Paja Jovanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret rreth vitit 1900

Pavle "Paja" Jovanović ( çirilicë: Павле „Паја“ Јовановић; lindu më 16 qershor 1859 në Vrshac - 30 nëntor 1957 në Vjenë) piktor i drejtimit realist, serb nga Serbia.

Paja nga vendasit dhe të huajt merret si njëri ndër artistët më të rëndësishëm të kohës së tij. U rritë në Vjenë ku edhe kaloj pjesën më të madhe të jetës së tij. Nga 1895-ta, Paja filloj të pikturon kryesisht tema historike dhe nga 1905-ta portretet e krijuar nga ai ja arriten të gjenin klient në anët e evropës perendimore.

Akademia Vijeneze, me rastin e galeris vjetore në vitin 1883 i dha çmimin e parë dhe një burs të perandorit për pikturen "Cërnagori i Plagosur".

Në Kosovë, Paja nuk ka qenë aq i njohur aq sa piktura e tij, e titulluar "Ikja e Madhe"

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]