Pamësi teleskopik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shikoni përmes një pamje teleskopike 4×.

Një Pamës teleskopik është një pajisje shikimi optike e bazuar në një teleskop përthyes. Ai është i pajisur me një formë të një modeli referimi - i njohur si një rrjetë - të montuar në një pozicion fokal të përshtatshëm në sistemin e tij optik për të siguruar një pikë të saktë të synimit. Pamjet teleskopike përdoren me të gjitha llojet e sistemeve që kërkojnë zmadhim përveç synimit të besueshëm vizual, në krahasim me pamjet hekuri jo zmadhuese, pamjet reflektore (refleks), pamjet holografike ose pamjet lazer, dhe më së shpeshti gjenden në armë zjarri me tytë të gjatë. , veçanërisht pushkët, zakonisht nëpërmjet një montimi të fushës. Komponentët optikë mund të kombinohen me optoelektronikën për të shtuar veçori të shikimit të natës ose pajisjes inteligjente.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]