Pallati i Stokholmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pallati i Stokholmit
Royalpalace Stockholm.jpg
Pallati mbretëror në Stokholm.
Informacion i përgjithshëm
Statusi Në përdorim
Tipi Pallat
Koordinatat 59°19′37″V 18°04′18″L / 59.32694°V 18.07167°L / 59.32694; 18.07167Koordinatat: 59°19′37″V 18°04′18″L / 59.32694°V 18.07167°L / 59.32694; 18.07167
Qiramarrës Gjykata Mbretërore e Suedisë
Përfundimi 1760
Inauguruar 7 dhjetor 1754
Renovimi shumë herë,
2011 (i fundit)[1]
Pronar Shteti suedez
Technical details
Material Tullë, gur ranor, gur dimensioni
Floor count 3
Projektimi dhe ndërtimi
Arkitekt Nicodemus Tessin i Riu
Carl Hårleman
Renovating team
Arkitekt Andreas Heymowski
Informata tjera
Uebfaqja
Pallati mbretëror

Pallati i Stokholmit ose Pallati mbretëror (Suedisht Stockholms slott ose Kungliga slottet) është rezidenca zyrtare dhe pallati kryesor mbretëror i monarkisë suedeze (vendbanimi aktual i mbretit Carl XVI Gustaf dhe Mbretëreshës Silvia është në Pallatin Drottningholm). Pallati i Stokholmit ndodhet në Stadsholmen, në Gamla stankryeqytetin Stokholm. Zyrat e Mbretit, anëtarët e tjerë të familjes mbretërore suedeze dhe zyrat e Gjykatës Mbretërore të Suedisë janë vendosur këtu. Pallati përdoret për qëllime përfaqësimi nga Mbreti ndërsa kryen detyrat e tij si kreu i shtetit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ TT - Tidningarnas Telegrambyrå. "Stockholms slott renoveras i 20 år" [Pallati i Stokholmit rinovuar gjatë 20 viteve]. www.dn.se (në suedisht). Dagens Nyheter. Marrë më 27 nëntor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]