Pala Alpitour

Coordinates: 45°02′30″N 7°39′08″E / 45.04167°N 7.65222°E / 45.04167; 7.65222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pala Alpitour
Emri i mëparshëmPalaOlimpico (2005–2014)
VendodhjaCorso Sebastopoli 123, Torino, Itali
Koordinatat45°02′30″N 7°39′08″E / 45.04167°N 7.65222°E / 45.04167; 7.65222
PronariQyteti i Torinos
Kapaciteti14,350 (ice hockey)
16,600 (basketboll)
15,800 (volejboll)[1]
15,657 (skena qendrore)
13,347 (skena fundore)[2]
Construction
Hapur13 dhjetor 2005
Çmimi i ndërtimit111 milionë $
ArkitektiArata Isozaki, Pier Paolo Maggiora, Marco Brizio

Pala Alpitour (fillimisht Palasport Olimpico, e shkurtuar në PalaOlimpico), e njohur edhe si PalaIsozaki, është një arenë e brendshme e shumëqëllimshme e vendosur në rrethin Santa Rita të Torinos, Itali. Ndodhet disa metra në lindje të Stadiumit Olimpik. Arena ka një kapacitet prej 12,350 ulësesh kur është e konfiguruar për hokej mbi akull, dhe është arena më e madhe sportive e mbyllur në Itali. Arena u ndërtua fillimisht me një kosto prej 87 milionë €, për Lojërat Olimpike Dimërore 2006, dhe së bashku me Torino Esposizioni, ajo priti ngjarjet e hokeit mbi akull.

Që nga hapja e tij, Pala Alpitour është bërë një nga vendet më të rezervuara të Italisë për koncerte në shkallë të gjerë. Është gjithashtu vendi me kapacitetin më të madh në Itali për këto lloj ngjarjesh, me kapacitetet maksimale të lejuara të përcaktuara në 15,657 për koncertet e përgjithshme të skenës së pranimit të përgjithshëm dhe 13,347 kapacitet maksimal për koncerte të përgjithshme të pranimit të përgjithshëm në fazën përfundimtare.[2] Më 8 gusht 2014, arena u riemërua Pala Alpitour.

Ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e brendshme e arenës gjatë Lojërave Olimpike Dimërore 2006

Dizajni i ndërtesës ishte subjekt i një konkursi ndërkombëtar, i cili u fitua nga një ekip i udhëhequr nga arkitekti Arata Isozaki i Tokios. Studimi i projektimit u kompozua nga Archa SPA Torino, Italy Arup srl Milano, Ing. Joseph Amaro, Ark. Marco Brizio. Vendi u projektua nga arkitekti japonez Arata Isozaki dhe arkitekti italian Pier Paolo Maggiora, dhe është pjesë e kompleksit më të madh sportiv që njihet si Ndarja Qendrore e stadiumeve Olimpike, dhe gjithashtu përfshin Sallën e Notit dhe terrenin e paradës së parkut.

Pjesa e jashtme e ndërtesës futuriste ka një strukturë të rreptë drejtkëndore prej çeliku inox dhe xhami të veshur me Kartezian, me një bazë 183 në 100 metra. Isshtë përhapur në katër nivele, nga të cilat dy janë nën tokë (deri në 7.5 metra nën tokë) dhe dy jashtë (deri në 12 metra të larta). Gjatësia e përgjithshme e strukturës është rreth 200 metra.

Struktura, e krijuar për të qenë një fabrikë e vërtetë ngjarjesh, duke përdorur fjalët e arkitektit të saj. Arena është plotësisht fleksibël dhe e adaptueshme në strukturën e saj të brendshme, dhe me rregullimin e stendave. Për shkak të një sistemi modern të zbardhuesve të lëvizshëm dhe tërheqës, dhe gjithashtu opsionit të një kuvertë të lëvizshme të përkohshme. Akustika e strukturës është gjithashtu e adaptueshme.

Arena është një lloj kutie magjike dhe në të vërtetë u krijua për të pritur shumë lloje të ndryshme ngjarjesh pas Olimpiadës Dimërore 2006 . Arena mund të presë ngjarje të tilla si hokej mbi akull, atletikë dhe sporte të ndryshme të ndryshme të brendshme, si dhe koncerte të mbyllura, konventa, ekspozita, ngjarje, parada, shfaqje, tubime fetare, etj. Kapaciteti i tij maksimal është 18,500 vende, kur është në modalitetin e koncertit.

Ngjarjet e organizuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e brendshme e arenës gjatë Turneut Kualifikues Olimpik Botëror 2016 FIBA

U hap në 2005 dhe ka vende për 12,350 spektatorë. Ajo gjithashtu ka një shesh patinazhi praktik. Ajo shërbeu si një nga vendet ku pritën ngjarjet e hokeit mbi akull në Lojërat Olimpike Dimërore 2006, përfshirë finalet.

Në basketboll, Pala Alpitour priti fazën finale të basketbollit EuroCup 2008–09 dhe Turneun Kualifikues Olimpik Botëror 2016 FIBA . Palasport do të ishte nikoqir i Final Four të sezonit 2010-11 të EuroLeague, siç u njoftua më 16 shkurt 2010, por ngjarja më vonë u zhvendos në Palau Sant Jordi, në Barcelonë . Ishte një nga tre vendet kryesore të Turneut Kualifikues Olimpik Botëror 2016 për FIBA për burra, i cili u mbajt në Itali, Filipine dhe Serbi më 4–10 korrik 2016. [3] [4]

Ngjarjet e përziera të arteve marciale Bellator 152 dhe Bellator 176 u mbajtën në Pala Alpitour. Raundi i tretë dhe i fundit i Kampionatit Botëror të Volejbollit FIVB 2018 për meshkuj u mbajt gjithashtu në vend.

Pala Alpitour është bërë një nga vendet kryesore për ngjarjet muzikore në Itali. Artistë si Bob Dylan, Madonna, Rihanna, U2, Firence dhe Machine, 5 Seconds of Summer, Lana Del Rey, Ariana Grande, Shakira, Renato Zero, Tiziano Ferro, Il Volo, Elisa dhe Marco Mengoni kanë performuar në arenë.

Në vitin 2007, vendi priti ceremoninë e hapjes së Universiadës XXIII Dimërore .

Nga viti 2021 deri në vitin 2025, Pala Alpitour do të presë finalet e tenisit ATP, duke shënuar herën e parë në histori në të cilën Italia do të presë turneun.[5]

Pamje e brendshme nga Pala Alpitour gjatë Festivalit Evropian të Këngës 2022.

Më 8 tetor 2021, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi italian RAI njoftuan se vendi do të presë Konkursin e Këngës në Eurovision 2022, pas fitores së Italisë në konkursin 2021 në Roterdam, Holandë me këngën "Zitti e buoni", interpretuar nga Måneskin. Gjysmëfinalet e konkursit do të zhvillohen më 10 dhe 12 maj 2022 dhe finalja do të zhvillohet më 14 maj 2022. Do të jetë hera e parë që Torino pret konkursin dhe hera e tretë që Italia ka pritur konkursin në përgjithësi, me të fundit që ishte në Romë1991.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Euroleague Final Four bound for Turin, Italy in 2011!
  2. ^ a b Pala Alpitour is Italy's largest arena (article in Italian)
  3. ^ "Italy, Philippines and Serbia to host Olympic Qualifying Tournaments; France to stage Women's Tournament". FIBA. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2016. Marrë më 19 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Preolimpico in Italia, è pronta Torinos". Corriere dello Sport. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Turin To Host ATP Finals From 2021 To 2025 | ATP Tour | Tennis". ATP Tour. Marrë më 2019-11-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022 🇮🇹". Eurovision.tv. 8 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Palasport Olimpico (Turin)