Pallati i Princeshës Sanije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Pallati i Princeshës Sanije është ndërtuar në vitin 1929, nga një arkitekt Austriak. Sot Pallati është rezidenca zyrtare të Familjes Mbretërore Shqiptare në Tiranë. Kjo ndërtese përfaqëson një bukuri të veçante dhe vlera arkitekturale. Mozaikët e saj origjinale akoma ekzistojnë edhe pse lënë pas dore mbas 50 vjet komunizmi. Ky pallat i është rikthyer familjes mbretërore si pronë në 2006.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]