Përparim Kovaçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Përparim Kovaçi
Perparim Kovaci.jpg
Të dhëna personale
Datëlindja 8 janar 1956
Vendlindja Berat, Shqipëri
Pozicioni sulmues
Klube profesioniste
Vitet Klubi Ndeshje (Gola)
1972-1990 Tomori ? (100)


Përparim Kovaçi është një ish futbollist shqiptar. Gjatë gjithë karrierës së tij futbollistike ai ka luajtur me Klubin e Futbollit Tomori të qytetit të Beratit. Ai konsiderohet si futbollisti më i mirë në historinë e futbollit beratas.

Kovaçi u aktivizua në futboll që kur ishte fëmijë në kampionatet midis lagjeve të qytetit të Beratit. Ai u dallua për aftësitë e tij për të shënuar gola.

Në sezonin 1972 – 1973 aktivizohet për herë të parë si sulmues me formacionin bazë të skuadrës së Tomorit. Që nga kjo kohë dhe deri në vitin 1990, kur i dorëzoi fanellën me numrin 10-të talentit tjetër beratas, Kliton Bozgos, Kovaçi do të bëhej idhulli i tifozerisë dhe lideri i skuadrës.

Në sezonin 1978 – 1979, ai shpallet golashënuesi më i mirë i Shqipërisë me 18 gola.

Kovaçi ka marrë pjesë në katër takime ndërkombëtare me ekipin e Flamurtarit, ku ka shënuar katër gola. Përparim Kovaçi mban titullin Mjeshtër Sporti.