Jump to content

Pajisja celulare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një smartphone iPhone dhe tabletë iPad - dy shembuj të pajisjeve celulare.

Një pajisje celulare (ose kompjuter dore) është një kompjuter mjaft i vogël për t'u mbajtur dhe për të funksionuar në dorë. Pajisjet celulare zakonisht kanë një ekran të sheshtë LCD ose OLED, një ndërfaqe me ekran me prekje dhe butona dixhitalë ose fizikë. Ata gjithashtu mund të kenë një tastierë fizike. Shumë pajisje të tilla mund të lidhen me internetin dhe të lidhen me pajisje të tjera si sistemet e argëtimit të makinave ose kufjet nëpërmjet Wi-Fi, Bluetooth, rrjeteve celulare ose komunikimit në terren afër (NFC). Kamerat e integruara, aftësia për të vendosur dhe marrë thirrje telefonike zanore dhe video, video lojëra dhe aftësitë e Sistemit të Pozicionimit Global (GPS) janë të zakonshme. Fuqia zakonisht sigurohet nga një bateri litium-jon. Pajisjet celulare mund të ekzekutojnë sisteme operative celulare që lejojnë instalimin dhe ekzekutimin e aplikacioneve të palëve të treta.

Telefonat inteligjentë të hershëm u bashkuan në fund të viteve 2000 nga tableta më të mëdhenj. Hyrja dhe dalja zakonisht bëhet përmes një ndërfaqeje me ekran me prekje. Telefonat/tabletat dhe asistentët dixhitalë personalë mund të ofrojnë një pjesë të madhe të funksionalitetit të një kompjuteri laptop/desktop përveç veçorive ekskluzive. Asistentët dixhitalë të ndërmarrjeve mund të ofrojnë funksionalitet shtesë të biznesit si kapja e integruar e të dhënave përmes barkodit, RFID dhe lexuesve të kartave inteligjente.

Deri në vitin 2010, pajisjet celulare shpesh përmbanin sensorë të tillë si përshpejtuesit, magnetometrat dhe xhiroskopët, duke lejuar zbulimin e orientimit dhe lëvizjes. Pajisjet celulare mund të ofrojnë vërtetim biometrik të përdoruesit, si njohja e fytyrës ose njohja e gjurmëve të gishtërinjve.

Prodhuesit kryesorë globalë të pajisjeve mobile janë Apple, Samsung, Huawei, Meizu, Zte, Xiaomi, Sony, Google, HTC, LG, TCL, Motorola Mobility, Nokia, Realme dhe Micromax Informatics.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]