedonëve antik të Greqisë? Po si do që të jetë koha është dëshmitari më i mirë. Ndoshta e ka përshkakë të botëkuptimeve të viteve 80 se edhe atëkohë institucionet arsimore në Greqi nuk e kanë pranuar Universitetin në Shkup (tani nuk e di). Të lutem "Telex" kërkoj ndjesë nëse ndihesh i sulmuar por ndoshta e ke nga koha e studimeve "Telex" e ndoshat kjo ka d.m.th tjetër. --Armendi 2006 Maj 20 04:38 (UTC)