Pallati i Stokholmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pallati Mbretëror në Stokholm

Pallati i Stokholmit ose Pallati Mbreteror ( suedisht: Stockholms slott ose Kungliga slottet ) është rezidenca zyrtare dhe pallati kryesor mbretëror i monarkisë suedeze (vendbanimi aktual i mbretit Carl XVI Gustaf dhe Mbretëreshës Silvia është në Pallatin Drottningholm). Pallati i Stokholmit ndodhet në Stadsholmen, në Gamla stan në kryeqytet, Stokholm. Zyrat e Mbretit, anëtarët e tjerë të Familjes Mbretërore Suedeze dhe zyrat e Gjykatës Mbretërore të Suedisë janë vendosur këtu. Pallati përdoret për qëllime përfaqësimi nga Mbreti ndërsa kryen detyrat e tij si udhëheqës i shtetit .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]