Jump to content

Përpajnimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përpajnimi tokësor
Përpajnimi ajror

Përpajnimi ose Shumëzimi me përpajë (anglisht: Layering & Air layering) është një mënyrë e zakonshme e shumëzimit ose përhapjes vegjetative të specieve të ndryshme në mjediset natyrore. Shumëzimi me përpajë gjithashtu përdoret nga pemëtarët dhe kopshtarët për të shumëzuar dhe përhapur bimët e dëshirueshme. Ekzistojnë dy mënyra kryesore të shumëzimit me përpajë:

  • Shumëzimi me përpajë ajrore, dhe
  • Shumëzimi me përpajë tokësore. [1]

Përpajnimi natyral zakonisht ndodh kur një degë prek tokën ose një pjesë e saj futet nën tokë nga e cila pastaj dalin rrënjë të reja. Në një fazë të mëvonshme, lidhja e degës së rrënjëzuar me bimën mëmë ndërpritet dhe si rezultat prodhohet një bimë e re. [2] [3]

  1. ^ https://www.vet.al/files/skelet/2013/Silvikulture-Niv%20III-2012.pdf Arkivuar 9 prill 2016 tek Wayback Machine fq. 64
  2. ^ Ervin Evans. "Plant Propagation by Layering: Instructions for the Home Gardener - NC State University". ncsu.edu (në anglisht).
  3. ^ New Plants From Layering, Department of Horticulture, Purdue University, Cooperative Extension

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Layering – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale