Palestina (shtet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendodhja e Palestinës

Shteti i Palestinës (Arabisht: دولة فلسطين) është shtet në Lindjen e Mesme. Pavarësia e shteti u deklarua 15 nëntor 1988 nga organizata liberale e Palestinës. Palestina pretendon se Jerusalemi lindor është kryeqyteti i saj. Më 2014, Palestina ka pasur 4,550,368 banorë. Gaza është qyteti më madh në Palestinë, e cila ka 515,556 banorë.

MiddleEast.A2003031.0820.250m.jpg
BritishMandatePalestine1920.png
Flag of Palestine - long triangle.svg
Dome in Jerusalem The Capital City Of Palestine
1 Palestine Pound 1939 Obverse.jpg
عملة فلسطينية معدنية.jpg
British Mandate Palestinian passport.jpg
Palestine recognition only.svg
PALESTINE 1759
PALESTINE 1851
PALESTINE 1864
PALESTINE 1900
PALESTINE 1915
Palestine 1920
PALESTINE 1924
PALESTINE 1946
PALESTINE 1947

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gaza, stina e pranverës arrinë në muajin mars-prill, korriku dhe gushti janë muaj më të nxehta. janari është muaji më i ftohtë me temperaturë 7 °C.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas statistikave, Palestina ka pasur 4,420,549 banorë në vitin 2013. Sipërfaqja ishte 6,220 kilometra katrorë, ndërsa dendësia ka qenë 731 banorë për kilometra katrorë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

93% të banorëve në Palestinë janë myslimanë. Shumica prej tyre janë të degës sunni, por ka edhe të degës ahmedi. 6% e banorëve janë krishter. Ndërsa 1 % janë Druze and Samaritans.