Partia Komuniste e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga PKSH)
Jump to navigation Jump to search

Partia Komuniste e Shqipërisë ose shkurt PKSH u formua më 1991 si një nëndalje e Partisë së Punës, nga Hysni Milloshi.

Rithemelimi[redakto | përpunoni burim]

Pas viteve 2000, Hysni Milloshi arriti me shumë përpjekje të rikrijonte PKSH e u zgjodh Sekretar i Parë i saj. Në zgjedhjet e vitit 2003 e 2007 PKSH ka përkrahur PS-në dhe kandidatët e saj në zgjedhjet përkatëse. Por në vitin 2011 ajo dëbohet nga koalicioni i majtë i PS-së, ndaj në zgjedhjet vendore PKSH vendos të kandidojë e vetme duke nxjerrë kandidatin e tretë për Tiranën Hysni Milloshin, perballe Lulzim Bashës dhe Edi Ramës.[1] Në këto zgjedhje Milloshi nuk arriti të fitonte pasi mori 1394 vota.[2]

Burime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Hysni Milloshi: Do punoj me Berishën. Ja si më ndihmoi LSI për të kandiduar | Gazeta Tema". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2013. Marrë më 8 dhjetor 2011.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  2. ^ Kqz - Rezultati Paraprak

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.