Jump to content

Përvjetori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Të famshëm suedezë duke përfshirë Miss Suedinë Johanna Lind, Camilla Henemark, Alexandra Charles dhe Christina Schollin festojnë 100 vjetorin e lindjes së Mae West në Berns në Stokholm në 1993.

Një përvjetor[1] është data në të cilën një ngjarje ka ndodhur ose një institucion është themeluar në një vit të mëparshëm, dhe mund t'i referohet gjithashtu përkujtimit ose kremtimit të asaj ngjarje. Fjala u përdor për herë të parë për festat katolike për të përkujtuar shenjtorët.

Shumica e vendeve festojnë përvjetorë kombëtarë, të quajtur zakonisht ditë kombëtare. Këto mund të jenë data e pavarësisë së kombit ose miratimi i një kushtetute të re ose formë qeverisjeje. Nuk ka një metodë të caktuar për përcaktimin e datës së themelimit të një institucioni dhe përgjithësisht vendoset brenda institucionit me konventë. Datat e rëndësishme në mbretërimin e një monarku të ulur gjithashtu mund të përkujtohen, një ngjarje që shpesh quhet "jubile".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuptimi i fjalës Përvjetor ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2023-11-04.