Përshëndetja naziste

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adolf Hitler duke bërë përshëndetjen naziste

Përshëndetje naziste ose Përshëndetja e Hitlerit (Gjermanisht: Hitlergruß), gjithashtu quhet Përshëndetja gjermane (gjermanisht: deutscher Gruß) nga Partia Naziste, ose Përshëndetja Sieg Heil, është një gjest që u përdor si përshëndetje në Gjermaninë naziste. Përshëndetja kryhet duke zgjatur krahun e djathtë nga qafa në ajër me një dorë të drejtuar. Zakonisht, personi që ofron përshëndetjen do të thoshte "Heil Hitler!" (Përshëndetje Hitler!), "Heil, mein Führer!" (Përshëndetje, udhëheqësi im!), Ose "Sieg Heil!" (Përshëndetni fitoren!). U miratua në vitet 1930 nga Partia Naziste për të sinjalizuar bindjen ndaj kreut të partisë, Adolf Hitlerit dhe për të lavdëruar kombin gjerman (dhe më vonë përpjekjen e luftës gjermane). Përshëndetja ishte e detyrueshme për civilë,[1] por kryesisht me dëshirë për personelin ushtarak, i cili mbajti përshëndetjen tradicionale ushtarake deri në atentatin e dështuar të vrasjes së Hitlerit[2] më 20 korrik 1944.

Përdorimi i këtij përshëndetje është i paligjshëm në Gjermaninë moderne dhe Austri, dhe gjithashtu konsiderohet një vepër penale në Poloninë[3] dhe Sllovakinë moderne.[3]Itali është një vepër penale vetëm nëse përdoret me qëllimin për të "rikthyer Partinë Kombëtare Fashiste të zhdukur", ose për të lartësuar ose promovuar ideologjinë ose anëtarët e saj.[4]Kanada, Republikën Çeke,[5] Francë, Mbretërinë e Holandës, Suedi,[3] Zvicër dhe Rusi, shfaqja e përshëndetjes nuk është në vetvete një vepër penale, por përbën një gjuhë të paligjshme të urrejtjes nëse përdoret për të përhapur ideologjinë naziste.[6][7][3]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetja u ekzekutua duke zgjatur krahun e djathtë në lartësinë e qafës dhe më pas duke e drejtuar dorën në mënyrë që të jetë paralele me krahun.[8] Zakonisht, një shqiptim i "Heil Hitler!", Ose "Heil!" shoqëroi gjestin. Nëse dikush pa një të njohur në një distancë, do të mjaftonte që thjesht të ngrije dorën e djathtë.[8] Nëse dikush do të ndeshej me një epror, dikush do të thoshte gjithashtu "Heil Hitler".[8] Nëse paaftësia fizike parandalonte ngritjen e krahut të djathtë, ishte e pranueshme të ngrihej e majta.[9]

Forma "Heil, mein Führer!" ishte për adresë të drejtpërdrejtë te Hitleri.[10] "Sieg Heil" u përsërit si një brohoritje në raste publike.[10] Komunikimet e shkruara do të përfundoheshin ose me mit deutschem Gruß ("me përshëndetjen gjermane"), ose me "Heil Hitler".[11] Në letërkëmbim me zyrtarë të rangut të lartë nazistë, letrat zakonisht nënshkruheshin me "Heil Hitler".[12]

Hitleri e përshëndeti në dy mënyra. Kur rishikoi trupat ose turmat e tij, ai zakonisht përdori përshëndetjen tradicionale të armatosur të ashpër. Kur përshëndeti individët, ai përdori një version të modifikuar të përshëndetjes, duke përkulur krahun e djathtë ndërsa mbajti një dorë të hapur drejt atyre që përshëndeteshin në lartësinë e shpatullave.[13]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kershaw (2001), p. 60
 2. ^ Büchner, Alex (1991). German Infantry Handbook, 1939–1945: Organization, Uniforms, Weapons, Equipment, Operations (në anglisht). Schipper Publishing. ISBN 978-0-88740-284-5.
 3. ^ a b c d Sehmer, Alexander (20 korrik 2015). "Countries where Nazi salute is illegal". The Times of India (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2015. Marrë më 14 qershor 2018.
 4. ^ "Saluto fascista, la Cassazione: "Non è reato se commemorativo" e conferma due assoluzioni a Milano" [Përshëndetje fashiste, Gjykata Supreme e Kasacionit: "Jo një krim nëse përkujtohet" dhe konfirmon dy lirime në Milano]. la Repubblica (në italisht). Milan. 2018-02-20. Marrë më 2020-01-03.
 5. ^ "Hajloval. Hrozí mu tři roky vězení". Deník (në çekisht). Marrë më 19 tetor 2016.
 6. ^ O'Dea, Claire (21 maj 2014). "Hitler salute ruled not always illegal". Swissinfo.ch (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2014. Marrë më 27 maj 2014.
 7. ^ "Swiss court rules that Nazi salute may be 'personal statement', not racism". The Guardian (në anglisht). Geneva. Associated Press. 21 maj 2014. Marrë më 27 maj 2014.
 8. ^ a b c Grunberger, Richard (1995). The 12-year Reich: a social history of Nazi Germany, 1933–1945 (në anglisht). Da Capo Press. ISBN 9780306806605.
 9. ^ Kershaw (2001)
 10. ^ a b Lepage, Jean-Denis G. G. (2008). Hitler Youth, 1922–1945: An Illustrated History (në anglisht). McFarland. fq. 70. ISBN 9780786439355.
 11. ^ Allert (2009), p. 15.
 12. ^ Klee, Kulturlexikon, S. 227.
 13. ^ Knickerbocker, H.R. (2008). Is Tomorrow Hitler's?: 200 Questions on the Battle of Mankind (në anglisht) (bot. reprint). Kessinger Publishing. fq. 5. ISBN 9781417992775.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]