Pallati Presidencial Ak Orda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pallati Presidencial Ak Orda (Kazakh, Aqorda rezïdencïyası, اقوردا رەزىيدەنتسىيياسى) është vendi zyrtar i punës së Presidentit të Kazakistanit, i vendosur në kryeqytetin Nur-Sulltan . Pallati u ndërtua brenda tre viteve, [1] dhe u hap zyrtarisht në vitin 2004. Është ndërtuar nga Mabetex Group, [2] i themeluar nga Behgjet Pacolli, Presidenti i 3-të i Kosovës dhe Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës .

I ndodhur në bregun e majtë të lumit Ishim (Esil), ai është vendi i punës së presidentit dhe strehon stafin e Administratës Presidenciale; nuk është vendbanimi i presidentit. [3] Pallati përfshin një kupolë blu dhe ari të mbivendosur me një majë. Kjo statujë e artë në majë të kupolës përfshin një diell me 32 rreze në kulmin e tij, dhe gjithashtu përfshin një shqiponjë stepë që fluturon nën diell. [2]</ref> [3]

Lartësia e ndërtesës (përfshirë majën) është 80 metra. [1] Kati i parë përfshin një Sallë të Madhe Qendrore, Sallën e Konferencave të Shtypit, Sallën Gala dhe Kopshtin Dimëror. [1] Kati i dytë përfshin zyrat, [1] ndërsa kati i tretë përdoret për ngjarje ndërkombëtare dhe përfshin salla të ndryshme (Salla e Mermerit; Salla e Artë; Salla Ovale; Salla Orientale, e ndërtuar në formën e një yurti ; [1] Salla e Negociatave të Zgjeruara). [1] Kati i katërt përfshin sallën e kupolës, sallën e mbledhjeve të Qeverisë së Republikës dhe Bibliotekën. [1]

Ngjyra e arit shfaqet dukshëm në të gjithë kompleksin dhe njëzet e një lloje mermeri janë përdorur për modelet e dyshemesë. [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g ""Akorda" Palace of the President in Astana". Astana Hotels.net. 2011. Marrë më 23 shkurt 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c CNN Traveler Promotion (2008). "Kazakhstan's capital develops into a gem" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 shkurt 2010. Marrë më 2010-03-26. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Brummell, Paul (2008). Bradt Kazakhstan. Bradt Travel. fq. 92. ISBN 9781841622347. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]