Jump to content

Përvoja afër vdekjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ngjitja në qiell, nga Hieronimus Bosh.

Përvoja afër vdekjes (PAV) është një përvojë e thellë personale e lidhur me vdekjen ose vdekjen e afërt, të cilën studiuesit e përshkruajnë se kanë karakteristika të ngjashme. Kur janë pozitive, që shumica janë,[1] përvoja të tilla mund të përfshijnë një sërë ndjesish duke përfshirë shkëputjen nga trupi, ndjenjat e levitimit, qetësinë e plotë, sigurinë, ngrohtësinë, gëzimin, përvojën e shpërbërjes absolute, rishikimin e ngjarjeve kryesore të jetës, prania e një drite dhe shikimi i të afërmve të vdekur. Kur janë negative, përvoja të tilla mund të përfshijnë ndjesi ankthi, shqetësimi, zbrazëtie, shkatërrimi, zbrazëtie të madhe, shikimi i vendeve të ferrit dhe "djallit".[1][2][3]

PAV-të zakonisht ndodhin gjatë vdekjes klinike të kthyeshme. Shpjegimet për PAV-të ndryshojnë nga ato shkencore në ato fetare. Hulumtimi i neuroshkencës hipotezon se një PAV është një fenomen subjektiv që rezulton nga "integrimi i shqetësuar trupor multisensional" që ndodh gjatë ngjarjeve kërcënuese për jetën.[4] Disa besime transcendentale dhe fetare për një jetë të përtejme përfshijnë përshkrime të ngjashme me PAV-të.[2][5][6][7][8]

Në SHBA, rreth nëntë milionë njerëz kanë raportuar një PAV, sipas një studimi të vitit 2011 në Annals of the New York Academy of Sciences. Shumica e këtyre përvojave afër vdekjes rezultuan nga lëndime serioze që prekin trupin ose trurin.[9]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termi ekuivalent francez expérience de mort imminente ("përvojë e vdekjes së afërt") u propozua nga psikologu dhe epistemologu francez Victor Egger si rezultat i diskutimeve në vitet 1890 midis filozofëve dhe psikologëve në lidhje me historitë e alpinistëve për rishikimin panoramik të jetës gjatë rënieve.[10][11]

Në vitin 1892, një sërë vëzhgimesh subjektive nga punëtorët që binin nga skelat, ushtarët e luftës që pësuan lëndime, alpinistët që kishin rënë nga lartësitë ose individë të tjerë që ishin afër vdekjes (pranë mbytjeve, aksidenteve) u raportuan nga Albert Heim. Kjo ishte edhe hera e parë që fenomeni u përshkrua si një sindromë klinike.[12]

Në vitin 1968, Celia Green publikoi një analizë të 400 rrëfimeve të dorës së parë të përvojave jashtë trupit.[13] Kjo përfaqësonte përpjekjen e parë për të ofruar një taksonomi të përvojave të tilla, të shikuara thjesht si përvoja anormale perceptuese ose halucinacione.

Në vitin 1969, psikiatreja zvicerane-amerikane dhe pioniere në studimet afër vdekjes Elisabeth Kübler-Ross botoi librin e saj On Death and Dying: What the Dying Have to Teach Doctors, Nurses, Clergy, and Their Own Families.[14]

Termi "përvoja afër vdekjes" u përdor nga John C. Lilly në vitin 1972.[15] Termi u popullarizua në vitin 1975 nga puna e psikiatrit Raymond Moody, i cili e përdori atë si një term ombrellë për elementët e ndryshëm (përvojat jashtë trupit, "rishikimi panoramik i jetës", Drita, tuneli ose kufiri).[12]

Tiparet e përvojës afër vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fenomenologjia e një PAV-i zakonisht përfshin këndvështrime fiziologjike (trupore), psikologjike (mendore, shpirtërore) dhe të prejardhura. Zakonisht përvoja ndodh në një renditje të dallueshme:
1. Ndjenja e të qenurit vdekur.
2. Një përvojë e gjendjes jashtë trupit. Një ndjesi e pluskimit mbi trupin e vet dhe duke shikuar vendin përreth.
3. Ndjenja e të ndjerit mirë, qetë dhe pushtuar nga dashuria dhe paqja.
4. Një ndjesi e lëvizjes përpjetë nëpër një tunel drite apo shteg të ngushtë.
5. Takimi i të afërmëve tashmë të vdekur apo figurave spirituale dhe fjalosja me ta.
6. Ndeshja me qënie drite, apo të një drite (ndoshta me një figurë fetare apo hyjnore).
7. Shikimin e jetës së kaluar para vetes si në një film.
8. Arritja e një kufiri apo caku.
9. Një ndjesi e rikthimit në trup (nganjëherë me forcë), shpesh shoqëruar me mosdashjen e personit.

Shkaqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo dukuri ndodh tek njerzit qe i kane mbijetuar vdekjes, si pasoje e nje semundjeje te rende apo ngjarjeje vdekjeprurese dhe kane perjetuar gjendjen e komas, ndalimin e zemres dhe/apo encefalogramin e rrafshet. Keta njerez pas rigjallimit te tyre tregojne se kane perjetuar pervoja qe mund te ndahen ne dy grupe te medha:

 • përvoja përtejtokësore: njeriu perjeton nje pervoje përtejtokësore, duke pare nganjehere vehtje apo te aferm tashme te vdekur, dhe duke kaluar vende te ngjashme me tunele drite apo hapesira qe disa i pershkruajne si vende biblike (parajse, ferr etj.)
 • përvoja jashtë-trupore: njeriu largohet nga trupi i tij dhe qendron pezull duke marre pjese ne ngjarjet qe ndodhin perreth tij "nga jashte".

Përvoja e Karl Gustav Jungut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje nga pervojat me te njohura te ketij lloji eshte ajo qe pershkruan mjeku psikiater dhe pionier i psikoanalizes Karl Gustav Jung rreth perjetimeve te veta ne prag te vdekjes ne tekstin e tij autobiografik (vetejetshkrues) "Kujtime, endrra dhe mejtime", botuar vetem ne vitin 1961. Ne te vertete keto pervoja ai i perjetoi ne vitin 1944 ne nje aksident me nje frakture (thyerje kockash) e me pas nje ndalim zemre qe e çuan n e kome.

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërkimet e dukurisë afër-vdekjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikëpamjet fetare dhe fiziologjike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj ndërlidhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Bush NE, Greyson B (nëntor–dhjetor 2014). "Distressing Near-Death Experiences: The Basics". Mo Med (në anglisht). 111 (6): 486–90. PMC 6173534. PMID 25665233.
 2. ^ a b Sleutjes, A; Moreira-Almeida, A; Greyson, B (2014). "Almost 40 years investigating near-death experiences: an overview of mainstream scientific journals". J. Nerv. Ment. Dis. (në anglisht). 202 (11): 833–6. doi:10.1097/NMD.0000000000000205. PMID 25357254. S2CID 16765929.
 3. ^ French, Kristen (2022-09-28). "The Afterlife Is in Our Heads". Nautilus (në anglisht). Marrë më 2022-12-12.
 4. ^ Blanke, Olaf (2009). The Neurology of Consciousness (në anglisht). London: London: Academic Publishers, 2009. fq. 303–324. ISBN 978-0-12-374168-4.
 5. ^ Griffith, LJ (2009). "Near-death experiences and psychotherapy". Psychiatry (Edgmont) (në anglisht). 6 (10): 35–42. PMC 2790400. PMID 20011577.
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Mauro1992pop
 7. ^ Vanhaudenhuyse, A.; Thonnard, M.; Laureys, S. (2009). "Towards a Neuro-scientific Explanation of Near-death Experiences?" (PDF). përmbledhur nga Vincent, Jean-Louis (red.). Yearbook of Intensive Care and Emergency Medicine (në anglisht). Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. ISBN 978-3-540-92276-6.
 8. ^ Koch, Christof (1 qershor 2020). "What Near-Death Experiences Reveal about the Brain". Scientific American (në anglisht). Marrë më 2020-05-20.
 9. ^ Orlando, Alex (23 gush 2021). "Can Science Explain Near Death Experiences?". Discover Magazine (në anglisht). Marrë më 2022-03-10.
 10. ^ Egger, Victor (1896). "Le moi des mourants", Revue Philosophique, XLI : 26–38.
 11. ^ J. Bogousslavsky, M. G. Hennerici, H Bazner, C. Bassetti (Eds.) (2010). Neurological Disorders in Famous Artists, Part 3 (në anglisht). Karger Publishers. fq. 189. ISBN 9783805593304.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 12. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Greyson2014
 13. ^ Green, C., Out-of-the-body Experiences, London: Hamish Hamilton, 1968.
 14. ^ Broom, Sara (30 gusht 2004). "Milestones - TIME" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2009-02-24. Marrë më 2023-08-15.
 15. ^ Schlieter, Jens (2018). What is it like to be Dead? Near-death Experiences, Christianity, and the Occult. New York: Oxford University Press, pp. 205-6.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]