Pajisjet e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pavel Nedvěd, fotografuar në vitin 2006, duke luajtur me pajisje tipike të futbollit modern.

Pajisjet e futbollit janë mjetet e domosdoshme që lojtarët duhet t'i përdorin në fushën e lojës. Ligjet e lojës saktësojnë pajisjet minimale që një lojtarë duhet të përdori, por gjithashtu ndalon edhe përdorimin e gjithçkaje të rrezikshme për lojtarin ose ndonjë pjesmarrës tjetër. Kompeticionet individuale mund të përcaktojnë kufizime të mëtejshme, të tilla si rregullimi i madhësisë së stemave të shfaqura në fanella dhe deklarimi se, në rast të Futbollin e luajne mashkujt dhe femrat[1]

Futbollistët zakonisht mbajnë numra identifikimi në mbrapa fanellave të tyre. Fillimisht një ekip lojtarësh mbanin numra nga 1 deri në 11, që përputhen përafërsisht me pozicionet e tyre të lojës, por në nivel profesional kjo është zëvendësuar përgjithësisht nga numërimi i skuadrave, ku secili lojtar në një skuadër ndahet një numër fiks për kohëzgjatjen e një sezoni. Klubet profesioniste gjithashtu zakonisht shfaqin mbiemrat e lojtarëve ose pseudonimet në fanellat e tyre, lartë (ose, rrallë, më poshtë) numrave të tyre.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Law 4 – The Players' Equipment (Ligji 4 – Pajisjet e lojtarëve)" (PDF). Laws of the Game 2008/2009 [Ligjet e lojës 2008/2009] (në anglisht). FIFA.com. fq. 18–19. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 shtator 2008. Marrë më 1 shtator 2008.