Përparim Hetemaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Përparim Hetemaj
Përparim Hetemaj
Të dhënat personale
Emri i plotëPërparim Hatemaj
Data e lindjes (1986-12-12) 12 Dhjetor 1986 (34 vjeç)
Vendi i lindjesSkënderaj, Kosova
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualChievo
Numri56
Karriera në rini
1993–2004HJK
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006HJK33(1)
2006–2009AEK Athens25(0)
2008Apollon Kalamarias (Huazim)10(1)
2009–2010Twente0(0)
2010–2011Brescia34(2)
2011–Chievo62(0)
Ekipi kombëtar
2005–2009FinlandaU-2115(2)
2009–Finlanda21(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 qershor 2013

Përparim Hetemaj (lindur 12 dhjetor 1986 në Skënderaj) ëeshtë një futbollist Finlandez me prejardhje Kosovare i cili luan te Breshia, në Seria AItali. Ka një vëlla më të vogël të quajtur Mehmet Hetemaj.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën në HJK Helsinki skuadra reyervë Klubi-04, por shpejt ai bëri debutimin me Veikkausliiga në 2005. Loja e bërë me këtë skuader bëri që të bjerë në sy te AEK Athinë, në Greqi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AC ChievoVerona". Marrë më 18 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)